Ülkemizde işçilik ücreti neden üründen fazla?

Ben de o arkadaşa soruyorum ki bunu neye göre belirliyorsun ? Neden 1000₺ olmasın da 600₺ olsun sebep nedir, bunu niye yapsın ?
O zaman ben de kaşığı eritip çift taraflı kaşık gibi saçma bir şey yapıp 1500$ fiyat belirleyeyim. Neden olmasın ki?

RTX 3090 40.000 TL neden 85.000 TL'ye satılmasın ki?

Evet sosyal medyalarda sıkça dolaşan bu alakasız örnek için teşekkürler.
Alakasız? Bak ben mekatronik okuyorum ve ileride bir dükkan açtım diyelim. Senaryoda adam geldi ve elindeki devre bozulmuş. Ben kontrol ettim ve baktım ki oradaki ufak bir donanım yanmış olsun, bunun çözümü hemen arkadaki malzeme dolabından parçayı alıp ufak bir lehim işlemi ile değiştirmek. Parça maliyeti bana 3 TL, lehim de 2 TL olsun toplam 5 TL. Ama ben ücret olarak 100 TL alacağım. Adam bana ne diyecek? Bu kadarı fazla değil mi? Peki sana soruyorum: Ben o parçayı tespit edebilmek için 4 sene okul okuyorum, üzerine bir tecrübe elde ediyorum 2 yıl toplamda 6 yıl. Ben boşuna mı okudum bu kadar yıl? Kolaysa kendi tespit etsin, gitsin parçayı da temin etsin ve tamiri de o yapsın madem? Siz boş yapıyorsunuz başka bir şey değil!

O zaman ben de kaşığı eritip çift taraflı kaşık gibi saçma bir şey yapıp 1500$ fiyat belirleyeyim. Neden olmasın ki?

RTX 3090 40.000 TL neden 85.000 TL'ye satılmasın ki?
Mantığın hatalı bir kere, ben sana emekten bahsediyorum sen bana üründen. Elma ile armutu getirip bunların ne farkı var diye sormak gibi bir şey bu. Sen ortaya malzeme çıkartmaya çalışıyorsun, söylenen X kişisi ise bilgisini ve emeğini ortaya aynı zamanda zamanını kullanıyor. RTX 3090 bunların hangisini kullanıyor ? Emeğin değerini ürün ile ölçemezsin eğer öyle olsaydı Çin'de üretilen çoğu ürünün fiyatı saatlik ücretten bakarsak birkaç dolardan hallice olurdu.

Bir sürü muğlak ifade içinden, kendince anlaşılanlar ile karşı karşıya gelme sorunsalı. Sanirım ifade edilmek istenen; emeğin tabii ki bir karşılığı olmalı ama bunu da kötüye kullananlar mevcut. Buna karşı nasıl bir önlem alınabilir?

Hak, hukuk bilen bir usta bulmak gerekir, sanırım. Kötüye kullanan kişiler ile de alışveriş yapmamak lazım. Sonuçta en fazla bir kere kazıklanırız.

Geri
Yukarı