Türkiye'yi suçlamayın

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
O zaman o "DİĞER" ülkelere gidip orada yaşayın?
İmkan olsa kimseyi burada tutamazsın zaten. Üniversiteyi Almanya'da okuyayım dedim karşıma 9 bin euro engeli çıktı. Kanada dedim, İngiltere dedim sadece üniversiteyi bile ödeyemem.

Mesela 14-17 yaş arası arkadaşlar, bu muhabbetlerle uğraşmamak, bu tiplerin ağız kokusunu çekmemek için, gidip orada yaşamalılar. Sonra da bu tipler “beyin göçü ühühü” diye ağlamalılar.

Gençleri nasıl kazanırız yok, tek savunma, o zaman git orada yaşa. İmkanı olsa gidecek zaten merak etme.

Maalesef artık çok çalış iyi iş al rahat yaşa diye bir şey kalmadı aylık 10 bin tl de kazansan istedikleri alman yine de zor oluyor bu ülkede insanların yeniden umutlarının yeşermesi yeniden hayal kurması için en başta ekonomi geliyor .

Mesela 14-17 yaş arası arkadaşlar, bu muhabbetlerle uğraşmamak, bu tiplerin ağız kokusunu çekmemek için, gidip orada yaşamalılar. Sonra da bu tipler “beyin göçü ühühü” diye ağlamalılar.

Gençleri nasıl kazanırız yok, tek savunma, o zaman git orada yaşa. İmkanı olsa gidecek zaten merak etme.

Merak etmiyorum zaten ben hayatımdan gayet memnunum. Oyun oynayacak bilgisayar bulamayınca hüngür hüngür ağlayanlardan değilim.

Gençler zaten azim ve gayretle ilgi alanlarında gelişiyorlar(hepsi değil). Bu gelişen kişiler sonrasında yurt dışına giderek "beyin göçü" dediğimiz olayı gerçekleştiriyorlar. Burada kaybeden gençler değil, Türkiye oluyor. Tarihte de günümüzde de bir çok örneği varken bunun hala bu gençlere bir ortam sağlayamıyorsa ülke, bu bahane aramak olmaz.

Bizi anlamayan "çağ dışı dinozor" kesimi olduğu sürece bu ülke gelişmez ve kalkınmaz. Kimse kusura bakmasın ama ben geleceğimi, kalkınamayan ve gelişmemiş bir ülke için harcamam. Hepimiz vatanımıza gönülden bağlıyız ama bu devleti yönetenler olduğu sürece bu böyle devam edecek. Yarın birisi gidecek diğer gelen de toplayabilecek mi o da belli değil.

Maalesef, 14-17 yaş aralığı bahsettiğiniz şeyleri yapamaz. Neden mi? Hemen söyleyeyim:
Ortaokul yıllarında haylazlık yapıp top peşinde koşturmak gibi her çocuğun yapması gereken şeyleri yapamadan LGS adlı bir sınava tabi tutuluyorlar. Sınava elbette tabi tutulacaklar ama, bu kadar abartısı da yapılmaması gereken bir durum bu. Birinci virajı atlatıyorlar, tam rahatladık derken lise belası çıkıveriyor karşılarına. Ortaokuldaki rahatlıklarının cezasını çekmeye başlıyorlar. Bu sefer de YKS denen sistem karşılıyor onları. Bunu da atlatıyorlar üniversite geliyor, üniversite eğitimi zaten yapılması gereken bir şey fakat o da bitince KPSS geliveriyor. KPSS'yi de atlatıyorlar; mülakatta haksız elemeler, bilmem neler dahil oluveriyor. Bunu da geçiyorlar, bu sefer de eve ekmek götürme kaygısı başlıyor. Bunların hepsini de geçenler var, onların bazıları da sağlıklarından oluyorlar. Hepsinden sağ salim çıkanlar da var, onlara helal olsun, ancak çok azınlık bir kesim. Bunların hiçbirini umursamayanlar var, onların yaşadığı hayata da hayat diyemeyiz. Samimiyetle söyleyebilirim ki, siyasetten vs. bağımsız olarak, şu anda Türkiye'de işleyen sistemlerle rahat hayat yaşamak zor.
Dipnot: Özellikle 14-17 yaş dediğiniz kısım dikkatimi çektiği için bu kısma odaklandım.

Türkiye'nin iyi olmasını herkes isterdi, Albert Einstein Türkiye'de yaşamış olsaydı ne olurdu düşün...

Dostum, çoğu kişi ülkenin kötü durumları ve sorunları olduğu için gitmek istiyorlar zaten, sorunların çoğunluğu pahalılık, bu yüzden insanlar istediği şeyleri alamıyorlar ve yapamıyorlar, senin şimdi bu sorunları olan birine bunu demen pek mantıklı değil.

Bana ne, ben kendim için yaşıyorum. Iyi ki hiçbir değere bağlı değilim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı