Türkiye'nin eğitim sistemi aslında mükemmel!

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hadi bu tuz biber olsun da.

Şöyle bir düşünürsek ölüm sonrası hayata inandığın zaman bilimle uğraşmak gereksiz bir iş gibi duruyor. Bakın bu din bilgiye önem verse de vermese de bilinçte bu şekilde.
Kuranın bilgi öğrenmeyi en büyük ibadet olarak görmesi hangi ayette yazıyor?

Oku. Yaratan Rabbinin adıyla oku... İnen ilk ayet. İlk vahyin "oku"emriyle başlaması ve bu emrin 3 defa tekrar edilmesi, okumanın ve ilmin dinde ve insan hayatında ne kadar önemli olduğunu göstermektedir...

Bahsettiğiniz şey din değil. Bunu iyi kavramak gerek. Din(Müslümanlık), okumayı, araştırmayı ve ilmi en büyük ibadetlerden sayıyor. Sabah akşam namaz kılmayı, kadınlara bakıp bakıp sonra da cık cık çekmeyi, sarıkla dolaşmayı değil...
İnsanlar dinine bağlı olduğu için değil, hoca diye tabir ettikleri insanlara bağlı oldukları için, herşeyi onlardan, yatırlardan, dilek ağaçlarından, para kuyularından medet umdukları için bu haldeler. Dine bağlı olan insan bunların hepsinden uzak durur. İndirilen ilk ayet bile "Oku" iken, kalkıp din yüzünden geride kalıyoruz dediğiniz zaman, bahsettiğim kesimden hiçbir farkınız kalmıyor.

Düzenleme sanırsam kaydetmedi ama ben o mesajta İslam'ın okuma diye bir emri olmadığı ve hatta okumamızı istediğini demek istemiştim. Yobazlar bunu yanlış anlar ve ben bu yorumda bu yobazlardan bahsettim. Yoksa dinin hep okumamızı gerektiğini söyler. Biz dinimizi çok yanlış anladık.

Bütün kelimeler siyaset dolu. Bence bu kadar yeter değil mi?
Eleştirmek ne zaman siyaset oldu hocam? Biz olanları eleştirmedikçe düzeliyorsa, ilk başta bırakacak olan benim. Bir şeylerden rahatsız oluyorsanız; O sizin siyasi görüşünüz olmasın; Siyasi görüşünüz de olan partinin sebebiyet verdiği sonuçlar olsun. Sonuçta parti sizin değil milletin. Millet için çalışacak olan bireylerin olduğu bir kurum. Kimsenin taraftarı değilsiniz. Olmamalısınız. Umarım açıklayabilmişimdir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hadi bu tuz biber olsun da.

Şöyle bir düşünürsek ölüm sonrası hayata inandığın zaman bilimle uğraşmak gereksiz bir iş gibi duruyor. Bakın bu din bilgiye önem verse de vermese de bilinçte bu şekilde.
Kuranın bilgi öğrenmeyi en büyük ibadet olarak görmesi hangi ayette yazıyor?
İslam'a göre dini yaşamak sadece öteki tarafa hazırlanmak değildir. Kur'an'da "Vay o namaz kılanların haline der." Yani hiç de gereksiz bir iş gibi durmuyor. En basitinden sen ölsen dahi çoluğun çocuğun yaşayacak. Cabir bin Hayyan, İbn-i Razi gibi insanlar da dinine bağlıydı. Kaç çeşit bilimin öncüsüydüler aynı zamanda.
“Hiç ölmeyecekmiş gibi ahirete, yarın ölecekmiş gibi dünyaya çalış.” hadisiyle de son verelim. Din misyonerliği yapmak hoş değil; her türlü hatayı dine yüklemek hiç hoş değil.

Oku. Yaratan Rabbinin adıyla oku... İnen ilk ayet. İlk vahyin "oku"emriyle başlaması ve bu emrin 3 defa tekrar edilmesi, okumanın ve ilmin dinde ve insan hayatında ne kadar önemli olduğunu göstermektedir...

Bu konuda bir araştırmam yoktu. İslamın ilme verdiği önem ile ilgili ayetlere baktım ve 7 tane var. Toplam 6236 ayet olan kitabın sadece 7 tanesinde ilme önem vermesi çok muazzam haklısınız. Hadis-i şerifleri olayın içine katmıyorum.

Bahsettiğim 7 ayeti az önce okudum ve bilime yönlendirmekten çok kuranı okuyup ibadete yakınlaşma ve Allah' ın azabından uzak durma anlamları var.

Tabii bu benim düşüncem. Sizin düşüncenize göre 1.5 milyardan fazla insan bu dini yanlış anladı.

İslam'a göre dini yaşamak sadece öteki tarafa hazırlanmak değildir. Kur'an'da "Vay o namaz kılanların haline der." Yani hiç de gereksiz bir iş gibi durmuyor. En basitinden sen ölsen dahi çoluğun çocuğun yaşayacak. Cabir bin Hayyan, İbn-i Razi gibi insanlar da dinine bağlıydı. Kaç çeşit bilimin öncüsüydüler aynı zamanda.
“Hiç ölmeyecekmiş gibi ahirete, yarın ölecekmiş gibi dünyaya çalış.” hadisiyle de son verelim. Din misyonerliği yapmak hoş değil; her türlü hatayı dine yüklemek hiç hoş değil.

Maun 4-5 dediğiniz ayet.
O ayetlerde gösteriş amaçlı namaz kılanlar kınanıyor.

Ben zaten İslam ilme karşı demedim. Ölüm sonrası hayat inancı, bir boşvermişlik yapıyor. Bu her insanda olacak diye bir şey demiyorum kendi üzerimden örnek verirsem böyleydi.

Maun 4-5 dediğiniz ayet.
O ayetlerde gösteriş amaçlı namaz kılanlar kınanıyor.

Ben zaten İslam ilme karşı demedim. Ölüm sonrası hayat inancı, bir boşvermişlik yapıyor. Bu her insanda olacak diye bir şey demiyorum kendi üzerimden örnek verirsem böyleydi.
Boşvermişliğe yönelmişseniz bahaneniz havadan gelir zaten :).
Gösteriş amaçlı namaz kılanlara diyor; gösteriş amaçlı Müslümanlar bilimle uğraşmaz zaten. Müslüman dediğiniz magazin haberleri karşısında kaba et büyüten değildir...

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı