Ülkemizde neden her şey çok pahalı?

Ülkede üretim denen bir şey yok ki.

İronidir hocam. Yani inşallah.

Ben de öyle düşündüm ama aslında bu işin ironisi de pek hoş değil.
Yani ironinin de kendine göre yeri, zamanı ve anlatım biçimi var.
İroni, kastettiğin hedefe tam olarak ulaşmıyorsa ve bir çok anlama açıksa o ironi olmaktan çıkar.
Örneğin, Sözcü yazarı Bekir Coşkun bu işin ustasıdır, lafı öyle bir gediğine oturtur ki, son cümlesinde adeta donar kalırsın.
Hani başlık çok ciddi bir konu, milyonların canı yanmış, ekonomi ayaklar altında, insanlara dokunsan neredeyse katil olacaklar.
Böylesi bir durumda kelimelere dikkat etmek gerekiyor.
O yüzden bir tepki olarak değil de bir uyarı amacıyla konuya değinmek istedim.

1590754203542.png

Sanırım tersten bakıyorlar ekonomiye.
1590754237596.png

Türkiye'de alınan en ucuz RTX 2080, yurt dışında alınan bir RTX 2080 ekran kartından tam 6.625 kat daha pahalı. Biz ne tarafa doğru büyüyoruz yahu?

Ülkede genel olarak bir ahlak problemi var, liyakat artık enayilik olarak görülmeye başladı. Kolay yoldan bir tanıdık aracılığıyla bir işe girmek ya da bir başkasının hakkını yemek artık normal hale geldi. Siz de çevrenizde görüyorsunuzdur, insanlar artık utanmadan sıkılmadan şu şu sayesinde işe girdim şuraya gittim şu cemaatteyim diyerek aymazlık öykülerini anlatıyor. Ve de insanlar bana dokunmayan yılan bin yaşasın mentalitesinde olduğu için kendilerine bir problem yaratmadıklarını düşündükleri sürece ses etmiyor. Eğer bu şekilde devam ederse toplumsal bir değişime gitmezsek bu günlerimizi bile mumla arayacağız. Ama ben ümitliyim hala bir şeylerin değişebileceğine inanıyorum. Yerel seçimlerde de gördük ki insanlar değişimden yana.

Ülkede genel olarak bir ahlak problemi var, liyakat artık enayilik olarak görülmeye başladı. Kolay yoldan bir tanıdık aracılığıyla bir işe girmek ya da bir başkasının hakkını yemek artık normal hale geldi. Siz de çevrenizde görüyorsunuzdur, insanlar artık utanmadan sıkılmadan şu şu sayesinde işe girdim şuraya gittim şu cemaatteyim diyerek aymazlık öykülerini anlatıyor. Ve de insanlar bana dokunmayan yılan bin yaşasın mentalitesinde olduğu için kendilerine bir problem yaratmadıklarını düşündükleri sürece ses etmiyor. Eğer bu şekilde devam ederse toplumsal bir değişime gitmezsek bu günlerimizi bile mumla arayacağız. Ama ben ümitliyim hala bir şeylerin değişebileceyine inanıyorum. Yerel seçimlerde de gördük ki insanlar değişimden yana.

Kesinlikle haklısınız. Ve dediğiniz olay katlanarak artmaya devam ediyor. Ben bile çevremde yaşıyorum. Yani şöyle ki mesela bir iş için birisi torpilini yapmış hakkı olmadığı halde işe girmiş. Bunu duyanlarda yapmasalar bile düşünüyorlar torpil yaptırmayı ve yapıyorlar da. Ben çok biliyorum istemediği halde sendikaya üye olanları, birilerine zorla yardım edenleri. Artık herkes işim görülsün de nasıl olursa olsun durumunda. Hak yemek falan önemli değil. Yani açıkçası ben bile düşündüm iş aradığım sıralarda. Başka çözüm yolu yok gibi geliyor insana. İnsanlar artık gücü olup kullanmayana enayi gözüyle bakıyor. En çok canımı sıkan da bu gerçekten çok sıkıntılı olan bu durumun normalleşmesi.

Tek sorun iktirda değilki. Sözde müslüman ülkeyiz ama insanların 2. ele en çok ihtiyacı olduğu zamanlarda herkes fahiş fiyattan satım yapıyor, GTX 1050 TI sistem 2. elde 7000 TL satıldığını gördüm ya, başka bir diğer örnekte maskelerin dağıtılmadan önce karaborsaya düşmesi. Yani her şeyden önce halkın değişmesi gerek.

Geri
Yukarı