Ülkedeki "komünizm" düşmanlığı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Komünizm adı altında farklı emeller peşinde koşan çok insan var bu ülkede. Yoksa arkadaşın da belirttiği gibi "Komünizm simgeleri ile terör destekçileri bağdaşmazdı" insanların beyinlerinde.
Komünizmi gerçekleştirmek; Devleti terör ile indirmek ile olacak iş değildir. Terör eylemlerinin amacı da komünist düzeni getirmek değil, ülkeyi parçalamaktır zaten.

Komunizm'in sağlıklı bir şekilde hayata geçirilebilmesi için uygun şartlar da gerekli elbette. Bizim ülkenin 3 tarafı deniz 4 tarafı düşman :) Ülkeyi kendi içerisinde 2'ye bölüp farklı devlet kurma peşinde koşan hayalperest insanlar da var? Böyle bir coğrafyada Komünizm nasıl hayatta kalabilir?

Komünist düzeni sonuna kadar destekliyorum ancak her yerde başarıya ulaşacak bir sistem değil.
Başta "Sömürü düzeni yöneticileri" buna izin vermemek için ellerinden geleni yapacaktır.
Yoksa ben de komünist bir insanım. Yalnızca "Olacak iş var, olmayacak iş var" diyorum hepsi bu :)
Şuan ki; Ay sonu aldığın maaş ile hiçbir şey satın alamadığın, kazandığın paranın hiçbir satın alım gücü olmadığı düzenin de sonuna kadar karşısındayım.

Ya arkadaşlar komik mesajlar atmış bazıları.
Müthiş Küba falan demiş birisi.
Birisi demiş ki şu kitabı okumamışsın.
Bir başkası bla bla bla
Bir kaç gezgin var, internette gezdikleri yerler ile ilgili bilgiler paylaşan.
Denk geldim bir kaç kez.
Kitapları da okuyun tabi.
Komünist ülkeleri gezenlerde var gidin onları bir okuyun lütfen.
O müthiş Küba'yı okuyun.
Kuzey Kore'yi okuyun. Nelerden mahrum kaldıklarını. Sistemin ne kadar adaletsiz olduğunu. Aslında ülkemizde olmayan liyakat sisteminin orada ne kadar olmadığını bir araştırın.
Aman patatesi eti princi parayla yiyeyim, sağlık hizmetine de para vereyim de bu dünyadaki güzelliklerden mahrum kalmayayım.
Bu dönemin komünizmini savunanın ruhsal problemleri vardır. Komünizmi işleten hiç bir ruh sağlığı yerinde lider duymadım.
Sistem doğru yazılmış olabilir ama doğru işleyen maalesef yok.

20.yy sonlarında çökmüş bu sistemi günümüzde hala savunmak saçmalıktır. Küba diye örnek veriyorsunuz Küba hala 20.yy yaşantısı sürüyor. Komunizm sistemi bizim ülkemize uyarlanacak bir sistem değildir. Türkiye için en uygun sistem Cumhuriyet sistemidir. Komunizm gençlerde özentiliktir. Bu görüşü savunanların büyük bir çoğunluğu bu sistemi bilmemektedir. Şuan ülkemizde Komunizm kürt milliyetçiliğinden öteye gidememektedir. Tamamen saçmalık.

Beyler Komünizm'i Kürt'ler falan savunmuyor bunu da birazcık detaylı bakarsanız anlarsınız.
En uygunu bu onlar için ve kendilerine böyle diyorlar yoksa başka bir sebebi yok.
İşte özgürlük, yeni ülke kurma hayalleri, bağımsızlığını ilan etme vs. vs.
Buna bir isim vermeleri gerekiyor biz komünist'iz diyorlar işte.
Biz teröristiz ülkeyi bölmeye çalışıyoruz diyecek halleri yok ya.

Komünizm (Latince kökenli communis - ortak, evrensel); üretim araçlarının ortak mülkiyeti üzerine kurulu sınıfsız, parasız ve devletsiz bir toplumsal düzen ve bu düzenin kurulmasını amaçlayan toplumsal, siyasi ve ekonomik bir ideoloji ve harekettir.

Komünizmin geldiği her yerde üretim durur, hani o yastığının altında biriktirdiğin para var ya artık o da olmayacak, bölüştürülecek. Bir mühendis ile bir hizmetli çok yakın maaşlar alacak. Yanlış anlaşılmasın, hizmetliyi küçük gördüğümden değil. Ben neden mühendislik için yırtınayım? Neden bir şeyler üretmeye çalışayım? Komünizmin emekçiyi korumadığını gösteren başka örnek vereyim. Ağır sanayi fabrikasında çalışan birini ve inşaattaki güvenlik görevlisini düşün. Ağır sanayi fabrikasında çalışan kişi gün boyu iş makineleriyle uğraşıyor, gürültüyle kafası şişiyor, bedenen çok yoruluyor. İnşaattaki güvenlik görevlisi kulübesinde oturup mesaisinin bitmesini bekliyor ufak tefek problemlerin dışında. İkisi de aynı yaşam standardında, ikisi de aynı yemeği yiyor aynı maaşı alıyor. Hani nerede hak hukuk? Herkesin eşitliği diye bir durum söz konusu olamaz. Şimdiki düzende de eksiklikler var fakat komünizm kadar saçma değil, kusura bakmayın. Nasıl ki şeriat hiçbir ülkede uygulanamaz, bu da öyle bir durum.

Kazandığın paranın satın alım gücünün olmamasının bu düzen ile ilgisi yoktur. Az üretirsen çok tüketirsen, dışa bağlılığın artarsa, kuyun kazılırsa fakirleşirsin.

Birşey den nefret etmem veya sevmemem için önce o şey hakkında bilgi sahibi olmam gerekiyor.
Yurdumun popülist milliyetçileri gibi, komünizm iğrenç kötü birşey diyemem yani.
Fikrim yok, bir makale de okumadım bu konuda.

Bir bu birde şeriat. Her ikisininde sıkı savunucuları vardır. Eleştirdiğinde her ikisi de aynı yanıtı verir. Sistem güzel fakat tam uygulayan ülke yok.

Sadece komünizm ile değil ülkemizde herkese göre en doğru düşünce kendi düşüncesidir. Her ideolojii her yönetim biçimi, her rejim, her inanç için insanlar birbirine saygı duymuyor bunun sebebi bence insanların kitap okumamasıdır ya da her görüp duyduğuna inanmasıdır. Televizyonda gördüğü her şeyi doğru sananlardan zaten hoşgörü beklemek pek de mantıklı gelmiyor.

Komünizm hakkında çok bilgi sahibi değilim buna rağmen nefret de duymuyorum. Bence komünizme duyulan nefretin sebebi, ülkemizde yanlış insanlarla anılması olmuş olabilir. Gerçi doğru olanları ne yaptı ki :D Tek verilen örnek Küba, orası da turistik bir yer olduğundan anladığım kadarıyla batmamış.

Günümüzde ise ben kimsenin gidip de komünizme geçmek isteyeceğini sanmıyorum. Aynı şeriat isteyenler gibi. İçki, zina hepsi var, ama şeriat isterler buna benzetiyorum ben biraz :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı