Uçaklar Neden Rudder ile Dönmüyorlar?

Sence Ne Olur?

• Pek bir etkisi olmaz olduğun yerde kalırsın

Oy: 0 0,0%

• Oy verenlerin toplamı
    38
Ama bir Cessna 172 uçağının motor gücü ile bir Aribus A300 uçağının motor gücü bir mi? Bu bizi yanıltıyor olmasın sakın?

Kumanda kontrol yüzeyi diye geçiyor ama ismi?

Nasıl kontrolden çıkabilir ki? Yani sadece dönmeye başlayacak. Ne gibi bir tehlike yaratabilir? Zor mu oldu yoksa bu soru bu sefer:)

Çok sağol eksik olma:) Ufak bir halsizlik, yorgunluktan sanırım:)

Kaldırma kuvveti bütün kanat yüzeyini kapsar:)

O başka bir olay, hafif karıştırdın galiba:) Yani daha çok burnunu çevirerek dönmesinin ne gibi bir etkisi olabilir? Gerilime mi uğrar ya da nasıl bir kontrolden çıkmaya maruz kalır? Ya da dümdüz döner ama uzun mu sürer normal dönüşe göre:)
Bir Cessna ile bir Airbus A300'ün dikey sabitleyici büyükliği aynı mı ?

Ağırlık yüzünden değil de hani nasıl kanatlardaki Aileronlar uçağı döndürüyorlarsa rudder da dikey olarak bu etkiyi sağlayabilir demek istemiştim. Anlatamadım galiba. Veya saçmaladım.🙂
Yok estağfurullah:) Biraz karıştı gibi sadece. Ama tam ortada dümen gibi olan bir parça yatış sağlaması biraz zor gibi geldi bana:) Tamam burnunu çevirir ama yatış sağlaması biraz zor gibi geldi bana. Yine de belli olmaz🤣
Bir Cessna ile bir Airbus A300'ün dikey sabitleyici büyükliği aynı mı ?
Onu kim dedi?
Küçük bir uçakla rudder ile olacak merkezkaç kuvveti hissedilir mi diye düşünüyorum da, bence hissedilir.
Bence de hissedilir. Sonuçta belli bir hıza sahipiz o an ve her değişiklik hissedilebilir gibi.
Hareket vektörü değişiyor. Dönülen taraftan gelen çapraz karşı rüzgar o bölgede fazladan dışa doğru bir kaldırma ve ters tarafa doğru sürükleme etkisi yapar.
İç taraftaki kanadın yavaşlaması sanki kaldırmayı azaltır gibi geldi bana da. Dıştaki kanattaki sürtünmeyle de bu kaybı dengeleyip sapma yapabilir mi acaba🤔

Yok estağfurullah:) Biraz karıştı gibi sadece. Ama tam ortada dümen gibi olan bir parça yatış sağlaması biraz zor gibi geldi bana:) Tamam burnunu çevirir ama yatış sağlaması biraz zor gibi geldi bana. Yine de belli olmaz🤣

Onu kim dedi?

Bence de hissedilir. Sonuçta belli bir hıza sahipiz o an ve her değişiklik hissedilebilir gibi.

İç taraftaki kanadın yavaşlaması sanki kaldırmayı azaltır gibi geldi bana da. Dıştaki kanattaki sürtünmeyle de bu kaybı dengeleyip sapma yapabilir mi acaba🤔
Motor gücü olarak soru sormuşsunuz bende bu açıdan sordum :D

Motor gücü olarak soru sormuşsunuz ben de bu açıdan sordum :D
İlk mesaja baktın mı:) Yoksa sen de sadece başlığı okuyup geldim deme:D Olayımız motor gücünden ziyade biraz aerodinami gibi aslında:)

@SideWinder 'in mesajına cevap verirken karıştı sanırım orası biraz.

Uçağın sola doğru döndüğünü varsayalım. Hareket vektöründeki değişim sol ön çaprazdan gelecek fazladan hava akımına neden olur. Sol kanatta tetiklenecek fazladan sürtünme frenleme etkisi yapar ama o kanat üstündeki IAS artacağı için fazladan kaldırma kuvvetine neden olur. Sağ tarafta kalan kanattaki kaldırma kuvveti de yeni vektördeki sürtünmeden mahrum kalacağı ve frenleme etkisinden dolayı azalan sürtünmeden IAS kaybına uğrayacağı için azalır. Yani sol kanattaki IAS, sağ kanattakine göre daha yüksek kalacak.

Bence bu teknik olarak mümkün. Uçak dönecektir dengesi bozulmadan ama bu çok yavaş ve yorucu olacaktır. Dönüş esnasında ruddera uyguladığımız güç miktarı bize çok fazla verimli bir dönüş oranı vermediğinden tercih edilmediğini düşünüyorum mantıken. Ancak acil bir durumda kullanılabilir en azından heading değiştirmek istenirse. Kendi düşüncem böyle.

Sol kanatta tetiklenecek fazladan sürtünme frenleme etkisi yapar ama o kanat üstündeki IAS artacağı için fazladan kaldırma kuvvetine neden olur.
Kusura bakma geciktim biraz çizim yapmam gerekti touchpad ile:) Sence şu aşağıdaki çizimde sağa dönen uçakta hangi kanattaki IAS daha hızlıdır? IAS diyip kafa karıştırmayayım aslında, hızı hangisinin daha yüksektir diyeyim.

indir.png

Dönüş esnasında ruddera uyguladığımız güç miktarı bize çok fazla verimli bir dönüş oranı vermediğinden tercih edilmediğini düşünüyorum mantıken.
Herhangi bir zararı olmaz mı peki? Yani sadece verimsiz ve zaman kaybı olduğu için mi?

@painkiller B, sağ tarafa dönüşte sağdaki kanatta daha yüksek IAS olur. Burada soldaki kanat, diğer kanatta oluşacak ek sürtünmeden dolayı olacak frenleme etkisinden ve yeni sürtünme vektörünün tersinde kalmasından dolayı kaldırma kuvveti kaybına uğrar.

@painkiller B, sağ tarafa dönüşte sağdaki kanatta daha yüksek IAS olur.
Emin misin? A ve B noktası aynı anda bir tur atıyor. A, B'ye göre daha büyük bir daire çizmiyor mu? Zaman aynıysa eğer hız A'da daha yüksek olması lazım değil mi?

Bunun hareket çapıyla ilgisi olacağını sanmıyorum. Yeni vektördeki sürtünme ve dolayısıyla kaldırma kuvveti ilk hangi kanata vuruyorsa ilk etki yaratacağı taraf o kısım oluyor. Bir de tek etken sadece kanat değil, gövde proporsiyonu da işin içinde olur. Gövde de ek sürtünmeye neden olacak ve aynı dönüş tarafındaki kanat gibi frenleme etkisinin 2. adımı olacak. Her durumda pozitif sürtünmeden mahrum kalacak olan kısım A (soldaki) tarafındaki kanat olacak.

@painkiller Neyse, fizik bilgim, simülasyonlar ve tekne deneyimlerim bu çıkarımları yapmama neden oldu. Doğru cevabı bekliyoruz, benim cevabım belli. :D

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı