Ülkedeki İşsizlik Durumu

Sizce ülkemizde işsizlik sorunu ne boyutta ?

• Çok kötü durumdayız.

Oy: 44 78,6%
  • Hayır ben hiç karşılaşmadım bu sorun ile.

Oy: 12 21,4%

• Oy verenlerin toplamı
    56
Doğuştan öğretmen olarak doğmadıklarına göre bu bölümü okumayı tercih etmişler, %99'u "Türkiye şartlarında mis gibi meslek, bir kez devlete kapak atarsam 3 ay tatilimi yapar keyfime bakarım" hayaliyle tercihlerini yapmışlar. Devlet sana garanti mi vermiş bu bölümü okursan işin garanti diye hayır, bir dünya üniversite mezunu işsiz varken sen niye bu kadar zırlıyorsun diye sormazlar mı, işsizlik oranları ortada bir tek bu meslek grubu mu işsiz.
Siz duruma nasıl bakmak isterseniz öyle görürsünüz. Ben de bir öğretmenim. Çevremde hiç de öyle yan gelip yatan bir öğretmen görmedim. Bütün öğretmen arkadaşlarım özveri ile bu görevi yerine getiriyorlar. Sizin kafanızda nasıl bir algı oluşturulduysa artık çoluğunuzu çocuğunuzu emanet edeceğiniz bir meslek grubuna karşı bu denli önyargılı olabiliyorsunuz. Bir tek tatilimiz sizi geriyorsa ona da benim yapabileceğim bir şey yok. Yazın okullar açık oldu da biz mi gitmedik?

Siz duruma nasıl bakmak isterseniz öyle görürsünüz. Ben de bir öğretmenim. Çevremde hiç de öyle yan gelip yatan bir öğretmen görmedim. Bütün öğretmen arkadaşlarım özveri ile bu görevi yerine getiriyorlar. Sizin kafanızda nasıl bir algı oluşturulduysa artık çoluğunuzu çocuğunuzu emanet edeceğiniz bir meslek grubuna karşı bu denli önyargılı olabiliyorsunuz. Bir tek tatilimiz sizi geriyorsa ona da benim yapabileceğim bir şey yok. Yazın okullar açık oldu da biz mi gitmedik?

İsterseniz 12 ay tatil yapın umurumda olmaz, ayrıca herhangi bir meslek grubuna karşı önyargılı olmam gibi bir durum söz konusu değildir siz fazla alınganlık yapıyorsunuz, ben sadece durum tespiti yapıyorum. Ayrıca ne zaman bir öğretmenle alakasız bir konuda konuşsam kendilerini haklı çıkarmak için lafı döndürüp bir şekilde çocuklara getiriyorlar eğitim fakültesindeki derslerden biri bu olsa gerek.

İsterseniz 12 ay tatil yapın umurumda olmaz, ayrıca herhangi bir meslek grubuna karşı önyargılı olmam gibi bir durum söz konusu değildir siz fazla alınganlık yapıyorsunuz, ben sadece durum tespiti yapıyorum. Ayrıca ne zaman bir öğretmenle alakasız bir konuda konuşsam kendilerini haklı çıkarmak için lafı döndürüp bir şekilde çocuklara getiriyorlar eğitim fakültesindeki derslerden biri bu olsa gerek.

Yaptığınız durum tespiti çok saçma ve yersiz. Şu an dışarıda kendini mesleğine adamış o kadar çok öğretmen arkadaş var ki... Bu ülkenin öğretmenleri saçma sapan eğitim sisteminin dayatmalarına rağmen çok dürüst ve düzgün nesil yetiştirmeyi nasıl başarabiliyorlar oturun bunu araştırın. Ayrıca atanamayan binlerce öğretmenin sorumlusu kendileri olamazlar. Sonuçta her kişi atanamayacağını bildiği bir bölüme güle oynaya giriş yapmaz. Sizin gibi zihniyetler yüzünden bu ülkede yaşayan kıymetli meslek sahibi kişilerin de hevesi kursağında kalıyor...

Neden mi öğretmenlik kardeşim ?
Ülkenin en büyük sorunu eğitim de ondan. Ben de öğretmenim, atanmak ve bilgili, cesur, ahlaklı ve Atatürkçü nesiller yetiştirmek istiyorum.
Avukatı, mühendisi, doktoru yetiştiren de öğretmen de ondan. 3 ay yatayım maaşımı alayım derdinde değil kimse için rahat olsun. Amelelik de yaptık zamanında, yövmiyeye de gittik.
Tabi ki lafı çocuklara getireceğiz, gelecek nesil onların eseri olacak!

Yaptığınız durum tespiti çok saçma ve yersiz. Şu an dışarıda kendini mesleğine adamış o kadar çok öğretmen arkadaş var ki... Bu ülkenin öğretmenleri saçma sapan eğitim sisteminin dayatmalarına rağmen çok dürüst ve düzgün nesil yetiştirmeyi nasıl başarabiliyorlar oturun bunu araştırın. Ayrıca atanamayan binlerce öğretmenin sorumlusu kendileri olamazlar. Sonuçta her kişi atanamayacağını bildiği bir bölüme güle oynaya giriş yapmaz. Sizin gibi zihniyetler yüzünden bu ülkede yaşayan kıymetli meslek sahibi kişilerin de hevesi kursağında kalıyor...
Hocam benim de anlatmak istediğim durum bu fakat arkadaşın bakış açısını kısıtlayan bir gözlük var, ne söylesek de kendi görmek istediğini göreceğinden konuyu çok da uzatmak istemedim.
Neden mi öğretmenlik kardeşim ?
Ülkenin en büyük sorunu eğitim de ondan. Ben de öğretmenim, atanmak ve bilgili, cesur, ahlaklı ve Atatürkçü nesiller yetiştirmek istiyorum.
Avukatı, mühendisi, doktoru yetiştiren de öğretmen de ondan. 3 ay yatayım maaşımı alayım derdinde değil kimse için rahat olsun. Amelelik de yaptık zamanında, yövmiyeye de gittik.
Tabi ki lafı çocuklara getireceğiz, gelecek nesil onların eseri olacak!
Hocam ülkede öğretmenlere karşı bilinçli olarak oluşturulan olumsuz bir algı var. Herkesin gözü aldığımız maaşla yaptığımız tatilde. Öğretmenlikten zerre anlamayan kişiler kalkıp öğretmene akıl verir oldu. Bir zamanlar bu ülkenin en güvenilir topluluğu öğretmenler iken şimdi mesleğin itibarını yerle bir etmeye çalışıyorlar. Bu haksızlıklara karşı birlik olup mücadele edince, sesimizi yükseltince ağlayıp sızlıyor oluyoruz. Yine de kim ne derse desin biz mücadeleye devam edeceğiz. Eninde sonunda o algıyı yıkacağız. Siz de inşallah en kısa zamanda hak ettiğiniz gorevinizin başında olursunuz. Sizin gibi düşünen meslektaşlarım oldukça bu mesleğe olan inancım daha da artıyor.

Öğretmenlik ile ilgili bende bir iki birşey söylemek istiyorum çünkü malum bende öğretmenim ve şükürler olsun durumum iyi. 7 yıl eğitim derslerine kafa verdikten sonra Allah nasip etti sonunda. Arkadaşlara katılıyorum öğretmenlik dışardan göründüğü gibi değil yani 3 ay tatili var diye, garantisi var diye bu meslek herkesin gözünde büyür hale geldi. Hatta olay o kadar büyüdü ki çocukları bile bize karşı doldurur hale geldiler. En son bir öğrenci beni milli eğitime şikayet edeceğini söylemişti. Artık ne söyleniyorsa evde çevrede bize karşı onu bilemiyoruz. Okul bitene kadar 40 kişilik sınıflara giriyorum ve resim öğretmeniyim birşeyler çizmekten bazen kollarım tutmaz oluyor ama sorun değil mesleğim bu. Sınıflardaki gürültüden bahsetmek bile istemiyorum tahmin edersiniz. Yani anlatmak istediğim tamam maaşımızı alıyoruz, 3 ay tatilimiz de var, atanamayanlar da sızlanıyor olabilirler (ki gayet haklılar), ama biz çocuklara eğitim vermeye çalışıyoruz. Yani benim işim sadece tahtaya birşeyler çizip zil çaldıktan sonra eve gitmek değil. Onlara ders dışında da birşeyler öğretiyoruz. Çünkü ailede birşeyler öğretilmemiş çocuklara. Öğretmenlik başka birşey yani her mesleği tartışabiliriz ama öğretmenlik tartışılabilecek bir meslek değil. Çocukların babası, annesi gibi oluyoruz. Babalığı anneliği tartışabilir miyiz? Ben tartışamam açıkçası.

Cevaplara ve oylama sonucuna bakacak olursak ülkedeki işsizlik durumu ortada. İnşallah sonuçlar seçimlere de yansır hakkımızda hayırlısı olsun.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı