Ülkemizde işçilik ücreti neden üründen fazla?

Bakın motorun hortumu benzin filtresi kısmından çıktı. Filtre değişimi + yağ değişimi için gidip 100 TL işçilik istedi.
Gidip kendim aldim. Yan grenajı açıp filtreyi değiştirdim. Motor yağını kendim hallettim. Param cebimde kaldı. Bunları yapmam 30 dk sürdü en fazla.

Evet arkadaşlar. Biri bana söyleyebilir mi, bir sanayiye veya herhangi bir ürün için tamire gidildiğinde nasıl oluyor da parçanın fiyatından fazla işçilik ücreti veriyoruz? Yani işçilik ücreti nasıl parça fiyatını geçer? Mesela bir mobilyacı, 300 lira malzemesi tutan bir mobilyayı nasıl 900 liraya satar? Mesela sanayici 40 liralık bir filtreyi nasıl 100 liraya takar? Yani yapılan işçilik parça fiyatını nasıl geçer bunun dinde, vicdanda yeri nedir?
Sana çok güzel bir hikaye bırakıyorum, işin özeti bu:

Picasso bir lokantada otururken garson onu tanır... Ve ona bir kağıt uzatıp üzerine bir resim çizmesini ister. Picasso kırmaz ve hemen bir resim çizer. 5 dakika içinde kağıdı garsona verir ve bin dolar ister.

Garson çok para istediğini vurgulayarak “Ama 5 dakikada çizdiniz. Bunun için bin dolar mı istiyorsunuz” diye tepki gösterir.
Picasso’nun cevabı: Sadece 5 dakika değil, 40 yıl artı 5 dakika...

Not: Her iş için geçerli değil elbet ancak çoğu sektörde böyle.

Parça seri üretimdir, işçilik ise emek (ve bilgi). Seri üretimin maliyeti doğal olarak emekten (bilgiden) az oluyor. Alım gücünü de düşünürsek yapacak bir şey kalmıyor.
Haksız yere fiyat şişirenlere bende karşıyım tabi.

İşçilik ücreti ile ilgili sorununuz varsa, sorunu kökten halletmek için kendi işinizi kendiniz halledebilirsiniz. 🤗😊
Bahsettiğim konu yüzünden yıllardır nelerin montajını, tamirini ustasından iyi yapmayı öğrendiğimi yazsam sabahlarız burada ben kendi derdimde değilim ülkede herkes bir birine kazık atma peşinde benim derdim bu.

Sana çok güzel bir hikaye bırakıyorum, işin özeti bu:

Picasso bir lokantada otururken garson onu tanır... Ve ona bir kağıt uzatıp üzerine bir resim çizmesini ister. Picasso kırmaz ve hemen bir resim çizer. 5 dakika içinde kağıdı garsona verir ve bin dolar ister.

Garson çok para istediğini vurgulayarak “Ama 5 dakikada çizdiniz. Bunun için bin dolar mı istiyorsunuz” diye tepki gösterir.
Picasso’nun cevabı: Sadece 5 dakika değil, 40 yıl artı 5 dakika...

Not: Her iş için geçerli değil elbet ancak çoğu sektörde böyle.
Yani bazen bir tornavida çevirmelik iş için yıllar mı harcanıp öğrenilmeli? Üst düzey bir tecrübe birikimi mi gerekiyor?

Bir hikaye vardı nerde duyduğumu da hatırlamıyorum.

Bir şey bozuluyor usta çağırıyorlar adam 1-2 saat boyunca inceleme yapıp 1 tane çivi çakıp işini bitiriyor. 100TL istiyor. Ustayı çağıran da kızıyor 1 TL lik çiviyi çakmak için 100TL mi istenir diye ama usta 99TL si emek diyor.

40 TL ye aldığını 100TL'ye takacak tabi.
Yani bazen bir tornavida çevirmelik iş için yıllar mı harcanıp öğrenilmeli? Üst düzey bir tecrübe birikimi mi gerekiyor?
Evet benim yazdığım hikayeye çok benzer bir örnek.

İşçilik ücreti zaten fazla olmalı, bunda abes bir durum yok. Aynı ürünün parçasını sen de temin edebilirsin ancak bir işin ustalığı ve ona harcanan zaman ve emek karşılığını veriyorsun. Çok saçma bir yaklaşım olmuş, bu açıdan bakarsak birçok meslek boş yere para kazanıyor. Ben işçilik ücreti vermek istemiyorum diyorsan aynı ürünü kendin alıp cihazını tamir etmeyi veya geliştirmeyi düşünebilirsin, sonuçta denemesi bedava. Bunun din veya vicdan ile alakası da yok ayrıca onu da belirteyim, yapılan işe ve verilen emeğe saygımız olursa insanlar da mesleklerini daha iyi icra edebilirler, işte o zaman muasır medeniyetlere biraz daha yaklaşmış oluruz.
300 liralık ürünü 1000 TL yerine 600 TL'ye satsın diyor arkadaş. Neden bu kadar fazla diyor.

Geri
Yukarı