Ubuntu neden kötüleniyor?

Ubuntu`nun tek olayini hazir gelen sistem olarak goren tek ben degilimdir herhalde.
Kesinlikle katılıyorum ve bu harika bir şey! :D Elbette Canonical'ın verdiği "bana para veriinn!" taktikleri can sıkıyor. Ama artık topluluk koşullu bir şartlanmaya gitti. Canonical yeni bir şey yada var olan bir şeye rakip çıkarmaya kalktığında hemen insanlar Canonical'ı ne kadar berbat oldukları için taşlıyor. Snap misal sadece rakip çıkarmak için çıkarttılar gibi algılandı ama Flatpak ile Snap ayrı sistemler.

Gereksiz bloat, servis, veri toplama bile onu Linux`un Windows`u olmayi yetecek sekilde kiliyor
Elbette eğer minimal seviyor ve neyin kurulu olduğunu, hangi servisin çalıştığını detaylıca bilmek istiyorsan bu durumda Debian'dan aşağısı zaten kurtarmayacak seni. Bir şeyleri başkasının senin yerine koymasını zaten sevmeyeceksin bu durumda. Gereksiz bloat? Ubuntu'nun içinde yıllardır hiç değişmeyen bir takım uygulamalar var. Firefox, Rhythmbox, Thunderbird gibi kanıtlanmış uygulamalar. Manjaro gibi sürekli varsayılan uygulamaları değiştirmiyorlar ve her uygulamanın bir amacı var. Bunu sevmiyorsan yine minimal install seçeneği var. Elbette Gentoo'ya alışmış kişi için o da "minimal" olmayacaktır. Ama hiç yoktan iyidir. Boşa çalışan önemli bir sistem servisi göremiyorum Ubuntu'da? Printer sürücüleri falan yüklü geliyor ama öyle aman aman bir sistem kullanmıyorlar. Veri toplama da senin istediğine bağlı. Bence KDE'nin yaptığı veri toplama Ubuntu'nunkinden daha iyi değil. Bu verileri de anonim olarak topluyorlar. Bu veriler sana bir yerde reklam olarak dönmüyor.

Açıkcası insanların kullandığım dağıtımı denemesini değerlendirmesini isterdim.
Utanarak söylüyorum ki Gentoo'ya kurulumunun çok uzun sürmesinden dolayı hiç şans vermedim 😂 Sanırım abindeki üşengeçlikten bende de var. Üstelik ben Arch'a çok alıştım. Bana bir Arch USB'si ve boş bir laptop verirsen 30 dakika içinde o Arch'ı kurup Teams'deki derse girebilirim. İşletim sistemi kurmanın ufak çapta bir proje halini alması fikri hoşuma gitmedi.

Sorunlar çıkmıyor mu çıkıyor tabii ki ama çözmek Ubuntu'ya nazaran o kadar kolay ki bunun için gerekli bütün donanım Gentoo'da mevcut.
O kadar yıl Ubuntu yerine Arch kullanmamın sebebi buydu. Bu durum sadece Ubuntu'da var. O konuda hak veriyorum. Ubuntu'nun bazı sorunlarını çözmek diğer dağıtımlara göre çok zor, Hatta bir ara "Ubuntu kullanacak kadar Linux'u iyi bilmiyorum" diye şaka yapıyordum :D

En azından artık zamane işlemcileriyle gerçek multitasking yapılabiliyor bu da dağıtımın en büyük negatif yönünü ortadan kaldırıyor.
1- Çok iyi bir sistem alacak param yok. Daha Shadow of War oynamak için 600TL'ye ekran kartı alamıyorum.
2- Üzgünüm ama:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
CopPj3S3YQ0-00-22-41.png

Benim sistemimi tokatlar bu.

Bende Linux'a Debian ile başladım ama bir süre sonra özgürlüklerimi kısıtladığını fark ettim ve distrohopping furyasına katıldım. Zaten bu genel Linux kullanıcısı davranışlarından bir tanesi.
"Kullanıcı" davranışı değil bu. Kullanıcıyı operatörden ayıran farktan bahsediyorsun. Bazısı çok sorgulamaz. Ablam Mint XFCE kullanıyor yıllardır ama tek yaptığı Chrome'da film indirmek, izlemek, belki biraz sosyal medya. Yıllardır bu haliyle kullandıktan sonra şu saatten sonra bir apt komutu yazmayı bile öğreneceğini sanmıyorum.

Çünkü Debian daha çok keyif verici bir zararlı gibiydi benim için.
Bunu Arch için hissettiğim için Arch kullanmayı bıraktım 😅

Kesinlikle katılıyorum ve bu harika bir şey! :D Elbette Canonical'ın verdiği "bana para veriinn!" taktikleri can sıkıyor. Ama artık topluluk koşullu bir şartlanmaya gitti. Canonical yeni bir şey yada var olan bir şeye rakip çıkarmaya kalktığında hemen insanlar Canonical'ı ne kadar berbat oldukları için taşlıyor. Snap misal sadece rakip çıkarmak için çıkarttılar gibi algılandı ama Flatpak ile Snap ayrı sistemler.

Elbette eğer minimal seviyor ve neyin kurulu olduğunu, hangi servisin çalıştığını detaylıca bilmek istiyorsan bu durumda Debian'dan aşağısı zaten kurtarmayacak seni. Bir şeyleri başkasının senin yerine koymasını zaten sevmeyeceksin bu durumda. Gereksiz bloat? Ubuntu'nun içinde yıllardır hiç değişmeyen bir takım uygulamalar var. Firefox, Rhythmbox, Thunderbird gibi kanıtlanmış uygulamalar. Manjaro gibi sürekli varsayılan uygulamaları değiştirmiyorlar ve her uygulamanın bir amacı var. Bunu sevmiyorsan yine minimal install seçeneği var. Elbette Gentoo'ya alışmış kişi için o da "minimal" olmayacaktır. Ama hiç yoktan iyidir. Boşa çalışan önemli bir sistem servisi göremiyorum Ubuntu'da? Printer sürücüleri falan yüklü geliyor ama öyle aman aman bir sistem kullanmıyorlar. Veri toplama da senin istediğine bağlı. Bence KDE'nin yaptığı veri toplama Ubuntu'nunkinden daha iyi değil. Bu verileri de anonim olarak topluyorlar. Bu veriler sana bir yerde reklam olarak dönmüyor.

Yuklu gelen paketler gozumu korkutuyor, ne yazsam onun paketi indirilmis. Cogu kutuphane yuklu. Agir bayagi. Uzun sure deneyimlemissiniz belli ki, belki de goremedigim nimetlerini kesfetmissinizdir. Bilemiyorum. Tek onyargi ile yaklastigim dagitim Ubuntu. Gerci pek onyargi da sayilmaz... GNU politikalarina ozen gosteriyorum. Windows gibi veri toplamasina karsiyim. Ubuntu`yu sevmememin nedenlerinden biri de bu.

Yuklu gelen paketler gozumu korkutuyor, ne yazsam onun paketi indirilmis. Cogu kutuphane yuklu. Agir bayagi. Uzun sure deneyimlemissiniz belli ki, belki de goremedigim nimetlerini kesfetmissinizdir. Bilemiyorum. Tek onyargi ile yaklastigim dagitim Ubuntu. Gerci pek onyargi da sayilmaz... GNU politikalarina ozen gosteriyorum. Windows gibi veri toplamasina karsiyim. Ubuntu`yu sevmememin nedenlerinden biri de bu.
Malesef RMS'nin de biraz katkısıyla Ubuntu bugün en çok taşlanan dağıtım olduğu için kullanıcılar tarafından da bir terkedilme söz konusu oldu. Fedora deyince kullanıcılar katkıda bulunuyor. OpenSUSE? Kullanıcı yardımı var. Topluluk dağıtımını saymıyorum bile. Ubuntu paketlerin sorunlarını çözerken tek başına ama. GNOME-Terminal paketinde misal saydamlık GNOME 3.14'te kaldırılmıştı. Fedora ve Ubuntu hala bu programı yamalayıp saydımlık özelliğini kullanıcılarına sunuyorlar. Çünkü bu konuda istek olmuştu. Böyle küçük şeyler ama kıymetinin bilinmediğini düşünüyorum. Herşey zaten yüklü geldiği için misal hangi yazıcıyı takarsan tak muhtemelen çalıştıracak :D Bir de böyle bak?
Tam olarak konuya hakim değilim ama oynadığımız oyunlar GNU felsefesine, politikasına, her şeyine aykırı değil mi?
Aslında aykırı ve hatta Steam'de DRM var ama Stallman ne hikmetse Steam'i seviyor :D Bu adam içinde özgür olmayan yazılım var diye çocuğuna Nintendo alma demişti zamanında.

Malesef RMS'nin de biraz katkısıyla Ubuntu bugün en çok taşlanan dağıtım olduğu için kullanıcılar tarafından da bir terkedilme söz konusu oldu. Fedora deyince kullanıcılar katkıda bulunuyor. OpenSUSE? Kullanıcı yardımı var. Topluluk dağıtımını saymıyorum bile. Ubuntu paketlerin sorunlarını çözerken tek başına ama. GNOME-Terminal paketinde misal saydamlık GNOME 3.14'te kaldırılmıştı. Fedora ve Ubuntu hala bu programı yamalayıp saydımlık özelliğini kullanıcılarına sunuyorlar. Çünkü bu konuda istek olmuştu. Böyle küçük şeyler ama kıymetinin bilinmediğini düşünüyorum. Herşey zaten yüklü geldiği için misal hangi yazıcıyı takarsan tak muhtemelen çalıştıracak :D Bir de böyle bak?

Olumlu tarafindan bakmakta lazim dogru da, acikcasi all-in bir sistem istemem. Deli gibi donanim kullanan, her seyi tak cikar yapan bir insan da degilim. Cogu kisinin de oyle oldugunu dusunmuyorum. Ubuntu`dan iyi alternatifler oldugu icin Ubuntu tercih edilmiyor artik.
Tam olarak konuya hakim değilim ama oynadığımız oyunlar GNU felsefesine, politikasına, her şeyine aykırı değil mi?

Sanirim evet, net bir bilgiye sahip degilim. Bilgi toplamasi aykiri ama. Non-free depolari da var diye biliyorum.

Konu biraz uzun olduğu için daha önce yazıp yazmadığımı hatırlamıyorum.

2021 için düşüncelerim şu şekilde;

Diğer dağıtımlardan birazcık daha ağır. Hem performans olarak hem de image boyutu olarak.
Çünkü çoğu şey pre-installed olarak geliyor. Yeni Linux tabanlı işletim sistemi kullananlar için iyi bir şey ancak power user olarak adlandırdığımız kitle için can sıkıcı olabiliyor.

Hiç bir dağıtım mükemmel değil ancak Ubuntu genel olarak biraz sorunlu. Özellikle desktop versiyonu kullanırken 2-3 kere Random Crash yedim. VM üzerinde kullanırken de corrupt ve kernel panic.

Şu an aktif olarak sunucu üzerinde 18.04 Server sürümünü kullanıyorum. Çok daha sade ve hafif olduğu için sorunsuz çalışıyor.

Bir de bazı insanlar popüler olan şeyleri sevmeme özelliğine sahip.

Çoğu yazılanı okudum ve karşıt görüşlü olanlar olsa da herkese hak veriyorum. Malesef artık ubuntu adı geçtiğinde bloatware kelimesi de yanında gelmeye başladı. Pre-Installed kavramına karşı değilim, elbette ben de herkes gibi hafif bir müzik çalar ve video oynatıcıyı hazır isterim ama bunlar ne buldularsa kurmuşlar. Yazıcı desteği için bazı kurulumların hazır gelmesini destekliyorum ama o kadar çok yazıcı markası için destek paketi yükleniyor ki akıl almaz.

Ben ubuntu'yu son kullandığım dönemlerde minimal kuruluma xfce ekliyordum. Uzun uğraşlar (en az 2-3 gün) sonunda istediğimi elde ediyordum ve sonra arch linux geldi. Şu an format sonrası arch linux kurup yedeklerimi geri yüklemem ve format öncesi sistemime kavuşmam 30 dakika sürmüyor.

Bir arkadaş linux mint'i windows gibi kullanan ablasından bahsetmiş. Örnek verilebilecek bir kullanıcı örneği olabilir. Ablanızın bilgisayarına gizlice arch linux türevi olan archman kursanız ve temasını benzer şekilde ayarlasanız fark edeceğini sanmıyorum. En azından O'nun için bir şey farketmeyecektir ama sistemin performansı kesinlikle artacaktır.

Son kullanıcı bazında baktığımızda, herkesin öncelikli isteği -OS farketmeksizin- stabil bir sistem. Buna ek olarak tek tıklama ile steam kurmak ve oyun oynamaya başlamak. Şimdi Windows 10 kuran birisi ne kadar süre kendine göre ayarlamak için uğraşıyor? Deneyimli kullanıcılar bile saatlerce uğraşıyor. Windows'un son kullanıcıya gerekli ayarlar yapılmadan hiç bir zaman iyi bir deneyim yaşatmadığını hepimiz biliyoruz ama konu linux olunca her nedense gözler bir anda kör oluyor.

Herkes bilgisayarında oyun oynamıyor zira kaliteli oyunlar hep pahalıdır. Web'te zaman geçirmek PC'nin temel işlevi. Sosyal medya artık mobilde. Dizayn? Mac kullan. Özelleştirilmiş PC kullanımı ile günlük kullanımı ayırmak zorundayız. Bana göre şu an xfce ortamı ile hazır kurulu gelen bir arch linux günlük ihtiyaçların ötesinde bir deneyim sunuyor. Stabil, işlevsel ve fazlasıyla ölçeklenebilir bir sistem. Ubuntu bunu sunmuyor. Kullanıcıya tek tıklama ile nvidia ekran sürücüsü kurulumu sağlamak çok matah bir şey değil zira günlük pc kullanımında açık kaynak kodlu sürücüler işinizi fazlasıyla görüyor.

İnsanları linux konusunda teşvik ederken, günlük pc kullanım ihtiyaçlarını fazlasıyla karşıladığı konusunda bilgilendirmek gerekli. Hayatında PC'de doom harici oyun oynamamış birisi çıkıp cyberpunk çalışır mı diye aptalca sorular sorabiliyor. Oynayacak mısın? HAYIR! Öylesine sordum.

Çoğu yazılanı okudum ve karşıt görüşlü olanlar olsa da herkese hak veriyorum. Maalesef artık Ubuntu adı geçtiğinde bloatware kelimesi de yanında gelmeye başladı. Pre-ınstalled kavramına karşı değilim, elbette ben de herkes gibi hafif bir müzik çalar ve video oynatıcıyı hazır isterim ama bunlar ne buldularsa kurmuşlar. Yazıcı desteği için bazı kurulumların hazır gelmesini destekliyorum ama o kadar çok yazıcı markası için destek paketi yükleniyor ki akıl almaz.

Ben Ubuntu'yu son kullandığım dönemlerde minimal kuruluma Xfce ekliyordum. Uzun uğraşlar (en az 2-3 gün) sonunda istediğimi elde ediyordum ve sonra Arch Linux geldi. Şu an format sonrası Arch Linux kurup yedeklerimi geri yüklemem ve format öncesi sistemime kavuşmam 30 dakika sürmüyor.

Bir arkadaş Linux Mint'i Windows gibi kullanan ablasından bahsetmiş. Örnek verilebilecek bir kullanıcı örneği olabilir. Ablanızın bilgisayarına gizlice Arch Linux türevi olan archman kursanız ve temasını benzer şekilde ayarlasanız fark edeceğini sanmıyorum. En azından O'nun için bir şey fark etmeyecektir ama sistemin performansı kesinlikle artacaktır.

Son kullanıcı bazında baktığımızda, herkesin öncelikli isteği -OS fark etmeksizin- stabil bir sistem. Buna ek olarak tek tıklama ile Steam kurmak ve oyun oynamaya başlamak. Şimdi Windows 10 kuran birisi ne kadar süre kendine göre ayarlamak için uğraşıyor? Deneyimli kullanıcılar bile saatlerce uğraşıyor. Windows'un son kullanıcıya gerekli ayarlar yapılmadan hiçbir zaman iyi bir deneyim yaşatmadığını hepimiz biliyoruz ama konu Linux olunca her nedense gözler bir anda kör oluyor.

Herkes bilgisayarında oyun oynamıyor zira kaliteli oyunlar hep pahalıdır. Web'te zaman geçirmek PC'nin temel işlevi. Sosyal medya artık mobilde. Dizayn? Mac kullan. Özelleştirilmiş PC kullanımı ile günlük kullanımı ayırmak zorundayız. Bana göre şu an Xfce ortamı ile hazır kurulu gelen bir Arch Linux günlük ihtiyaçların ötesinde bir deneyim sunuyor. Stabil, işlevsel ve fazlasıyla ölçeklenebilir bir sistem. Ubuntu bunu sunmuyor. Kullanıcıya tek tıklama ile NVIDIA ekran sürücüsü kurulumu sağlamak çok matah bir şey değil zira günlük PC kullanımında açık kaynak kodlu sürücüler işinizi fazlasıyla görüyor.

İnsanları Linux konusunda teşvik ederken, günlük PC kullanım ihtiyaçlarını fazlasıyla karşıladığı konusunda bilgilendirmek gerekli. Hayatında PC'de Doom harici oyun oynamamış birisi çıkıp Cyberpunk çalışır mı diye aptalca sorular sorabiliyor. Oynayacak mısın? Hayır! Öylesine sordum.

Ağzınıza sağlık hocam çok güzel anlatmışsınız, konu bundan ibaret.

Yazıcı desteği için bazı kurulumların hazır gelmesini destekliyorum ama o kadar çok yazıcı markası için destek paketi yükleniyor ki akıl almaz.
Sadece bir modül dosyası kurmak bile bazı yazıcılarda tam bir baş belası. Benim yazıcım misal HP P1102 modeli. Benim yazıcımın modüllerini kurmak çok zor. HP'nin yazılımı hard diskimde yer tutmaktan başka bir şey yapmıyor. Ubuntu'ya ise ne taksam çalışacak vaziyette. Bence bu harika bir şey. Çünkü sadece benim değil, çoğunluğun ortak bir deneyimi haline geliyor bu.

Şu an format sonrası arch linux kurup yedeklerimi geri yüklemem ve format öncesi sistemime kavuşmam 30 dakika sürmüyor.
Aynı fikirdeyim. Arch gerçekten çok kolaylık sağlıyor. Eğer ne yaptığını biliyorsan.
Ablanızın bilgisayarına gizlice arch linux türevi olan archman kursanız ve temasını benzer şekilde ayarlasanız fark edeceğini sanmıyorum
Ayarladım ve kullanıyor. Yıllardır :D Windows istemiyor artık.
Şimdi Windows 10 kuran birisi ne kadar süre kendine göre ayarlamak için uğraşıyor?
"Ayarlamak için" uğraşmıyor, "ayarlanması için" sabır denen kelimenin yan anlamlarını öğreniyor :D
Windows Update'den sonra sadece Chrome, 7zip gibi bir kaç elzem programı kurarsın. İhtiyacın varsa Office yada bir program kurarsın.

Windows'un son kullanıcıya gerekli ayarlar yapılmadan hiç bir zaman iyi bir deneyim yaşatmadığını hepimiz biliyoruz ama konu linux olunca her nedense gözler bir anda kör oluyor.
Windows'ta bazı ayarları yapmak son kullanıcı için Arch Linux kurmaktan daha zor :p
Herkes bilgisayarında oyun oynamıyor zira kaliteli oyunlar hep pahalıdır
Katılmıyorum. SOMA kalitesiz bir oyun değil ama 30 küsür lira. GTA5'in fiyatını görünce "bu oyun neden bu kadar pahalı?" demeden duramıyorum. Çok güzel ucuz yada bedava oyunlar buluyorum. Grafikleri çok daha iyi, hikayeler çok daha iyi. İnceleyince diyemiyorsun ki "GTA5'e çok emek verilmiş de bu oyuna az emek verildiği için fiyatı bu". Marka olan oyunlar her zaman daha pahalıdır. AAA denen şey tamamen bir pazarlama dolandırıcılığı. AAA oyunların arasında beş para etmez isimler var.

Kullanıcıya tek tıklama ile nvidia ekran sürücüsü kurulumu sağlamak çok matah bir şey değil zira günlük pc kullanımında açık kaynak kodlu sürücüler işinizi fazlasıyla görüyor.
Nvidia tarafında işler biraz farklı. Açık kaynak sürücüler 20FPS veriyorsa sahipli sürücüleri kurunca 400-500 FPS'e çıkabiliyor. Bana inanmıyorsan benchmarklarına bakabilirsin. Nvidia kullanıyorsan o sürücüler olmadan Linux kullanılmaz. AMD ve Intel şu zamana kadar kullandım ve tam olarak bu yüzden hiçbir zaman Nvidia düşünmüyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı