Türkiye'nin Atatürk'ü bilemeyişi, kutsallaştırması ve kalıplaştırması

Benim anlamadığım nokta şu mevzu neden atatürk?
Onca derdin arasinda bu mu var diyorsun, bunu dusunmedim degilim. Amacim sadece bir seyleri acikliga kavusturmak.

çözüm üretilecek şeyler değil de sürekli eleştirecek bir şeyler arıyoruz
Sence elimde mi? Ama artik banene *** diyerek geciyorum.

Atatürk'ün dönemine baktığımızda eğitim olsun ekonomi olsun vs vs her şeye baktığımızda bugünle arasında dağlar kadar fark var. Biz bu kafayla gidersek gün yüzüne çıkamayız.
Ben Ataturk'un donemini elestirmiyorum. Su an yani gunumuzu elestriyorum.

Uzun lafın kısası Atatürk büyük bir adam ve onu unuturmak isteyen çok. O yüzden insanlar bu tür konularda sen Atatürk'ü eleştirdiğin vakit "Ulan hakaret mi ediyor bu?" Diyip lincleyebiliyorlar. Bilmiyorlar ki Atatürk eleştirilere açık bir insan ancak ülkenin şu döneminde bazı insanların Atatürke toz kondurmaması gayet normal.
Islamcilardan farklari kalmiyor halbuki.

Katiliyorum. Insanlari bu degerlerle somuruyorlar, baska bir sey yaptiklari yok.
Milli ve kültürel değerleri sömürerek içini boşaltıyorlar, belki bir nevi değersizleştirme operasyonu diyebiliriz. Cidden üzücü bir durum ancak yapabileceğiniz bir sey yok; bu halk iyiyi değil kötülüğü istiyor, ne halleri varsa görsünler.

Ataturk bu milletin okuma yazma ogrenmesi icin cok calisti ama daha aradan 100 sene gecmesine karsin bu millet daha okudugunu yazdigini bilmiyor herhalde.

Böyle bir dönemde hiçbir şeyi eleştirmeyip Atatürk'ü eleştiren insanlara deli oluyorum.
Arkadasim ben Ataturk'u degil seni elestriyorum. Sadece islamcilardan farkiniz kalmiyor diyorum. Bu dusunceniz Ataturk'e bile zit oldugunu acikliyorum.

Atuturk kaliplastirmayi, kutsallastirmayi sevmez. Degisime acik insandir, tabulari sevmez. Ama milletin Ataturk'u kaliplastirmasini dogru bulmuyorum. Ayni islamcilarin yaptigi hareketi su an Ataturkcuyum diye gezen kitle yapiyor. Dogmalar islamda vardir ama Ataturk'te yok ve yakismaz da.

Böyle bir dönemde hiçbir şeyi eleştirmeyip
Nereden biliyorsun? Ben kendimi bile elestriyorum.

Siz bu donemde soyle olmaz boyle olmaz diyorsunuz ama en basta bastan yani kendimizden baslamak daha iyi olur. Ilk once kendinizi daha sonra cevrenizi duzeltmeniz lazim.

Ataturk'un hatasi var midir elbet vardir ama bunu da bilinmesi gerekir ve ders alinmasi gerekir. Bu su an buranin konusu degil sadece Ataturk'un de hatalari olabilecegini ve bu kadar kutsallastirma yapilmasini dogru bulmuyorum. Devletin kurucusu olarak bustleri kalsin, kitaplarda yeri kalsin, hayati ve kisiligi bilinsin. Sadece kutsallastirmasini dogru bulmuyorum.

Geçen benzer konudan cahil bir arkadaşla tartışmıştım. Bir de Atatürkü büyük harflerle yazınca daha vatansever oldugunu felan zannediyordu 😂 komik tipler her yerde.

Kutsallastirmadan tam olarak kastın nedir?
Ayni bir din gibi, dogma olmasi. Elestrilemez, hakkinda ileri geri konusamazsin, yanlis bir seyi yoktur. Sen mesela Kuran-i Kerim'in yanlis oldugunu soyleyebilir misin? Hayir, soyleyemezsin ama bunu Ataturk uzerinde uyguluyorlar. Ataturk'un de buna karsi oldugunu soyluyorum.

Geçen benzer konudan cahil bir arkadaşla tartışmıştım. Bir de Atatürkü büyük harflerle yazınca daha vatansever oldugunu felan zannediyordu 😂 komik tipler her yerde.
Onlardan cok goruyorum maalesef. Islamcilardan bi farklari kalmiyor... Islamcilar da ALLAH yazar, Allah'a karsi sevgisinden. Ama bilmiyor ki buyuk yazinca sevap kazanmiyorsun.

Ayni bir din gibi, dogma olmasi. Elestrilemez, hakkinda ileri geri konusamazsin, yanlis bir seyi yoktur. Sen mesela Kuran-i Kerim'in yanlis oldugunu soyleyebilir misin? Hayir, soyleyemezsin ama bunu Ataturk uzerinde uyguluyorlar. Ataturk'un de buna karsi oldugunu soyluyorum.

Onlardan cok goruyorum maalesef. Islamcilardan bi farklari kalmiyor... Islamcilar da ALLAH yazar, Allah'a karsi sevgisinden. Ama bilmiyor ki buyuk yazinca sevap kazanmiyorsun.
Tamamı slogancılıktan öteye gitmiyor. Adam diyor Atatürkçüyüm nasıl Atatürkçü olunuyor mesela 😂 başvuru mu gerekiyor Atatürkçü olmak ne arkadaşım benden farklı olarak ne yapıyorsun Atatürkçü olunca.

Atatürk bu milletin okuma yazma ogrenmesi icin cok calisti ama daha aradan 100 sene gecmesine karsin bu millet daha okudugunu yazdigini bilmiyor herhalde.

Arkadasim ben Atatürk'u degil seni elestriyorum. Sadece islamcilardan farkiniz kalmiyor diyorum. Bu dusunceniz Atatürk'e bile zit oldugunu acikliyorum.

Atuturk kaliplastirmayi, kutsallastirmayi sevmez. Degisime acik insandir, tabulari sevmez. Ama milletin Atatürk'u kaliplastirmasini dogru bulmuyorum. Ayni islamcilarin yaptigi hareketi su an ataturkcuyum diye gezen kitle yapiyor. Dogmalar İslam'da vardir ama Atatürk'te yok ve yakismaz da.

Nereden biliyorsun? Ben kendimi bile elestriyorum.

Siz bu donemde soyle olmaz boyle olmaz diyorsunuz ama en basta bastan yani kendimizden baslamak daha iyi olur. Ilk once kendinizi daha sonra cevrenizi duzeltmeniz lazim.

Atatürk'un hatasi var midir elbet vardir ama bunu da bilinmesi gerekir ve ders alinmasi gerekir. Bu su an buranin konusu degil sadece Atatürk'un de hatalari olabilecegini ve bu kadar kutsallastirma yapilmasini dogru bulmuyorum. Devletin kurucusu olarak bustleri kalsin, kitaplarda yeri kalsin, hayati ve kisiligi bilinsin. Sadece kutsallastirmasini dogru bulmuyorum.

Benim gibiler olmasaydı islamcilar ülkeye çökerdi ayrıca kimse Atatürk'ü putlaştirmiyor ve yüzlerce kişiye tek olduğuna göre hatayı kendinde ara.

Mesela yaşı başı geçmiş, buraya on binlerce mesaj bırakmış koca koca üyeler "Atatürk'ü hem seveceksin hem saygı duyacaksın" diyordu geçen aylarda. Neden diye sorduğunda da geveleyip yutarlar büyük ihtimalle laflarını.

Atatürk büyük adam, bunda mutabık olabiliyoruz zaten. Ama her şeyi dosdoğru bir peygamber değil en nihayetinde. Hataları var, eleştirilebilir siyasi görüşleri var. Ölümlü bir insan kendisi de.

Yeni konular

Geri
Yukarı