Uçaklarda Haberleşme

Makaleler
24
Yer
İstanbul
Havacılar bunu ATA 23 - Communications diye tanır. Yakın ve uzak olmak üzere 2'ye ayrılır.

• VHF --> Yakın haberleşme
  • HF --> Uzak haberleşme
Örnek vermek gerekirse VHF ile kokpitteki bir teknisyen ile uçak altındaki bir teknisyen telsiz, kulaklık ile konuşarak anlaşabilir. Veya inişe yaklaşan bir uçak kule ile iletişime geçebilir. HF yani uzak haberleşmede ise kıtalar arası haberleşme sağlanabilir.

Uçakların üzerinde çıkıntılar görürsünüz. Bunlar antendir. Mesela VHF uçağın üzerinde bulunan bir antendir. HF ise dikey veya yatay stabilizer içinde bulunabilir.

787'deki konumları:

MRANTENNA_diagram_Boeing_0.jpg

Peki bu haberleşme frekansları şifreli mi? Yani ekipmanı olan yerdeki bir insanın bu ağın içine girmesi mümkün değildir doğal olarak. Bu konuyu çok merak ediyorum.

Peki bu haberleşme frekansları şifreli mi? Yani ekipmanı olan yerdeki bir insanın bu ağın içine girmesi mümkün değildir doğal olarak. Bu konuyu çok merak ediyorum.
Normalden daha yüksek frekanslı oluyor bunlar. Sivil havacılığı dinlemek mümkün. Özellikle kule - uçak konuşmalarını. Askeri havacılığa sen ben gibi insanlar ulaşamayız :)

Sivil havacılık frekansları şifrelenmez. Zaten VHF bandı. Yani dinlenebilir ve yasak değil:) Aşağıdaki siteye girersen sisteme dahil meydanları ve pilotları dinleyebilirsin:)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı