Türkün İngilizce öğrenmesi mi daha kolay, İngiliz'in Türkçe öğrenmesi mi?

İngilizce öğrenmek daha kolay, bu iki kişi benzer öğrenme kabiliyetine sahipse İngilizce öğrenmek daha kısa sürer. İngilizce çoğu dille kıyaslandığında çok daha kolay bir dil.

Türkçe'de çok fazla ekimiz var, sondan eklemeli bir dil, bu ekler cümledeki farklı harflere göre yumuşuyor sertleşiyor araya kaynaştırma alıyor, Türkçe'de "gidermişçesine" gibi bir cümleyi doğru ekleriyle anlayıp anlamını kavrayabilmemiz gerekiyor ve özellikle yumuşama/kaynama olaylarını Türkçeyi öğrenen çoğu yabancı yapamıyor bile. İngilizcenin de kendine göre zorlukları var tabi ama baştan öğrenen bir insan için ben kesinlikle Türkçe'nin daha zor olduğunu düşünüyorum.

Yabancı birisinin Türkçenin mantığını öğrenmek için harcadığı sürede sen İngilizce B1 seviyesine gelirsin

Elbette bu kişiden kişiye, öğrendikleri kaynaklara, öğrenmek için ayırdıkları zamana, sahip oldukları zeka seviye ve kalitesine ve ne kadar istekli ve severek öğrendiğine göre değişebilir, bu yüzden kesin bir şey söyleyemeyiz, ama temelde bir şeyler söylenebilir.

Gerek Türkçe öğrenmeye çalışan yabancıların tecrübeleri gerekse İngilizce öğrenmeye çalışan türklerin tecrübeleri olsun gerekse bir araştırmacının türkçe ve ingilizceyi ayrı ayrı inceleyip söylediği (varsa) görüşleri olsun birçok şeyden yola çıkılarak genel tahmin yapılabilir.
Türkçe çok daha zor.

Türkçe daha zor. Özellikle kelime oyunları ve benzerliklerden dolayı. Amerikan İngilizcesi olsaydı onda da çok fazla kelime oyunu ve bozulma olduğu için gene daha yakın olabilirdi ama Türkçe gene daha zor olurdu.
Fakat özellikle İngiliz İngilizcesi daha resmi ve bozulmasız olduğu için konuşacak düzeyde öğrenmenin çok daha kolay olduğunu düşünüyorum.
(Tabiki aksan dahil değil)

Bu linkden uzmanların(daha doğrusu bir dil uzmanının) görüşlerini göre bilirsiniz
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Türkçe öğrenmesi daha zor. Ana dili İngilizce olan insanların diğer dilleri öğrenme güçlüğüne dair bir değerlendirme var 4 seviye üzerinden. 1. Seviye kolay 4. Seviye çok zor olmak üzere. Türkçe 3. Seviyede yer alıyor.

4. Seviyede Korece, Çince gibi diller var. Belki alfabemiz Latin olmasa bizim dilimizi de 4. seviyeye koyarlardı.

Sesletim ve kaynak açısından bizlerin ingilizce öğrenmesi nispeten çok daha kolay.

Doğuştan ilk dili Malayca olan biri olarak bence Türkçe öğrenmesi gayet kolay bir dil. Türkçede İngilizcedeki gibi "he, she, it" gibi cinsiyet belirten bir yönü yok. Okulda Arapça öğreniyoruz, Arapça'da da "huva" ve "hiya" şeklinde ayrım var. Ama Türkler mi Malaylar mı İngilizceyi daha kolay öğrenir diye sorarsanız ben Malaylar derim çünkü cümle kurma şekli olsun Malayca İngilizceye daha yakın. Türkçede fiil (yüklem) sondayken hem Malaycada hem İngilizcede yüklem özneden hemen sonra geliyor. Örneğin "Ali okula gitti" cümlesi İngilizcede "Ali went to school" ve Malaycada "Ali pergi ke sekolah".

Yeni konular

Geri
Yukarı