Ülkedeki "komünizm" düşmanlığı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bana kalırsa Atatürk bayağı bayağı sosyalistti. Zaten kurduğu parti adına bakılırsa Cumhuriyet "Halk" Partisi. HALK komünizmin temeli. Neyse konuda sorulan soruya odaklanalım hangi ideolojinin daha iyi olduğuna değil.
Atam hayatta olsaydı senin yorumuna bu tepkiyi verirdi. Komünizm gibi bir saçmalığı Atatürk ile nasıl yakıştırıyorsunuz anlamış değilim.Eki Görüntüle 289818
Sosyalist dedim komünist değil.
Atatürk komünist miydi

Atatürk Türkçü ve sosyalisttir arkadaşlar. Ama lütfen bunları Turancılık ve komünizmle karıştırmayın. Atatürk Turancılar gibi romantik değil rasyoneldir. Yine Atatürk'un devletçilik anlayışı mülkiyet hakkı veya serbest pazara karşı çıkmaz. Serbest pazarın içinde devletin de rolünün olması gerektiğine ve devletin halka yardımcı olması gerektiğine inanır.
Ayrıca komünizme kötü dedik diye faşist olmuyoruz. İkisi de birbirinden rezil ve iksinden birini seçmek gibi bir yükümlülük yok.

Ama şunu unutmamak gerekir ki Atatürk şimdi sokakta Türkçü kolyesi takıp diğer ırkları dışlayan ırkçılık yapan Türkçüler(!) ile bir değil. Daha doğrusu o sahte Türkçüler Türkçü bile değil. Sırf bozkurt yapıp türkçüyüz diyen, türkçülükten bir haber, en azından Nihal Atsız'ın bir kitabını bile okumamış insanlar yüzünden türkçülükten vazgeçtim artık türkçülerden nefret ediyorum.
Ayrıca ben de komünizmin ne kadar saçma bir sistem olduğunu belirtmiştim faşizme hiç bulaşmayayım çıkamam içinden.

Nihal Atsız Türkçüden çok Turancıdır. En başta söylediklerinizde haklısınız. Türkçü demek bu şimdiki Ülkü Ocakları falan değil. Ayrıca ben Türkiye'de doğmuş, büyümüş bir Türk'ün Türkçü olmamasını anlayamıyorum.

Nihal Atsız Türkçüden çok Turancıdır. En başta söylediklerinizde haklısınız. Türkçü demek bu şimdiki Ülkü Ocakları falan değil. Ayrıca ben Türkiye'de doğmuş, büyümüş bir Türk'ün Türkçü olmamasını anlayamıyorum.

Hocam bana göre ırk kavramı yok mesela, ha türkmüş ha fransız. Bir ırkı yüceltmeyi anlayamıyorum ve ideoloji benimsemeden yaşıyorum. Sonuçta ideoloji beni kurtarmayacak.

Milliyetçilik bir ırkı yüceltmek değildir. Bulunduğun millete katkı sağlamak ve onun çıkarları için çalışmak demektir. Ben de bir Türk'ün Türkler için çalışması ve onlara yardım etmesi gerektiğine inanıyorum. Siz ideolojileri karıştırıyorsunuz. Milliyetçilik ve ırkçılığı karıştırıyorsunuz.
Sonuçta ideoloji beni kurtarmayacak.
Mala, davara faydası yok diyorsunuz. Anladım.

Milliyetçilik bir ırkı yüceltmek değildir. Bulunduğun millete katkı sağlamak ve onun çıkarları için çalışmak demektir. Ben de bir Türk'ün Türkler için çalışması ve onlara yardım etmesi gerektiğine inanıyorum. Siz ideolojileri karıştırıyorsunuz. Milliyetçilik ve ırkçılığı karıştırıyorsunuz.

Mala, davara faydası yok diyorsunuz. Anladım.

Karıştırmıyorum ama karıştıran oldukça fazla. Yüceltmesi derken ise ırkçılığa yönelik idi ve son sözünüzde çok haklısınız.

Hala bir yanım Türkçü, hevesle aldığım kolye hala kenarda bekliyor boyunluğum duruyor bilekliğim duruyor. Ama bu seviyesizler Türkçülüğü öyle bir seviyeye düşürdüler ki artık Türkçü'yüm demekten çekiniyorum. Adamlar okulda Komando Marşı söylüyor yok oradan "Türklük ne yüce bir mertebedir Türk olmayan kim varsa anasını bacısını bla bla bla" diğeri "Irmağının akışına" diye başka bir taraftan bağırıyor. Ama ne olursa olsun hala Bodrum'da söyleşilere gitmeye devam ediyorum. Ayrıca Ülkü Ocakları Ülkücüler ile alakalı. Ülkücüler'in kafasını anlamıyorum. Ben tüm ideolojiler ile alakalı bilgi edinmeye çalışıyorum. Gittiğim söyleşide "Komünizmi neden sevmiyoruz?" diye bir soru sormuşluğum vardır ve aldığım cevap gayet araştırmış bir insanın verdiği netlikte bir cevaptı kimseden linç falan da yemedim ama bu soytarılara sorsam komünizm ne bilmezler. Daha neyi savunduklarını bile bilmiyorlar. Ayrıca ben Atsız Türkçü diye biliyordum.

Komünistlik iddiasında olanların genellikle adının terör eylemleri ve terör grupları ile anılması halkta bu algıyı yaratmış olması muhtemel... Linç etmeyecekseniz kapitalizm veya komünizm doğru şeyler gibi gelmiyor. İkisinin de eksik ve hatalı olduğu yönler var bana göre, bu benim kendi düşüncem. Saygı göstermenizi umuyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı