Türk'ler Neden Oyun Yapmıyor? Piyasadaki Oyunlar Neden Türkçe Değil?

Teknolojiye ucu dokunan her sektörde olduğu gibi oyun sektöründe de diplerdeyiz. Yabancı oyun yapımcılarının Türkçe destekli oyun çıkarmamalarının nedenlerinden biri önemsememeleri, diğeri de Türkiye'de korsana olan eğilim olabilir.

Türklerin oyun çıkaramaması da sermaye yetersizliği ve oyunun satılıp satılmayacağının belli olmamasındandır diye düşünüyorum.

Ama aynı zamanda kaliteli oyunlar yapacak kaliteli insan sayısının da az olması. Bu eğitim sistemiyle bu kadar oluyor. Yetişen insanlar da dış ülkelerdeki olanakları değerlendiriyorlar ki haklılar da. Sevdiği işi yapıp burada aç kalacaklarına yabancı ülkelerde değer görüyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teknolojiye ucu dokunan her sektörde olduğu gibi oyun sektöründe de diplerdeyiz. Yabancı oyun yapımcılarının Türkçe destekli oyun çıkarmamalarının nedenlerinden biri önemsememeleri, diğeri de Türkiye'de korsana olan eğilim olabilir. Türklerin oyun çıkaramaması da sermaye yetersizliği ve oyunun satılıp satılmayacağının belli olmamasındandır diye düşünüyorum. Ama aynı zamanda kaliteli oyunlar yapacak kaliteli insan sayısının da az olması. Bu eğitim sistemiyle bu kadar oluyor. Yetişen insanlar da dış ülkelerdeki olanakları değerlendiriyorlar ki haklılar da. Sevdiği işi yapıp burada aç kalacaklarına yabancı ülkelerde değer görüyorlar.
Aynen bende böyle düşünüyorum. Bence Türk'leri fazla önemsemiyorlar.

Aslında size ümit verici bir örnek vereyim. LoL!! Türkiye ofisi var. Çoğu ülkenin yok. 7-8 ülkenin var. Adamlar "Türkiye'deki oyuncu kitlesini önemsiyoruz" demişlerdi. Oyun tamamen Türkçe. Hatta seslendirme için Zafer Alagöz'den yardım almışlardı. Büyük bir yatırımdır.

Crysis'in yapımında Türkler vardı. Oyun da Türkçe.
Türkler oyun yapamaz. Çünkü önce caiz mi değil mi, günah mı haram mı, uygun mu değil mi, kapalı mı açık mı vs. diye uzuun uzuuun düşünmesi gerekir.

İşte biz, sizin gibilere yobaz diyoruz. Televizyondan gördüğün kadarıyla yorum yapma çık bak insanlara bir.

Bu ülke bu kadar korsancı olursa o biraz zor

Sadece Türkiye için mi geçerli bu.
Diğer ülkelerde de korsan boy göstermekte ve o dillerde de oyun yapılmakta, teşvik olmalı öncelikle ve çoğu oyun firmasının oyunculara verdiği değer ortada. Ülkemdekilerin korsan kullanmasına bir şey demiyorum.

Ben ingilizce bilmeyen biriyim, kalkıp 120 liraya Wolfenstein The New Order'ı yani bilmediğim dilin bir oyununu alacağıma korsan indirmeyi tercih ederim.
Okulda öğrenseydin diyenler olabilir ingilizceyi.
Dersler bize sadece sınıf geçmek için gerekli olduğunu gösteren bir sistemde zor ve yıllarca zaman çekimlerini işledik derste ve çoğu yerde öyle.

The Witcher 2'yi Oyun Çeviri yapımcı firma ile ortaklaşa yaptı, onlar metinleri yolladı ekip çevirdi ve oyun bu şekilde Türkçe oldu, ben aldım oynuyorum ve anlayarak oynamak bir başka ve bir elin parmak sayısını geçmeyecek projeler.
Elbette Türkçe desteği olduğunda korsan bitmeyecek, bu ayrı bir konu.

Tek çözümü var.
Aral Game varlığımızı oyun yapımcılarına tanıtmalı.
Veya.
Oyun Çeviri veya başka bir ekip kurulup kurumsallaştırılmalı, Kültür ve Turizm Bakanlığı el atar mı? Atmaz.

@Silinen üye, bence benim dediğimin yobazlıkla alakası yok. :)

Sözlükte "yobaz" ne demek?

1. Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse).
2. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse).
3. Kaba saba, inceliksiz (kimse)

Böyle bir sistemde insanlar oyun yapamaz. Çıkar elbette tek tük ama o da zor. Bizler "Tıp oku oğlum", "İş garantisi olsun oğlum", "Aç kalma oğlum" vs. diye büyüyoruz. Kimse diyemez ki ben oyun yapacağım. Destek olacak kimse mi var?
YouTube'un bile yasak olduğu bi' yerden bahsediyoruz.
Ha ama önceden de dediğim gibi LoL belki bir öncü olur. Çünkü Türk oyuncuların ciddi anlamda önemsendiği tek platform.

Yobaz demekle sen ne demek istediğimi anladın zaten.
Neyse

Lol ve öncülük. Lol ve gibileri sadece cebindeki parana bakar.
Wolfteam desem sana bu güne kadar neye öncülük yaptı milletin cebini boşaltmaktan başka. Metin 2, Knight.

Yobaz demekle sen ne demek istediğimi anladın zaten.
Neyse

Lol ve öncülük. Lol ve gibileri sadece cebindeki parana bakar.
Wolfteam desem sana bu güne kadar neye öncülük yaptı milletin cebini boşaltmaktan başka. Metin 2, Knight.
Hocam LoL'ü oynamadığınızı farz ediyorum. Size biraz bilgi vereyim.
1.Oyunda para vererek hiç bir şekilde karakter güçlendiremiyorsunuz. Tamamen Free to Play olan bir oyun. Para vermek size hiç bir ayrıcalık da tanımıyor. Sadece kostüm alabiliyorsunuz.
2. Geçenlerde Soma için Kostüm kazancını bağışlamışlardı.
3. Bir kostüm alıyorsunuz ve 2 gün sonra indirime giriyor diyelim. RP'nizi iade ediyorlar. Aç değiller.
4. Her mevsim Türkiye finalleri oluyor. Biletler Biletix'de ve yer bazen Ülker Sports Arena bazen de başka bir yer oluyor. Büyük bir organizasyon. Ödül ise 20.000 TL.
5. Üniversiteler arası turnuvalar ve bölge turnuvaları oluyor. Ödüller ise G710+ cinsinden.
6. Cosplay yarışmaları da oluyor.
Bunları İngiltere'de göremezsiniz belki de. Demem o ki sizce bu bir Knight mı? Bu bir Wolfteam mi? Karşılaştırılamaz.
Bu adamlar Türkiye'de E-Spor'u geliştiriyor, bu da bir süre sonra Türkiye'yi oyun ülkesi yapabilir.

maxresdefault.jpg

LoL-final-webeyn-1.jpg

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı