Türkiye'nin savaş uçağı ihtiyacı

İsrail ile ilişkilerimiz iyi olsa dahi İsrail F-35'e Türkiye'nin sahip olmasını isteyecek bir ülke değil. Sadece Türkiye'nin değil, o coğrafyada kimsenin sahip olmasını istemeyecektir. Dediğim gibi coğrafyalarında tek güç olmak istiyorlar ve karşılarına ''sorun yaratabilecek'' vurucu gücün çıkmasını istemiyorlar.

F-35 aldığımızda harekat yarıçapımızın ne kadar genişleyeceğini ve rahat durmayacağımızı düşündüğümde onlara hak veriyorum. Ayrıca LHD'lere de uçak indirebileceğiz F-35B ile.

F-35 tonla sorunu olan bir uçak olsa da sahip olunan ülkeyi üst seviyeye taşıyacak bir silahtır. Özellikle böyle sorunlu ve sıcak olayların yaşandığı topraklardaysanız.

Hadi ABD, F-35 aldığımızda size tapacağımız 30-35 sene içinde kazanacağınız parayı düşünün ve verin şu aletleri.

İsrail ile ilişkilerimiz iyi olsa dahi İsrail F-35'e Türkiye'nin sahip olmasını isteyecek bir ülke değil. Sadece Türkiye'nin değil, o coğrafyada kimsenin sahip olmasını istemeyecektir. Dediğim gibi coğrafyalarında tek güç olmak istiyorlar ve karşılarına ''sorun yaratabilecek'' vurucu gücün çıkmasını istemiyorlar.

F-35 aldığımızda harekat yarıçapımızın ne kadar genişleyeceğini ve rahat durmayacağımızı düşündüğümde onlara hak veriyorum. Ayrıca LHD'lere de uçak indirebileceğiz F-35B ile.

F-35 tonla sorunu olan bir uçak olsa da sahip olunan ülkeyi üst seviyeye taşıyacak bir silahtır. Özellikle böyle sorunlu ve sıcak olayların yaşandığı topraklardaysanız.

Hadi ABD, F-35 aldığımızda size tapacağımız 30-35 sene içinde kazanacağınız parayı düşünün ve verin şu aletleri.
Reis sana bir soru daha sormak istiyorum biz yani Türk yetkililer F-16'ların yazılımını ele geçirmiş diye duydum o yüzden ABD bir şey yapamıyormuş istediğimiz gibi kullanabiliyormuşuz. Bu olayın aynısı F-35'e de yapılabilir mi?

Reis sana bir soru daha sormak istiyorum biz yani Türk yetkililer F-16'ların yazılımını ele geçirmiş diye duydum o yüzden ABD bir şey yapamıyormuş istediğimiz gibi kullanabiliyormuşuz.
Nereden duyduysan acilen orayı okumayı bırakmalısın. Yazılımı ele geçirmek ne, bari hack falan deselerdi daha şekilli bir anlatım olurdu. :D

F-16 ve F-4 için çok fazla yedek parçamız var. Bu uçaklar için yerli sistemler de geliştiren ve kullanan milletiz. ABD ile bu uçaklar konusunda ilişkimiz iyi, zamanında çizilen kriterlere beraber F-16 hakimiyetimiz de çok iyi.

Yalnız F-35'de F-16 kadar rahat olamayacağız çünkü ABD'nin bu uçak konusunda radikal kararları var. Örneğin yerli füze takamayabiliriz, bazı bakım ve yedek parçalarda da sorun çıkarabilirler. Ayrıca basit anlatım ile F-35'i kaldırma nedenin direkt ABD'ye uçacak. :)

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber malı üreten ülkenin pastadaki payı ürünü sattıktan sonra bile çok fazla kalıyor. Bu yüzden yerli sistemlere verilmesi gereken önem konusunda ısrarcıyız.

Nereden duyduysan acilen orayı okumayı bırakmalısın. Yazılımı ele geçirmek ne, bari hack falan deselerdi daha şekilli bir anlatım olurdu. :D

F-16 ve F-4 için çok fazla yedek parçamız var. Bu uçaklar için yerli sistemler de geliştiren ve kullanan milletiz. ABD ile bu uçaklar konusunda ilişkimiz iyi, zamanında çizilen kriterlere beraber F-16 hakimiyetimiz de çok iyi.

Yalnız F-35'de F-16 kadar rahat olamayacağız çünkü ABD'nin bu uçak konusunda radikal kararları var. Örneğin yerli füze takamayabiliriz, bazı bakım ve yedek parçalarda da sorun çıkarabilirler. Ayrıca basit anlatım ile F-35'i kaldırma nedenin direkt ABD'ye uçacak. :)

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber malı üreten ülkenin pastadaki payı ürünü sattıktan sonra bile çok fazla kalıyor. Bu yüzden yerli sistemlere verilmesi gereken önem konusunda ısrarcıyız.
Reis Ayyıldız mim hacklemiş duyduğuma göre 🤣.

Pandemi hastanesinde doktor bir akraban ya da aile dostun varsa bunu onlara sor. :D şu anda sadece Manisa'da her gün 200'ün üzerinde pozitif çıkıyor. Bunun bilgisi de orada bu testleri yapan doktorlardan bu arada, sallama değil. Şimdi sen Manisa'ya göre tüm Türkiye'deki gerçek sayıları hesapla. Kaç tane eczaneye maske sağlanmadığı için maske veremeyen kaç eczacı (Vatan haini) denilerek dayak yedi onları araştır.

O yüzden mi orta doğu ülkeleri katar hariç (o da ticari) her şeyde tam karşımızdaki ittifaklarda yer alıyorlar? Bugün koruduğun Filistin'in elinde olsa İsrail ile birlikte sana saldırır, gerçeklerin farkına varmanı tavsiye ederim. Bak bakalım o ülkelerin hangisi İsrail'e karşı bizim yanımızda ya da hangisi Kktc'yi tanıyor? Hangisi sözde ermeni soykırımı kampanyasında karşımızda değiller? :D.

Hangi ülkenin Türkiye'ye bakışı iyi yönde değişmiş? Nasıl bir dünyan var kendi içinde bilmiyorum ama gerçeklerden epey uzaksın. Yabancı basınlarda ve burası gibi platformlarda insanlar bizim için neler söylüyor okuyun.

Babam çalışıyor hastanede hatta kanlarını o alıyor. Vakalar konusunda gerçek rakamlar değil diyorsanız o konuda bir şey diyemem haklı olabilirsiniz. Pandeminin iyi yönetilmesini diğer ülkeler ile karşılaştırarak anlıyoruz ölüm oranı nüfüsa vaka oranlarında Türkiye başarılı bunun aksini iddia ediyorsanız eğer bunu sırf hükümete düşman olduğunuz için söylediğinizi düşünenler olacaktır. Filistine gelince iki hükümet var filistinde biri satılmış zaten diğeride konuşamıyor korkusundan. Dikkat edersiniz millet dedim hükümetler demedim. Hükümetler gelip geçicidir. Önemli olan halkın düşündüğü. Çok sayıda belgesel izledim Afrika'ya balkanlara giden çok kişiyi gerek internet üzerinden gerek yüzyüze çok dinledim herkesin türkleri çok sevdiği söylüyorlar hepsi aynı şeyi konuşuyor bakın halk diyorum oraların hükümetleri kukla benden daha iyi biliyorsunuz elbette Türkiye'yi desteklememeleri normal. Maskeyi de ben anlamış değilim etrafımızda A101'den bime şoka hepsi var süpermarketler var hepsinde maske var, bir tane iki tane böyle vaka oldu diye bunu genele vuramazsınız. Tekrar söylüyorum devlet değil halka bakın hepsi sömürge zaten.

Pandeminin iyi yönetilmesini diğer ülkeler ile karşılaştırarak anlıyoruz ölüm oranı nüfusa vaka oranlarında Türkiye başarılı bunun aksini iddia ediyorsanız eğer bunu sırf hükümete düşman olduğunuz için söylediğinizi düşünenler olacaktır.
Vaka oranları kısmını geçelim çünkü ilk dediğimin gerçek olduğunu sen de biliyorsun. Şu anda hiçbir ülke kesin verileri veremiyor, çoğu ülke ise kendi yaptıkları testlerin doğru sonuçlarını bile vermiyor. Sermayenin sadece 2 ay ertelenmesinin sonuçlarını gördük, hiçbir ülke Mart-Nisan döneminin devamını uzun süre kaldıramaz. Dediklerimi, ortada olan gerçekleri söylediğim için hükûmet düşmanlığına yoracakları da zaten ben ciddiye almıyorum. İstediklerini söyleyip kenarda yorum yapsınlar, engellerim kafam rahat olur. 1 göz ardı et butonu kadar güçleri var. :D

Önemli olan halkın düşündüğü.
Sen bir Suudi, Mısırlı, Ürdünlü ile bunları konuştun mu? Müslüman olan hiçbir Arap ülkesi halkı genel anlamda Türkleri sevmez. Aralarında Dünya görüşünü nefretle karartmamış olan aklı başında olanlar tabii ki var her ülkede olacağı gibi ama halk demek "genel" demektir. Kendi topraklarından çıkmış bir dinin halifeliğini almışsın ellerinden, bunun kuyruk acısı onlarda hâlâ yok mu sanıyorsun? Savaşlarda gördük zamanında nasıl her fırsatta arkamızdan bıçakladıklarını. Aralarında sadece Katar ile bizim ticari anlaşmalarımızdan dolayı bir ilişki durumu mevcut, buna Katar'ı iten neden ise Suudi Arabistan ve BAE ile aralarında olan sorunlar. Yemen konusuna girip burada akşam akşam üzülmeye gerek yok.

bir tane iki tane böyle vaka oldu diye bunu genele vuramazsınız.
Nisan ayında bu durum geneldi, maske almak isteyen insanlar karaborsacılardan almak zorunda kaldılar. Satışı sonrasında yasaklandı ama bir süre yeteri kadar maske eczanelere ulaştırılmadı. Hastanelere gelecek olursak bunlara ulaşamayan hastaneler bir dönem personelden kendi önlemlerini kendi imkanlarıyla almasını istedi. İzmir'in büyük hastanelerinden 2 tanesi, Manisa'da 1 hastane ve Ankara'daki bir hastane hakkında konuşabiliyorum çünkü ailesinin yarısı doktor olan birinin bu konudaki çevresi de geniş oluyor.

Neyse bu konuyu uzatmaya gerek yok, başlığın amacı üzerinde konuşsak daha iyi olacak.

Son düzenleme:
Vaka oranları kısmını geçelim çünkü ilk dediğimin gerçek olduğunu sen de biliyorsun. Şu anda hiçbir ülke kesin verileri veremiyor, çoğu ülke ise kendi yaptıkları testlerin doğru sonuçlarını bile vermiyor. Sermayenin sadece 2 ay ertelenmesinin sonuçlarını gördük, hiçbir ülke mart-Nisan döneminin devamını uzun süre kaldıramaz. Dediklerimi, ortada olan gerçekleri söylediğim için hükûmet düşmanlığına yoracakları da zaten ben ciddiye almıyorum. İstediklerini söyleyip kenarda yorum yapsınlar, engellerim kafam rahat olur. 1 göz ardı et butonu kadar güçleri var. :D.

Sen bir suudi, mısırlı, Ürdün'lü ile bunları konuştun mu? Müslüman olan hiçbir Arap ülkesi halkı genel anlamda türkleri sevmez. Aralarında dünya görüşünü nefretle karartmamış olan aklı başında olanlar tabii ki var her ülkede olacağı gibi ama halk demek "genel" demektir. Kendi topraklarından çıkmış bir dinin halifeliğini almışsın ellerinden, bunun kuyruk acısı onlarda hâlâ yok mu sanıyorsun? Savaşlarda gördük zamanında nasıl her fırsatta arkamızdan bıçakladıklarını. Aralarında sadece katar ile bizim ticari anlaşmalarımızdan dolayı bir ilişki durumu mevcut, buna Katar'ı iten neden ise Suudi Arabistan ve bae ile aralarında olan sorunlar. Yemen konusuna girip burada akşam akşam üzülmeye gerek yok.

Nisan ayında bu durum geneldi, maske almak isteyen insanlar karaborsacılardan almak zorunda kaldılar. Satışı sonrasında yasaklandı ama bir süre yeteri kadar maske eczanelere ulaştırılmadı. Hastanelere gelecek olursak bunlara ulaşamayan hastaneler bir dönem personelden kendi önlemlerini kendi imkanlarıyla almasını istedi. İzmir'in büyük hastanelerinden 2 tanesi, Manisa'da 1 hastane ve Ankara'daki bir hastane hakkında konuşabiliyorum çünkü ailesinin yarısı doktor olan birinin bu konudaki çevresi de geniş oluyor.

Neyse bu konuyu uzatmaya gerek yok, başlığın amacı üzerinde konuşsak daha iyi olacak.

Aynen hocam konu uzayacak güzelce tartıştık üç beş bir şey daha ekleyebilirdikde konu uzamasın.

Evet TCG ANADOLU'yu F-35B ile uçak gemisi gibi kullanacağız ama şunu da sormak istiyorum. Tamam ABD'nin neden vermek istemediği belli ama İsrail evet kendisinden başka güç olmasını istemiyor tamam da zaten İsrail'in istemediği ülkelere karşı kullanamayacağız F-35'leri yani İsrail bir yerde kullanmamızı istemese ABD kullandırtmaz. Bu durum da neden İsrail hâlâ inatlaşıyor? Böyle bir durum da tek inatlaşmasının sebebi yazılı olarak güç kazanmamızı istememesidir yoksa zaten ABD'nin kullanmamıza izin vereceği yer Suriye'den başka bir yer bilmiyorum İran ile savaş çıkmaz ise.

Yeni konular

Geri
Yukarı