Türkiye'yi suçlamayın

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hocam yanlış anlamayın, ben de aynı şeyi düşünüyorum da. 9 bin euro engeli derken kastınız nedir?
Almanya'da üniversitelerin neredeyse hepsi Almanca. Almanca bilmiyorsan üniversiteye başvurup şartlı kabul alabiliyorsun, dil öğrenmek için 1-2 yıl süre veriyorlar sana. Yeterli seviyeye gelince üniversite eğitimin başlıyor. Şartlı kabulle gelenler çalışma izni alamıyor genelde bu yüzden dil öğrenene kadar sana yetecek paran olmalı bloke hesapta veya birisi sana kefil olmalı yoksa vizeyi bile alamıyorsun.

Daha kötüler de var diyorum ey insanoğlu. Eğer yemeğin varsa, evinde yatabiliyorsan şükür et.

Daha iyileride var. İnsanoğlu yaşamak için mi yaşıyor yoksa gelişmek, sorunlara çözüm bulmak için mi?

Özgürlüğün para ile alındığı dünyada adam şükür et diyor ya. Anlam veremiyorum. Şükrediyim de gökten ekmek düşsün ne de olsa şükrettim. Arkadaşım para ile alınıyor biliyorsun değil mi yemekler, kiralar. Para kazanmak için insanlar neler neler deniyor... Yazık, ayıp.

Boş değil dediklerinizin hepsi bahane aslında biz Avrupa ülkesi değiliz bunu kabullenmedikce zaten hep onlar böyleyken onlar şöyleyken oluruz, değiliz işte bizde bu şartlar altında başarmak zorundayız.
Biz ne Avrupa ülkesiyiz ne de Ortadoğu. Biz kendimiz olmalıyız, kendi kültürümüz ile Avrupa'nın disiplinini birleştirip ülkemiz için katma değer üretmeliyiz.

Şu anki durumlar çok karışık ülkemizde. Bu durumda başarılı bir katma değer çıkarmak çok zor. Projelerin çoğu teşviksizlikten dolayı bitiyor. Alman devleti, Biontech'e daha aşı çıkmadan hibe verdi; peki ya biz ne yapıyoruz? Girişimcilerden vergi almak ile meşgulüz. Bu gibi kıl sebepler yüzünden çoğu proje bitiyor veya yurtdışında hayata geçiyor. Batılı devletler gücüne güç katarken, bizden nitelikli insanlar göç ediyor.

Daha kötüler de var diyorum ey insanoğlu. Eğer yemeğin varsa, evinde yatabiliyorsan şükür et.
İşte bunun gibilere şükretmeyi öğret ki zenginin düzeni bozulmasın, birileri altın tuvaletler kullanırken, votkasına meyve atarken bunlar ellerindeki makarnayla yetinsin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı