Fransızca öğrenmesi kolay mı?

@Ponstaneforte Kişilere ve zamanlara göre değişiyor çekimler, 60 civarı fiil çekimi dediğim C1 düzeyinde biliyorum demek için öğrenilmesi gerekenler. Aslında o sayı 90 civarında ama bazı zaman yapıları pek kullanılmadığı için öğrenmeye gerek yok. Fiiller 3 tip oluyor, ilk iki türü kurallı olarak kabul edilebilir ve mantığını kavramak kolay ama 3. grup düzensiz fiiller için bol bol pratik yapmak gerekiyor.

Aslında bilgisayar mühendisiyim, 2006-2009 arası tekniker, 2009-2015 arası sistem yöneticisi/mühendisi olarak çalıştım. 2015 yılından beri 3 boyutlu modelleme, görselleştirme ve animasyonlardaki akışkan mekanikleri üzerine çalışıyorum. Fazla sayıda yabancı dil bilmenin güzel tarafı olarak da yurt dışına iş yapıyorum.
Bende öğreniyorum da şuan sadece etre avoi ve prends diilini öğrendim. Yani daha önümde çok uzun ve zor bir yol var değil mi? Bu 2.ve 3. Grup fiillerin birbirinden farkını anlamadım. Hepsi fiil değil mi? Biri sahip olmak biri çıkmak biri gelmek.

Être; olmak, var olmak. İngilizce'deki "to be" fiili oluyor.
Avoir; sahip olmak onu da "to have" fiili karşılıyor.
Prendre fiili ise almak, edinmek oluyor ama "satın almak" olan acheter (to buy) fiili ile karıştırma. İngilizce karşılığı "to take" fiili. "Prends" dediğin fiil "prendre" fiilinin present "ben ve sen" çekimi oluyor.

Hangi fiilin hangi grup olduğunu ve çekimlerini öğrenmek için bu siteyi kullanabilirsin:

Daha uzun süre sadece être ve avoir fiilleri ile olan ifadelere çalış fakat kesinlikle düzenli cümle kurup onları kontrol ettireceğin birini bulman gerekiyor. Bir şeyi temelinden yanlış öğrenirsen ve bunu hemen düzeltmezsen ilerleyen düzeylerde bu hatalar alışkanlık oluyor. Düzeltmesi daha zor olur.

Son düzenleme:
Être; olmak, var olmak. İngilizce'deki "to be" fiili oluyor.
Avoir; sahip olmak onu da "to have" fiili karşılıyor.
Prendre fiili ise almak, edinmek oluyor ama "satın almak" olan acheter (to buy) fiili ile karıştırma. İngilizce karşılığı "to take" fiili. "Prends" dediğin fiil "prendre" fiilinin present "ben ve sen" çekimi oluyor.

Hangi fiilin hangi grup olduğunu ve çekimlerini öğrenmek için bu siteyi kullanabilirsin:

Daha uzun süre sadece être ve avoir fiilleri ile olan ifadelere çalış fakat kesinlikle düzenli cümle kurup onları kontrol ettireceğin birini bulman gerekiyor. Bir şeyi temelinden yanlış öğrenirsen ve bunu hemen düzeltmezsen ilerleyen düzeylerde bu hatalar alışkanlık oluyor. Düzeltmesi daha zor olur.
Şu venir fiilinin çekimlerine de bak 😮 bunu öğrenmek yıllarımı alır be abi yol yakınken almancaya mı kaysam? Maşallah be.

Fransızca zor geldi diye Almancaya kaçmak yağmurdan kaçarken doluya tutulmak gibi olabilir. O da çok kolay değil. Fransızca öğrenirsen sonrasında İspanyolca ya da İtalyanca öğrenmen de kolaylaşır, pes edecek bir şey yok. Günde 2-3 saat düzenli çalış, her gün cümle kurma pratiği yap ve bir eğitmen bul. 8-12 ay arasında B2 olursun rahat rahat.

Moral bozacak bir şey yok, zamanla çekim mantığını çözüyorsun sadece 3. grup fiillerde biraz fazla tekrar yapıyorsun o kadar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı