Turk Telekom DSL bağlantısı kopup duruyor

Squbi

Hectopat
Merhaba 1.5 yıldır DSL bağlantım kafasına göre sürekli kopuyor. Bazen günde birkaç defa olurken bazen ise dakikada onlarca kez gidip geliyor.
DSL ışığı sönüyor 10 saniye sonra tekrar yanıyor sonra internet geldikten birkaç saniye sonra tekrar gidiyor ve bu bazen dakikalarca devam ediyor.
Önceden TurkNet kullanıyordum. Onlarca destek kaydı açtım. Laga luga yaparak çözmek istemedikleri belliydi. Bir süre oyaladılar en sonunda belirli.
Bir ücret karşılığı ekip gönderelim dediler kabul ettik. Gelip kabloyu, modemi, apartman internet kutusunu kontrol etti. Sonra altyapı hızınızı karşılamıyor dendi.
Ben anlamadığından salladığını düşünüyorum. Çünkü internet üzerinden altyapımı kontrol ettigimde 73 Mbps'ye kadar destekliyordu. Ben ise 60-55 arası alıyordum.
Hızı 40'a sabitlettirdi. 40 iken başlarda daha az gidip gelmeler oluyordu ama yine de vardı yani. Son aylarımda internet yine git gel yapmaya başlayınca olacak gibi değil dedim Türk Telekom'a geçtim.

Şu anda 45Mbps download 14 upload alıyorum. Modem değişti, kablo eski olduğu için kendi isteğimle değiştirdim.
Fakat sorun halen daha devam ediyor. Sorunu kendim çözmeye çalışıyorum. SNR margin, CRC ve hat zayıflaması değerlerimi PDF olarak ekledim.
Yardımcı olursanız cok sevinirim cunku artık cok sıkıldım. 1.5 senedir aynı sorun.

Dosya Ekleri

• hatdeğeri.pdf
    50,5 KB · Görüntüleme: 43
Wi-Fi bağdaştırıcım yok. Kablo ile bağlanıyorum.

Senlik bir durum yok kutudan daireye kablo çektirmişsin, modem yenilemişsin. Kullanıcının yapabileceği maksimum bu zaten.

Geri kalan telekom bünyesine kalıyor arıza kaydı verme direkt Türk Telekom müdürlerine sürekli mail at, Türk Telekom mailine mail at ve şikayetini yaz. Müdüre yansırsa lokal kablonuzu değiştirebilirler.

Dediğim gibi senin binana dışarıdan gelen kabloda problem var. Telekom arızacıları lokalini değiştirmeyi denemiştir muhtemelen çözülmediyse pek şansın kalmamış müdürler haricinde.

Apartmana giren kablodan evin içine kadar tüm kabloyu yeni bir şekilde bizzat kendim çektim. Eksiz. Boru içerisinden göndermek yerine binanın dışından kroşe ile tek tek sabitleyerek balkondan modeme kadar çektim kablo gayet saglıklı hocam.

Az önce yine dsl kopup geldi modem arayüzünden değerlere baktım değerler şu şekilde;
Eki Görüntüle 2158556
İlk mesajındaki hat değerleri ile bunun arasında ciddi fark var. Hem paket hataları çoğalmış hem SNR düşmüş. Sen modemi ve hattını yenilediğine göre sorun onlarda. Saha dolabındaki port veya onun bağlantısında yada senin eve gelen hatta sorun var çok belli. Türk Telekom'u sürekli darlamaktan başka çaren yok. Artık portunu mu değiştirirler, sıfırdan senin eve kablo mu çekerler bilemiyorum.

Modemin kötü olduğunu veya Wi-Fi ile bağlanmayı sebep göstermek mantıksız.

İlk mesajındaki hat değerleri ile bunun arasında ciddi fark var. Hem paket hataları çoğalmış hem SNR düşmüş. Sen modemi ve hattını yenilediğine göre sorun onlarda. Saha dolabındaki port veya onun bağlantısında ya da senin eve gelen hatta sorun var çok belli. Türk Telekom'u sürekli darlamaktan başka çaren yok. Artık portunu mu değiştirirler, sıfırdan senin eve kablo mu çekerler bilemiyorum.

Modemin kötü olduğunu veya Wi-Fi ile bağlanmayı sebep göstermek mantıksız.

Tekrardan farklı modem ile deneme yapacağım. Gün içerisinde arayıp port değişimi talep edeceğim. Umarım düzelir. Düzelmez ise durumu bildiririm hocam. Teşekkürler.

Sizinle çok benzer sorunları yaşıyorum. Ne Türk Telekom ne de TurkNet sorunu çözemedi/Çözmedi. bende son çare Keenetic Hero modem aldım. Bu modem hem CRC hatalarıyla iyi baş ediyor hem de geniş ayar yapma kabiliyetine sahip. Bir de her gece sabaha karşı 5'te modemi kendini resetlemesine ayarlamıştım. Bu sayede ben uyurken modem kendini kapatım açıyor ve CRC hatalarını gidermiş ve rahatlamış oluyor.

Son düzenleme:
Merhaba 1.5 yıldır DSL bağlantım kafasına göre sürekli kopuyor. Bazen günde birkaç defa olurken bazen ise dakikada onlarca kez gidip geliyor.
DSL ışığı sönüyor 10 saniye sonra tekrar yanıyor sonra internet geldikten birkaç saniye sonra tekrar gidiyor ve bu bazen dakikalarca devam ediyor.
Önceden TurkNet kullanıyordum. Onlarca destek kaydı açtım. Laga luga yaparak çözmek istemedikleri belliydi. Bir süre oyaladılar en sonunda belirli.
Bir ücret karşılığı ekip gönderelim dediler kabul ettik. Gelip kabloyu, modemi, apartman internet kutusunu kontrol etti. Sonra altyapı hızınızı karşılamıyor dendi.
Ben anlamadığından salladığını düşünüyorum. Çünkü internet üzerinden altyapımı kontrol ettigimde 73 Mbps'ye kadar destekliyordu. Ben ise 60-55 arası alıyordum.
Hızı 40'a sabitlettirdi. 40 iken başlarda daha az gidip gelmeler oluyordu ama yine de vardı yani. Son aylarımda internet yine git gel yapmaya başlayınca olacak gibi değil dedim Türk Telekom'a geçtim.

Şu anda 45Mbps download 14 upload alıyorum. Modem değişti, kablo eski olduğu için kendi isteğimle değiştirdim.
Fakat sorun halen daha devam ediyor. Sorunu kendim çözmeye çalışıyorum. SNR margin, CRC ve hat zayıflaması değerlerimi PDF olarak ekledim.
Yardımcı olursanız cok sevinirim cunku artık cok sıkıldım. 1.5 senedir aynı sorun.
SNR Margin ve CRC değerlerini kontrol ettin mi?

baktığım değerlerine,SNR Margin değerlerin normal,ama CRC değerlerin yüksek.Hat zayıflama değerlerinde normal.

Bence altyapı sıkıntılı. Çünkü internet servis sağlayıcınızı değiştirmişsiniz, kabloyu ve modemi değiştirmişsiniz. Belki kablo girişinde sorun olabilir ama fiziksel bir problem gibi gelmedi bana.

Hocam düzgün bir modemle denemeyi dene iki modemde sıkıntılı olmazsa port değişimi talep et yine olmazsa ankastreye kısa kablo bağla öyle dene.

Yeni konular

Geri
Yukarı