Ümidim kalmadı

@P R O F O U N D konu dışı ama telc sınavı nasıl biliyor musunuz? 3 senede falan hazırlabilir miyim bilmiyorum. Konuda bilgilisinizdir diye sordum.
Dil yeterlilik sınavlarının hepsi Dinleme, Okuma, Yazma, Konuşma aşamalarından oluşur.

Ve bu sınavlara girip iddiali puanlar (B1-B2) almak için en az 1800 kelime öğrenmelisiniz. C1-C2 seviyesini istiyorsanız tavsiye edilen rakam en az 3200 kelimedir.

Sizin çalışma tarzınızı ve şeklinizi bilmediğim için kaç yılda hazırlanacağınızı söyleyemem ancak şunu belirtmekte fayda var; dil öğrenmek tamamen istikrara ve disipline bağlı olan bir şey. Yani, bir dili öğrenirken sürekli kelime ezberlemeniz ve o dilden kopmamanız gerekir.

Ve eğer hayatı da mümkün olduğunca öğrenmek istediğiniz dilde yaşarsanız 2 yıl geçmeden C1-C2 seviyesine ulaşabileceğinizi düşünüyorum.

Hayatı mümkün olduğunca o dilde yaşamaktan kastım: Mesela ben, İngilizce öğrenirken telefonumu, bilgisayarımı bile İngilizce'ye çevirmiştim. Dizileri İngilizce izliyordum. Haberleri İngilizce okuyordum. Her şeyi İngilizce yapıyordum ve kendimi buna zorluyordum, mecbur bırakıyordum.

Maalesef burada kaldım. Yabancı ülkelerden denklik almak zor bir mühendis veya başka meslek grubu gibi direk çıkamıyorum. Almanya en aşağı C1 Almanca istiyor.
Hocam çıkabildiniz mi? Doktorlar bayağı bayağı terk ediyordu ülkeyi.
Hiç olmadı çünkü 10 yaşımdan beri her sene yurtdışına giderim. 20 yaşıma geldiğimde 15 ülke gezmiş birisiydim dolayısıyla normal olarak 12 yaşımdan beri ülkeden gitmek isteyen biri oldum. Bun sebeple 15 yaşımdan beri yurtdışındaki üniversite okumayı araştırıyorum her ülke hakkında özellikle eğitim sistemleri hakkında bilgim var.

18 yaşında mezuna kaldım. Mezuna kaldığımda dershaneye yazılmak yerine İngilizce kursuna yazıldım. Hayatımdaki en doğru karardı. IELTS adlı İngilizce dil yeterlilik sınavına girip bir çok eğitim sistemi için istenilen puanı almak bir sürü ülkede üniversite okuma imkanım oldu, sınırsız sayıda kapı açıldı. Şu anda yurtdışında lisans eğitimi görmekteyim. Ve çok mutluyum.

Yurtdışına yabancı olmayan biri olarak bu yolu izleyebildim.
Açıkcası, maalesef ki, yurtdışına hiç çıkmamış olanların bu yolu izlemesi cesaret ister. Irkçılıkla karşılaşır mıyım? gibi sorular sordurtur.
Hocam IELTS puanınız kaçtı?
Bursla mı okudunuz? Sadece IELTS ile mi alıyorlar?
Hangi lisans bölümünü okuyorsunuz? Hangi ülkelerin kapısı açıldı?
Bizi de aydınlatır mısınız?
İmkanım olursa ben de yurt dışında okumayı düşünüyorum. Gidişat iyi değil.
Dil yeterlilik sınavlarının hepsi Dinleme, Okuma, Yazma, Konuşma aşamalarından oluşur.

Ve bu sınavlara girip iddiali puanlar (B1-B2) almak için en az 1800 kelime öğrenmelisiniz. C1-C2 seviyesini istiyorsanız tavsiye edilen rakam en az 3200 kelimedir.

Sizin çalışma tarzınızı ve şeklinizi bilmediğim için kaç yılda hazırlanacağınızı söyleyemem ancak şunu belirtmekte fayda var; dil öğrenmek tamamen istikrara ve disipline bağlı olan bir şey. Yani, bir dili öğrenirken sürekli kelime ezberlemeniz ve o dilden kopmamanız gerekir.

Ve eğer hayatı da mümkün olduğunca öğrenmek istediğiniz dilde yaşarsanız 2 yıl geçmeden C1-C2 seviyesine ulaşabileceğinizi düşünüyorum.

Hayatı mümkün olduğunca o dilde yaşamaktan kastım: Mesela ben, İngilizce öğrenirken telefonumu, bilgisayarımı bile İngilizce'ye çevirmiştim. Dizileri İngilizce izliyordum. Haberleri İngilizce okuyordum. Her şeyi İngilizce yapıyordum ve kendimi buna zorluyordum, mecbur bırakıyordum.
3200 kelime az değil mi hocam?

Geri
Yukarı