Uçak mühendisliği vs. Yazılım mühendisliği

Dostum senin bahsettiğin kasiyer olan kişiler, Sütçü imam üniversitesinden mezun, kendini 1 gram geliştirmemiş, bırak üçüncü dili, ikinci dil olarak İngilizceyi bile A2 üzerine taşıyamamış veya hiç bilmeyen insanlar oluyor, şöyle güzel bir üniversitede kendini hakikaten geliştirerek bu işi yaparsan seni emin ol havada kaparlar.
Çok güldüm:)
Konu sahibine söylüyorum, asgari ücrete çalışma diye bir şey yok. Kurumsal firmayla başlarsan asgarinin iki katı civarı baslarsın. Küçük-orta ölçekli bir yere girersen 3-3.5k ile başlarsın. Sonra işi öğrendikçe maaşın artar.

Benim çocukluğum havacılık ile geçti. Millet kız stalklardı, ben uçak stalklardım. Sevdiğim bir iş olduğundan ilerde bu işte başarılı olacağımı düşünerek buna göre bir kariyer çizdim, pişman değilim.

Yazılımdan anlamam ama yazılımcı arkadaşlarımın güzel hayatları da var. Bir tanesi Amerikan şirketi için güzel paraya evden çalışıyor, birkaç tane arkadaşım da kurumsal şirketlerde güzel pozisyonda çalışıyorlar. Kendini geliştirdikten sonra güzel şartlarda çalışıp güzel paralar kazanırsın 2 meslekte de.

Yazılımı pek bilmem ama uçakçılık zordur. 50 yaşına gelsen de kendini geliştirmeni ister, bunu unutma. Sürekli araştırmalı, ilgilenmeli ve kendini güncellemelisin. İlgi ve alakan yazılıma daha fazlaymış, yazılım seçebilirsin o halde.

Şu sıra yazılım ve elektrik, elektronik mühendisliği aşırı revaçta. Ve kariyer alanları buna çok yönelmeye başladı. Bilgisayar mühendisliği bile bir tık geriye düşmeye başladı. Bugünkü aklım olsa bu ikisini tercih ederdim.

Şu sıra yazılım ve elektrik, elektronik mühendisliği aşırı revaçta. Ve kariyer alanları buna çok yönelmeye başladı. Bilgisayar mühendisliği bile bir tık geriye düşmeye başladı. Bugünkü aklım olsa bu ikisini tercih ederdim.
Bu yazdığınıza katılmıyorum, bilgisayar ve yazılım mühendisliği şuanda yükselen trendken, elektrik-elektronik ve inşaat mühendislikleri düşüşte, Üniversitelerin geçen senelerdeki taban sıralamalarına bakarak bunu kolayca anlayabilirsiniz.

selcuk.PNG

selcuk2.PNG

Örneğin Selçuk Üniversitesi için değerler üstteki gibi, elektrik-elektronik her geçen sene daha kötü sıralama ile alırken, bilgisayar mühendisliğinin sıralaması git gide iyileşiyor.

Bu yazdığınıza katılmıyorum, bilgisayar ve yazılım mühendisliği şuanda yükselen trendken, elektrik-elektronik ve inşaat mühendislikleri düşüşte, Üniversitelerin geçen senelerdeki taban sıralamalarına bakarak bunu kolayca anlayabilirsiniz.
Eğer buna sadece üniversitelerin taban puanlarındaki artış ve azalışa göre bakarsan hata yaparsın. Fakat daha profesyonel olarak şirketlerin ve kurumların taleplerine ve maaş ve istihdam oranlarına bakarsan daha doğru bir veri elde edebilirsin.

En basitinden geçen seneki sınavın önce ileri alınıp sonra tekrar geri çekilmesi bile sınav puanları, tercihler ve tekrar deneme kararlarını büyük oranda etkiledi. Çünkü bütün adaylar etkilendi bu durumdan malum.

Eğer buna sadece üniversitelerin taban puanlarındaki artış ve azalışa göre bakarsan hata yaparsın. Fakat daha profesyonel olarak şirketlerin ve kurumların taleplerine ve maaş ve istihdam oranlarına bakarsan daha doğru bir veri elde edebilirsin.

En basitinden geçen seneki sınavın önce ileri alınıp sonra tekrar geri çekilmesi bile sınav puanları, tercihler ve tekrar deneme kararlarını büyük oranda etkiledi. Çünkü bütün adaylar etkilendi bu durumdan malum.
Elbette o dediğinde önemli ancak, genel anlamda inşaat mühendisi ve elektrik-elektronik mühendisi olup aç yatan çok tanıdığım var, bilgisayar mühendisliğinde çok boş beleş adamlar dışında pek görmedim böyle bir şey.

2020 sınavının sıralamaları daha açıklanmadı zaten, benim size attığım en üstten en alta sırasıyla, 2019,2018 ve 2017'nin sıralamaları.

Elbette o dediğinde önemli ancak, genel anlamda inşaat mühendisi ve elektrik-elektronik mühendisi olup aç yatan çok tanıdığım var, bilgisayar mühendisliğinde çok boş beleş adamlar dışında pek görmedim böyle bir şey.
İnşaat ve makineyi zaten liste dışı tut artık. Maalesef kalite çok düştü artık orada. Benim tanıdığım elektrik elektronik mühendisi insanların hepsi çok iyi konumda şu an ve etrafındaki bütün şirketler özellikle tercih ediyor. Hatta çoğu bilgisayar mühendisliği kadrolarına artık yazılımı tercih ediyorlar.
2020 sınavının sıralamaları daha açıklanmadı zaten,
Örnek olsun diye dedim zaten onu. Çoğu tıp kazanacak adam hüsrana uğradı mesela.

Yazılım mühendisliği okumanızı tavsiye ederim. Dünya çapında her yerde iş bulabilirsiniz. Eğer iş bulamazsanız kendiniz de yapabilirsiniz. Almanya, Amerika gibi yerlerden yazılım mühendisliği ile kolayca iş bulabileceğinizi düşünüyorum. Eğer bulamazsanız kendiniz oyun, site vb. şeyler yapıp satarak da para kazanabilirsiniz.

Geri
Yukarı