Türklerin kalitesiz ve kolay oyun oynaması

Kaliteli oyun kavramı epey tartışılmış, bence kaliteli oyun türden türe değişir ve bu epey çetrefilli bir konu. Çünkü açık dünya barındıran bir oyunun açık dünyasını eleştirmemiz gerekir fakat lineer ilerlenen ve açık dünya barındırmayan bir oyun 1-0 önde başlamış olur çünkü onu o açıdan eleştiremeyiz.

Bana göre kalite kavramı kişiden kişiye değişmez, değişmemeli. Hep aynı örneği veriyorum bu konuda biliyorum ama sırf bir kişi Rampage ürünlerini seviyor diye o ürün kaliteli bir ürün haline gelmez. Kullandığı bileşen bellidir, oyunlar da bu şekilde bana soracak olursanız, bir oyunda sağlam vuruş hissi yoksa, yoktur. Sen o oyunun savaşlarından hala daha keyif alabilirsin ancak bu; o oyunun sağlam vuruş hissine sahip olduğu anlamına gelmez.

Yaptığımız şey oyun "oynamak" olduğundan bu konuda oynanış çok önem taşıyor diye düşünüyorum, şahsen ben oynanışı iyi olmayan oyunlara katlanamıyorum artık, ne kadar iyi hikaye barındırıyor olurlarsa olsunlar oynayasım gelmiyor hiç. Tom Clancy's Rainbow Six: Siege örneğini vermiş konu sahibi arkadaş, bence rekabetçi oyunlar arasında oynanışı en iyi olan oyunlardan biridir çünkü oyuncuya belirli bir özgürlük sunar. Oyuncunun özgürlüğü sadece haritanın çizgilerinden ibaret değildir, oyuncu kendi isterse kendi oyun alanını etrafı parçalayarak veya kullandığı karakterin özelliklerini kullanarak yaratabilir.

Sadece bu bile R6'yı benim için diğerlerinin önüne geçiriyor zaten, bir arkadaş R6'yı gerçekçi olmadığı için eleştirmiş ancak taktiksel olacak diye gerçekçi olmasına gerek yok ki oyunun. Taktiksel savaş, gerçekçi savaş olmak zorunda değil bir kere, seni taktik geliştirmeye itiyorsa yeterlidir ve şu anki güncel durumuna çok hakim olmasam da R6 anımsadığım kadarıyla taktik geliştirmeye fazlasıyla itiyordu zaten.

Hangi oyunu oynamıyorlar bileyim de gidip onu oynayayım.Üniversite,lise,ortaokul çağındakilerle oyun oynamanın imkanı yok.Warzone a giriyordum,oğlan takıma düşüyor,abi oraya gitmeyelim orada 4 kişi var diyor,nereden biliyorsun,bende duvar hilesi var diyor.Niye var,şerefsizler mecbur bırakıyor diyor,kim bu şerefsizler hile kullananlar mı?Başka biri takımda takip ediyorum 500 metre bir yöne koşuyor,orada birini vuruyor,adam düşen uav ı bile almıyor farklı bir yöne 250 metre koşuyor orada eliyle koymuş gibi adamı bulup vuruyor,oyun boyu böyle,düşen şeylere tenezzül bile etmiyor.Battlefield a giriyorum,mangadaki elemanı takip ediyorum,operasyon modunda haritanın tersine koşuyor,eliyle koymuş gibi herkesi buluyor,adam sıhhiyeci,en önde giden taarruzculardan daha çok vuruyor,orman haritasında nişancıyla oynuyor.Rakipten biri buna hile dedi,adama noob yazıyor dalga geçiyor ve işin garibi herkesten destek görüyor.Lanet olsun dedim bir ara yeğenlerle roblox a girdim,orada paintball oynayım dedim,oğlum orada niye hile var lan.Bir kişi olduğu yerden herkese kafa atıyor.Garip bir kitle,kesinlikle ne doğru söz işliyor ne küfür rahatsız ediyor bunları.Otuz saniye önce birbirinin anasına söven tipler birbirlerine kanka demeye başlıyorlar.Konudan bağımsız oldu ama ne zamandır aklımdaydı,bir başlığı denk getirsem yazacaktım.

Bu sadece bizim ülkemizde mi böyle? 10-17 yaş aralığı basit ve kalitesiz oyunları oynuyor. Çoğu güzel oyun Türkiye'de olmadığı için sunucularını kapatıyor. Güzel oyunların değeri bilinmiyor ve hâlâ o boş oyunlara binlerce lira yatırıyorlar aklım almıyor.
Millet minecraft oynarken tablette ben PlayStation 1 oyunları oynardım deli gibi.
Sonra denelemeleri için verirdim oynayacağın oyunu deyip geri verirlerdi o yüzden size katılıyorum.

Güzel oyunlar güzel sistemler istiyor o sebeptende olabilir. GTA 5 gibi kaliteli oyunlar ilk çıktığında bilgisayarım kötü olduğu için senin belirttiğin dandik oyunları oynadım 2022 yılının kasım ayına kadar. Şu anda bilgisayarım var fakat bu sefer de oyunlar pahalı.

İnsanların oynadığı oyunları neden dert ediniyorsunuz?
Belki mantıksız gelecek ama insanların yeterince iyi oyunları oynamaması dolaylı yoldan kaliteli oyun oynayan oyuncuları etkiliyor. Kötü bir oyun dizaynı ne kadar çok satılırsa piyasada o tarz dizaynların çıkma olasılığı da artıyor. Bir ara sırf çok oynayan var diye oyun sektörü hayatta kalma ve battle royale çöplüğüne dönmüştü mesela.

Böyle bir şeyin olmasını ben istemiyorum ve bu durumdan rahatsızım şahsen, adamlar koskoca Marvel's Avengers'ı çöpe çevirdi ve oyuncu sayısı 150'yi görüyor mu şu an ondan bile emin değilim. Gotham Knights rezalet bir çıkış yaptı mesela, bu oyunların bu kadar kötü olmasının sebebi kötü olan formülü benimsiyor olmaları çünkü zamanında oynandı bu türler. Ee oyuncular bu çöp yapımları oynarsa firma da daha fazla çöp yapım yapmaya çalışıyor umarım anlatabilmişimdir.

Ya hocam bende buna deli oluyorum. Adamın bildiği 3 5 oyun var. Geçen konuşuyoruz bir arkadaşımla oyunlar hakkında (konuştuğumuz oyunda bilinmedik değil Resident Evil serisi) geldi salladı biraz öyle oyun mu olur bilmem ne. Sorduk sonra neyi kötü diye, adını ilk kez duymuş o serinin. Bunu söyleyen kişinin bildiği oyunların listesi çok büyük ihtimal şudur:
GTA 5
LoL
Valorant
PUBG
Recep Baltaş beğenmiş 😮

Yeni konular

Geri
Yukarı