Ülkenin hâli sinir bozuyor

Ethem Efe

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kocaeli gölcük
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
4060Tİ 16 GB RAM Ryzen 5 5500 Cooler Master 120L XTB 1 TB SSD
Meslek
Öğrenci
Bugün içimden sinir krizi geçirdim. 2 yıl önce 25 kuruş olan dondurma şu anda 5-6 lira fiyatlarında. Almanya'da teyzem Xbox Series S alsa 200 euro tutuyor. PS5 alsa 500 euroya alabiliyor. Aldığı maaş aylık 2000 euro, biz burada 4 ay çalışsak yine o kadar para ayıramıyoruz. Şükür ben yine de istediğimi alabiliyorum bir şekilde paramız var ancak alırken genelde kasaya bırakıp ucuzunu alıyorum ya da hiç almıyorum çünkü kafamdan çıkaramıyorum. Arkadaşlar, bu durum düzelecek mi? Ben gerçekten bugün bilgisayarı falan kırasım geldi sinirlerim bozuldu Almanya'daki fiyatları falan görünce.
Bu fiyatları geçtim, eskiden bizim Kocaeli fuarında hiç Suriyeli yoktu, herkes doyasıya eğlenirdi, şimdi yabancı seslerinden Türk duyulmuyor fuarda. Mesela gondola biniyorum, 10 kişiden 6'sı Suriyeli. Kendi aralarına bir şeyler konuşuyorlar.
Ben sadece 13 yaşındayım ve bunları bu kadar düşünmem normal değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sen en azından istediğini alabiliyorsun, bir de hiç alamayan taraf var. Ülkemizde okulu bırakıp çalışmak zorunda olan bir sürü çocuk var.

İstediğimi alabiliyorum dediğim arada haftada 1 falan Fast food falan yemek hocam. Gidip konsol falan alamıyorum kendime ya da hobi için bir şeyler.

Sen en azından istediğini alabiliyorsun. Bir de hiç alamayan taraf var. Ülkemizde okulu bırakıp çalışmak zorunda olan bir sürü çocuk var.
İşin en kötü tarafı bu hocam. Aile fakir olsa idare edersin ona göre davranırsın ama okulu bırakıp sevmediğin işlerde çalışmak zorunda kalmak hayattaki en kötü şeylerden birisidir.

Kredi vadelerini de düşürmüşler ya zaten pahalı memleket gelir düşük bari taksit sayısı yüksek olsun ki alışveriş yapsın insanlar yok yok ya.

Ne yazık ki ülkeyi yönetenler siyasal islamcı oldukça bu gibi durumlardan farklı birşey göremeyeceğiz. Düşünün ki diyanet işleri bakanı "Fakirlik Allah'a yakın olmaktır" diyor. Sonra gidip milyonlarca liralık Audi marka hristiyan arabasına biniyor. Tabi saf halk yatıp kalkıp bunlara, hacıya hocaya ibadet ettiği için fakirliğe mahkum oluyor. Atatürk'ü bu yüzden sevmezler, dini siyasete katmalarını engellediği için, insalar dini hacıdan hocadan değil, kendi okuyup öğrensin diye Kuranı Türkçe'ye çevirdiği için...Diyeceğim o dur ki, ülkenin düzelmesi için bu düzenin değişmesi gerekiyor...Ve tabi ki düzgün bir eğitim sisteminin gelmesi. Laikliğin düzgün bir şekilde uygulanması...Kısaca Atatürk'ün ilke ve inkılaplarına bağlı kalınması...Ülkesini bırakıp kaçan arapa değil bu ülkenin gerçek sahibi olan Türklere değer verilmesi gerekiyor.

Ne yazık ki ülkeyi yönetenler siyasal İslam'cı oldukça bu gibi durumlardan farklı bir şey göremeyeceğiz. Düşünün ki diyanet işleri bakanı "fakirlik Allah'a yakın olmaktır" diyor. Sonra gidip milyonlarca liralık Audi marka Hristiyan arabasına biniyor. Tabii saf halk yatıp kalkıp bunlara, hacıya hocaya ibadet ettiği için fakirliğe mahkum oluyor. Atatürk'ü bu yüzden sevmezler, dini siyasete katmalarını engellediği için, insalar dini hacıdan hocadan değil, kendi okuyup öğrensin diye kuranı Türkçe'ye çevirdiği için...diyeceğim o dur ki, ülkenin düzelmesi için bu düzenin değişmesi gerekiyor...ve tabii ki düzgün bir eğitim sisteminin gelmesi. Laikliğin düzgün bir şekilde uygulanması...kısaca Atatürk'ün ilke ve inkılaplarına bağlı kalınması...ülkesini bırakıp kaçan arapa değil bu ülkenin gerçek sahibi olan türklere değer verilmesi gerekiyor.

Daha dün Anıtkabir'e gittim şu an memlekete dönüyorum. Ülkeyi şikayet ettim "Başaramadık Atam" diye.

Bugün içimden sinir krizi geçirdim. 2 yıl önce 25 kuruş olan dondurma şu anda 5-6 lira fiyatlarında. Almanya'da teyzem Xbox Series S alsa 200 euro tutuyor. PS5 alsa 500 euroya alabiliyor. Aldığı maaş aylık 2000 euro, biz burada 4 ay çalışsak yine o kadar para ayıramıyoruz. Şükür ben yine de istediğimi alabiliyorum bir şekilde paramız var ancak alırken genelde kasaya bırakıp ucuzunu alıyorum ya da hiç almıyorum çünkü kafamdan çıkaramıyorum. Arkadaşlar, bu durum düzelecek mi? Ben gerçekten bugün bilgisayarı falan kırasım geldi sinirlerim bozuldu Almanya'daki fiyatları falan görünce.
Bu fiyatları geçtim, eskiden bizim Kocaeli fuarında hiç Suriyeli yoktu, herkes doyasıya eğlenirdi, şimdi yabancı seslerinden Türk duyulmuyor fuarda. Mesela gondola biniyorum, 10 kişiden 6'sı Suriyeli. Kendi aralarına bir şeyler konuşuyorlar.
Ben sadece 13 yaşındayım ve bunları bu kadar düşünmem normal değil.
Sen yaşadığın hayata şükret. Bunları bulamayanlarda var. Kendi hayati yüzünden okumayan bir çok çocuk okula gidemiyor ve kendi çalışıp 2000 euro-nun 20 sini zor kazanıyorlar.

Sen yaşadığın hayata şükret. Bunları bulamayanlarda var. Kendi hayati yüzünden okumayan bir çok çocuk okula gidemiyor ve kendi çalışıp 2000 euro-nun 20 sini zor kazanıyorlar.
Her şeye şükret demekten yorulmadınız mı? Tamam buna da şükür, çalışmak zorunda kalanların hayatı çok daha zor Allah yardımcıları olsun ama bizim yaşadığımız hayata da iyi denemez. Sürekli daha kötüleriyle kıyaslamayın insanların hayatlarını. Daha iyi yaşayanlar ile kıyaslayın ki ülkenin ne kadar berbat durumda olduğunu görebilelim.

Geri
Yukarı