Ubuntu neden kötüleniyor?

Windows ve macOS varken niye Linux kullanalım ki?

Yarım yıl boyunca çeşitli dağıtımları kullandım. Linux kadar kanser bir işletim sistemi görmedim.

Linux, bilen için güzel olabilir ama normal kullanıcılar için kötü bir işletim sistemi.

Birçoğunun kullanıcı hatası ve kötü dağıtım seçimi kaynaklı olduğuna yemin edebilirim. Evet çok fazla uyduruk dağıtım var. Birçoğu bitmeksizin yaşattıkları sorunlarla insanlar üzerinde GNU/Linux hakkında yanlış fikir bırakıyorlar. Ama gerçekte GNU/Linux çok stabil çok hızlı ve çok esnek bir OS, tabii kullanmayı bilmek çok önemli bir etken çünkü Linux kullanırken kendinle başbaşasın.
Hiç abartmıyorum hayatında 1 kere bug report atmış Ubuntu kullanıcılarını oranlasanız %1 bile değildir belki.

Son düzenleme:
Birçoğunun kullanıcı hatası ve kötü dağıtım seçimi kaynaklı olduğuna yemin edebilirim. Evet çok fazla uyduruk dağıtım var. Birçoğu bitmeksizin yaşattıkları sorunlarla insanlar üzerinde GNU/Linux hakkında yanlış fikir bırakıyorlar. Ama gerçekte GNU/Linux çok stabil çok hızlı ve çok esnek bir OS, tabii kullanmayı bilmek çok önemli bir etken çünkü Linux kullanırken kendinle başbaşasın.
Hiç abartmıyorum hayatında 1 kere bug report atmış Ubuntu kullanıcılarını oranlasanız %1 bile değildir belki.

Gidip Gentoo ile baslasaydim Linux`a, ben de boyle tovbe ederdim. Ama Mint ile ufak ufak adim atarak bilinclenmeye basladim, karsimizdaki pek kullanmadan yorum yapan tipik windows fanatigi. Forumda cok var.

Kendi kullandığım dağıtımlarla karşılaştırıyorum ve bu çok net, aralarında dağlar kadar fark var. Ubuntu kullanıcıları ve geliştiricileri Ubuntu'yu sağlıklı bir şekilde maintain edebilmek için yeterli değiller.
Elbette her dağıtım kendi yolunda ilerliyor ve her dağıtımın geliştirilme yada bakım politikası herkesin kafasına uyacak diye bir şey yok. Zaten herkes için tek bir dağıtım olsaydı bu kadar distro ile işimiz olmazdı. Dolayısıyla farklılık olması yüzünden beğenmemeni, başka bir dağıtımı tercih etmeni anlarım ama adamları direk yetersiz ilan etmek sence de biraz aşırı bir tepki değil mi? Ubuntu gerçekten büyük bir isim. Eğer dediğin gibi adamlar işini bilmeyen kimseler olsaydı bu kadar Linux dağıtımı Ubuntu'yu taban almazdı. Açıkça bir şekilde topluluktan Ubuntu tabanına aşırı olumlu bir dönüt var. Adının da söylediği gibi herkese hitap ediyor mu? Belki. Belki de değil.
Gidip Gentoo ile baslasaydim Linux`a, ben de boyle tovbe ederdim. Ama Mint ile ufak ufak adim atarak bilinclenmeye basladim, karsimizdaki pek kullanmadan yorum yapan tipik windows fanatigi. Forumda cok var.
Windows "fanatiklerine" de Linux'u sevdirecek yada nefret ettirecek kişiler bizleriz. Burada yazdığımız her şey onlar için direk işletim sistemine yansıyan bir izlenim oluşturuyor. O yüzden forumlarda yazdıklarımın başka tarafa çekilmemesi için birden fazla kez yazdığımı tekrar okuyor ve editliyorum. Linux topluluğu ile adamın ilk temasında eğer aşırı negatif bir geri dönüt aldıysa Linux'a bu adamı daha yanaştıramazsın ve her yerde bizi işsiz ve Linux'u boş uğraş ilan edecek. Eğer ülke için, Linux için, insanlık için iyi bir şey yapmak istiyorsak önce imajı değiştirmeliyiz. Şu an Linux sadece bilgisayardan çok iyi anlayan kişilerin ve bu işin okulunu okuyanların anlayacağı şeymiş gibi görünüyor. Bir İngilizce öğretmen adayı olarak katılmıyorum.

Son düzenleme:
Elbette her dağıtım kendi yolunda ilerliyor ve her dağıtımın geliştirilme ya da bakım politikası herkesin kafasına uyacak diye bir şey yok. Zaten herkes için tek bir dağıtım olsaydı bu kadar distro ile işimiz olmazdı. Dolayısıyla farklılık olması yüzünden beğenmemeni, başka bir dağıtımı tercih etmeni anlarım ama adamları direk yetersiz ilan etmek sence de biraz aşırı bir tepki değil mi? Ubuntu gerçekten büyük bir isim. Eğer dediğin gibi adamlar işini bilmeyen kimseler olsaydı bu kadar Linux dağıtımı Ubuntu'yu taban almazdı. Açıkça bir şekilde topluluktan Ubuntu tabanına aşırı olumlu bir dönüt var. Adının da söylediği gibi herkese hitap ediyor mu? Belki. Belki de değil.

Çok fazla örnek gördüm bugüne kadar 20 yılda stabilize edilmeyen sürücü kurucuları, kurulumun akabinde karşılaşılan grub problemleri, zırt pırt karşılaşılan hatalar. Bunlar düzelmiyor kardeşim. Ortada nitelik olsaydı bunlar bir şekilde düzeltilir ve düzgün bir son ürün kazandırılırdı. Kullandığım diğer Ubuntu tabanlı dağıtımlar da ahım şahım şeyler değildi açıkcası.

ok fazla örnek gördüm bugüne kadar 20 yılda stabilize edilmeyen sürücü kurucuları
Sürücü ile ilgili hiç sorunum olmadı bugüne kadar. Bir tek TP200SA'yı ilk satın aldığım yıl wifi sorun oldu ama elle kurdum sürücüsünü. Mis gibi çalışıyordu. Onun dışında Linux'ta hiç sürücü sorunu yaşamadım. Nvidia kullananların baya sorun yaşadığını duyuyorum ama.
kurulumun akabinde karşılaşılan grub problemleri
Şu zamana kadar Grub ile hiç sorun yaşamadım. Sistemin başlatması için bir kontak anahtarı niteliğinde sistemimde varlığını sürdürdü şu zamana kadar. Ama Grub ile sorunu olan kişiler olduğunu duyuyorum. Ne sorun yaşıyorlar hiçbir fikrim yok. Belki ben Grub'u kişiselleştirmeye hiç zaman harcamadığım için yaşamamışımdır. Bilmiyorum. Ama Grub'dan kaynaklı yüzüm hiç somurtmadı.

Bunlar düzelmiyor kardeşim.
Linux'ta yıllardır çözülmeyen saçma sorunlar olduğuna katılıyorum. Misal Nautilus'ta dosyaları boyutlarına göre sıralamaya kalkarsan klasörlerin boyutlarına göre değil, içlerindeki öge sayısına göre sıralandığını göreceksin. Bulunduğun dizindeki en büyük klasörü görmek için terminal şart hale geliyor. Aynı durum Dolphin'de yada Thunar'da, Nemo'da, PCManFM'de de var malesef. Saçma bir sorun ama var.
Kod:
du -sh * | sort -h
Misal bu eleştirilmeli. Keşke ben bu özelliğin eklenmesi için bir şey yapabilsem ama ne yapmam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yok.

Ortada nitelik olsaydı bunlar bir şekilde düzeltilir ve düzgün bir son ürün kazandırılırdı
Sorun nitelik değil aslında. Bu durumu özellikle KDE'de görürsün. Kullanıcılar "kendi öncelikleri ve isteklerine göre" neyi önce, neyi sonra geliştireceklerini seçiyorlar. Eğer tamamen bir şirketleşme olsa ve topluluk sadece bir yardımcı mekanizma haline gelse bu sorunların azaldığını görürüz aslında.
Kullandığım diğer Ubuntu tabanlı dağıtımlar da ahım şahım şeyler değildi açıkcası.
Benim de şu zamana kadar kullandığım hiçbir işletim sistemi sorunsuz değildi :D Hayat böyle bir şey. Bir şeyi kazanıyorsan bir şeyden fedakarlık ediyorsun. Yaptığımız her seçimde de bunu yaşıyoruz. Üstelik, gördüğüm kadarıyla forumlarda "A ürünü çöp, kesinlikle kullanılmaz" sözünü edenler eninde sonunda "Bu da varmış bunda. Aslında bu fena değil." diyorlar. O yüzden ben hiçbir yazılım hakkında şu dakikadan sonra aşırı konuşmamaya çalışıyorum. Aynısının sana da olması baya muhtemel. Şu an karşında yılların Ubuntu hater'ı var çünkü :p SDN Forum'da beni aratırsan Ubuntu'ya bir küfür etmediğimi bırakmıştım o zamanlarda. Sonra baktım ki aslında üniversite için Ubuntu'da herşeyin ayarlı gelmesi benim çok işime geliyor. Tek fikrini değiştiren ben de olmadım. Discord grubumuza gelen gidenden tut, forumlarda yada kendi bloglarında makale yazan Linux tutkunu arkadaşlarımızdan da benzer eğilimleri farklı yazılımlar üstünde görüyorum.

Sürücü ile ilgili hiç sorunum olmadı bugüne kadar. Bir tek TP200SA'yı ilk satın aldığım yıl wifi sorun oldu ama elle kurdum sürücüsünü. Mis gibi çalışıyordu. Onun dışında Linux'ta hiç sürücü sorunu yaşamadım. Nvidia kullananların baya sorun yaşadığını duyuyorum ama.

Şu zamana kadar Grub ile hiç sorun yaşamadım. Sistemin başlatması için bir kontak anahtarı niteliğinde sistemimde varlığını sürdürdü şu zamana kadar. Ama Grub ile sorunu olan kişiler olduğunu duyuyorum. Ne sorun yaşıyorlar hiçbir fikrim yok. Belki ben Grub'u kişiselleştirmeye hiç zaman harcamadığım için yaşamamışımdır. Bilmiyorum. Ama Grub'dan kaynaklı yüzüm hiç somurtmadı.

Linux'ta yıllardır çözülmeyen saçma sorunlar olduğuna katılıyorum. Misal Nautilus'ta dosyaları boyutlarına göre sıralamaya kalkarsan klasörlerin boyutlarına göre değil, içlerindeki öge sayısına göre sıralandığını göreceksin. Bulunduğun dizindeki en büyük klasörü görmek için terminal şart hale geliyor. Aynı durum Dolphin'de yada Thunar'da, Nemo'da, PCManFM'de de var malesef. Saçma bir sorun ama var.
Kod:
du -sh * | sort -h
Misal bu eleştirilmeli. Keşke ben bu özelliğin eklenmesi için bir şey yapabilsem ama ne yapmam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yok.

Sorun nitelik değil aslında. Bu durumu özellikle KDE'de görürsün. Kullanıcılar "kendi öncelikleri ve isteklerine göre" neyi önce, neyi sonra geliştireceklerini seçiyorlar. Eğer tamamen bir şirketleşme olsa ve topluluk sadece bir yardımcı mekanizma haline gelse bu sorunların azaldığını görürüz aslında.

Benim de şu zamana kadar kullandığım hiçbir işletim sistemi sorunsuz değildi :D Hayat böyle bir şey. Bir şeyi kazanıyorsan bir şeyden fedakarlık ediyorsun. Yaptığımız her seçimde de bunu yaşıyoruz. Üstelik, gördüğüm kadarıyla forumlarda "A ürünü çöp, kesinlikle kullanılmaz" sözünü edenler eninde sonunda "Bu da varmış bunda. Aslında bu fena değil." diyorlar. O yüzden ben hiçbir yazılım hakkında şu dakikadan sonra aşırı konuşmamaya çalışıyorum. Aynısının sana da olması baya muhtemel. Şu an karşında yılların Ubuntu hater'ı var çünkü :p SDN Forum'da beni aratırsan Ubuntu'ya bir küfür etmediğimi bırakmıştım o zamanlarda. Sonra baktım ki aslında üniversite için Ubuntu'da herşeyin ayarlı gelmesi benim çok işime geliyor. Tek fikrini değiştiren ben de olmadım. Discord grubumuza gelen gidenden tut, forumlarda yada kendi bloglarında makale yazan Linux tutkunu arkadaşlarımızdan da benzer eğilimleri farklı yazılımlar üstünde görüyorum.

Ubuntu`nun tek olayini hazir gelen sistem olarak goren tek ben degilimdir herhalde. Canonical`in yaptigi isler farkli, Ubuntu`nun elestirilecek yanlarinin fazla olmasi farkli. Demek ki gerekli onemi gostermiyorlar da biz boyle konusuyoruz.
Gereksiz bloat, servis, veri toplama bile onu Linux`un Windows`u olmayi yetecek sekilde kiliyor. En azindan benim fikirim bu yonde.

Elbette her dağıtım kendi yolunda ilerliyor ve her dağıtımın geliştirilme ya da bakım politikası herkesin kafasına uyacak diye bir şey yok. Zaten herkes için tek bir dağıtım olsaydı bu kadar distro ile işimiz olmazdı. Dolayısıyla farklılık olması yüzünden beğenmemeni, başka bir dağıtımı tercih etmeni anlarım ama adamları direk yetersiz ilan etmek sence de biraz aşırı bir tepki değil mi? Ubuntu gerçekten büyük bir isim. Eğer dediğin gibi adamlar işini bilmeyen kimseler olsaydı bu kadar Linux dağıtımı Ubuntu'yu taban almazdı. Açıkça bir şekilde topluluktan Ubuntu tabanına aşırı olumlu bir dönüt var. Adının da söylediği gibi herkese hitap ediyor mu? Belki. Belki de değil.

Windows "fanatiklerine" de Linux'u sevdirecek ya da nefret ettirecek kişiler bizleriz. Burada yazdığımız her şey onlar için direk işletim sistemine yansıyan bir izlenim oluşturuyor. O yüzden forumlarda yazdıklarımın başka tarafa çekilmemesi için birden fazla kez yazdığımı tekrar okuyor ve editliyorum. Linux topluluğu ile adamın ilk temasında eğer aşırı negatif bir geri dönüt aldıysa Linux'a bu adamı daha yanaştıramazsın ve her yerde bizi işsiz ve Linux'u boş uğraş ilan edecek. Eğer ülke için, Linux için, insanlık için iyi bir şey yapmak istiyorsak önce imajı değiştirmeliyiz. Şu an Linux sadece bilgisayardan çok iyi anlayan kişilerin ve bu işin okulunu okuyanların anlayacağı şey miş gibi görünüyor. Bir İngilizce öğretmen adayı olarak katılmıyorum.

Arch'da sistem böyle değil geliştiriciler para karşılığı çalışmıyor Hindistan'lı değiller, her şeyi gönüllü olarak yapıyorlar ve işler çok daha hızlı ilerliyor.

Sürücü ile ilgili hiç sorunum olmadı bugüne kadar. Bir tek TP200SA'yı ilk satın aldığım yıl Wi-Fi sorun oldu ama elle kurdum sürücüsünü. Mis gibi çalışıyordu. Onun dışında Linux'ta hiç sürücü sorunu yaşamadım. NVIDIA kullananların bayağı sorun yaşadığını duyuyorum ama.

Linux'ta yıllardır çözülmeyen saçma sorunlar olduğuna katılıyorum. Misal Nautilus'ta dosyaları boyutlarına göre sıralamaya kalkarsan klasörlerin boyutlarına göre değil, içlerindeki öge sayısına göre sıralandığını göreceksin. Bulunduğun dizindeki en büyük klasörü görmek için terminal şart hale geliyor. Aynı durum Dolphin'de ya da Thunar'da, Nemo'da, PCManFM'de de var maalesef. Saçma bir sorun ama var.
Kod:
du -sh * | sort -h

Benim de şu zamana kadar kullandığım hiçbir işletim sistemi sorunsuz değildi :D Hayat böyle bir şey. Bir şeyi kazanıyorsan bir şeyden fedakarlık ediyorsun. Yaptığımız her seçimde de bunu yaşıyoruz. Üstelik, gördüğüm kadarıyla forumlarda "A ürünü çöp, kesinlikle kullanılmaz" sözünü edenler eninde sonunda "Bu da varmış bunda. Aslında bu fena değil." diyorlar. O yüzden ben hiçbir yazılım hakkında şu dakikadan sonra aşırı konuşmamaya çalışıyorum. Aynısının sana da olması bayağı muhtemel. Şu an karşında yılların Ubuntu Hater'ı var çünkü :p SDN Forum'da beni aratırsan Ubuntu'ya bir küfür etmediğimi bırakmıştım o zamanlarda. Sonra baktım ki aslında üniversite için Ubuntu'da her şeyin ayarlı gelmesi benim çok işime geliyor. Tek fikrini değiştiren ben de olmadım. Discord grubumuza gelen gidenden tut, forumlarda ya da kendi bloglarında makale yazan Linux tutkunu arkadaşlarımızdan da benzer eğilimleri farklı yazılımlar üstünde görüyorum.

Tabii ki bakarsın gün gelir Ubuntu öyle bir kıvama gelir ki bende 10 yıllık alışkanlıklarımdan vazgeçer Ubuntu kovalayan bir insana dönüşürüm. Abim Ubuntu çıktığından beri kullanıyor, ondan önce de Mandrake kullanıyordu zaten, biraz üşengeç bir adamdır. Ben de defalarca kez abime özenip ulan ne olacak bir sorun çıkarsa çözebilecek kadar donanımlıyım zaten deyip Ubuntu'ya şans verdim nefretimin birazı da bundan kaynaklanıyor zaten. Ama hüsran oldu sonuç, her seferinde saçma sapan problemler Ubuntu'ya karşı olan ilgimi sildi süpürdü. Şu anda Gentoo kullanıyorum mesela 10 yılda böyle basit uyduruktan tayyare problemlerle olsa olsa 3 kere uğraşmışımdır hiç abartmıyorum. Sorunlar çıkmıyor mu çıkıyor tabii ki ama çözmek Ubuntu'ya nazaran o kadar kolay ki bunun için gerekli bütün donanım Gentoo'da mevcut. Açıkcası insanların kullandığım dağıtımı denemesini değerlendirmesini isterdim. Çok memnunum eskiden Gentoo pratik bir dağıtım değildi ancak gelişen teknolojiyle bekleme süreleri makul bir hale geldi. En azından artık zamane işlemcileriyle gerçek multitasking yapılabiliyor bu da dağıtımın en büyük negatif yönünü ortadan kaldırıyor. Bende Linux'a Debian ile başladım ama bir süre sonra özgürlüklerimi kısıtladığını fark ettim ve distrohopping furyasına katıldım. Zaten bu genel Linux kullanıcısı davranışlarından bir tanesi. İyi ki de yapmışım diyorum bana evladiyelik bir kanka hediye etti. Linux'tan gerçekten keyif alıyorum artık. Çünkü Debian daha çok keyif verici bir zararlı gibiydi benim için.

Geri
Yukarı