UEFI Windows 10'un yanına Linux Kurmak

kalidea

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,
Lenovo z500 model laptop kullanıyorum. Laptopumda UEFI desteği var şuan kurulu olan sistem windowsn 10 fakat yanına Linux kurduğum zaman Linux'a geçiş yapamıyorum EasyBCD'den yapmaya çalıştım fakat bilgisayarınız UEFI ile çalıştırılıyor Windows tarafından gibi bir hata alıyorum. Yine de programı açtığımda orda da Linux veya diğer kategorilerde işlem yapılmıyor bu durumu nasıl düzeltebilirim? Linux kurarken /boot partitionu oluşturdum ve MBR'yi buraya yazdırdım. Bikaç deneme de ana önyüklemeye de yazdırmıştım. Fakat sonuç o zamanda GRUB önyükleyiciden Windows'a geçemiyordu ne yapmam gerek? BIOS'tan gerekli ayarları yaptım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Efi kurulum mu yapmaya çalışıyorsun? Dual boot yapmak istiyorsan windowsun boot partition'ı ile aynı partitionı kullanmalısın. Yani iki işletim sisteminin boot dosyaları aynı partition içerisinde olmalı. Bootloader olarak ne kullanmaya çalışıyorsan onun dökümanına da bakıp ben dual boot kullanıyorum diye ayarı vermen gerekiyor. Bazıları otomatik algılıyor. Hangi linux dağıtımını kullanıyorsun hangi bootloaderı kullanıyorsun tam isimlerini verirsen daha somut yardımcı olabiliriz.

Efi kurulum mu yapmaya çalışıyorsun? Dual boot yapmak istiyorsan windowsun boot partition'ı ile aynı partitionı kullanmalısın. Yani iki işletim sisteminin boot dosyaları aynı partition içerisinde olmalı. Bootloader olarak ne kullanmaya çalışıyorsan onun dökümanına da bakıp ben dual boot kullanıyorum diye ayarı vermen gerekiyor. Bazıları otomatik algılıyor. Hangi linux dağıtımını kullanıyorsun hangi bootloaderı kullanıyorsun tam isimlerini verirsen daha somut yardımcı olabiliriz.
refind ile hallettim en sonunda çok zor oldu diğer türlü çok uğraştırdı gerçi dual boot olsun istiyordum ama buda işimi görüyor hemen hemen yardımlar için teşekkür ederim . kullandığım dağıtım kali . demeye çalıştığınızı anladım ama eğer kurulumda windowsun boot partitionunu seçersem biçimlendirme yapar diye yapmadım . silip yeni yükleme yapmıyor mu öyle?

refind ile hallettim en sonunda çok zor oldu diğer türlü çok uğraştırdı gerçi dual boot olsun istiyordum ama buda işimi görüyor hemen hemen yardımlar için teşekkür ederim . kullandığım dağıtım kali . demeye çalıştığınızı anladım ama eğer kurulumda windowsun boot partitionunu seçersem biçimlendirme yapar diye yapmadım . silip yeni yükleme yapmıyor mu öyle?

Kali'de nasıl bilmiyorum ama ArchLinux ve Ubuntuda silmiyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı