Ümit Özdağ: "Bütün tarikatlar kapatılmamalı"

@supprime

Hatta sana doğrudan örnek vereyim:

Ben zamanında Fetullahçı teröristlerin sohbet dedikleri toplanmada bulundum. Sıradan ve saf bir insan için ortada hiçbir şey yok. Arapça* bir şeyler okunuyor ama Türk halkı anlamadığı dili sadece okumayı pek sevdiğinden sadece okuyor. Ama ne okuyor? Cehalet kitabı Risale-i Nur.

Başlangıçta bile insanlara dayatılan kitaplar ortadayken cemaate iyice bağlanan insanların beyinlerinin nasıl yıkandığını kimse bilmiyor, bilenler de zaten susuyor.

Sıradan bir insana Allah dostu oluşum gibi görünse de amaçlanan şey tamamen şeriata dost, laikliğe karşıt yanlış din öğretileri bütünüyle köle tipi zihniyetler yaratmak. Cemaate aşırı bağlanan adamı da istediği yerde kullanıyor. Bknz: 15 Temmuz 2016.

*Herkes okuyabilsin diye Arapça, latin harfleri dolayısıyla Türkçe olmayan çeviri. Kitabın aslı Osmanlıca.

@supprime

Hatta sana doğrudan örnek vereyim:

Ben zamanında fetullahçı teröristlerin sohbet dedikleri toplanmada bulundum. Sıradan ve saf bir insan için ortada hiçbir şey yok. Arapça* bir şeyler okunuyor ama Türk halkı anlamadığı dili sadece okumayı pek sevdiğinden sadece okuyor. Ama ne okuyor? Cehalet kitabı risale-i nur.

Başlangıçta bile insanlara dayatılan kitaplar ortadayken cemaate iyice bağlanan insanların beyinlerinin nasıl yıkandığını kimse bilmiyor, bilenler de zaten susuyor.

Sıradan bir insana Allah dostu oluşum gibi görünse de amaçlanan şey tamamen şeriata dost, laikliğe karşıt yanlış din öğretileri bütünüyle köle tipi zihniyetler yaratmak. Cemaate aşırı bağlanan adamı da istediği yerde kullanıyor. Bknz: 15 Temmuz 2016.

*Herkes okuyabilsin diye Arapça, latin harfleri dolayısıyla Türkçe olmayan çeviri. Kitabın aslı osmanlıca.

Mantıken baktığımda sanki iyimser bakmışım gibi geliyor içlerinde işini düzgün yapacak olanların olduğuna inancım vardı fakat kalmadı sanırım zamanında kalacak yeri olmayan üniversite öğrencilerini kendi yurtlarına yerleştirip videolarını izletenlerde bunlardı teşekkürler yorumunuz için.

Günümüzde çoğu tarikat bir ağ kuruyor. Aynı FETÖ'de olduğu gibi.
Bazı tarikatlar üyelerin faturalarını, kirasını, giderlerini tamamen karşılıyor. Bunu hangi destek ve güçle yapıyor?
Açık ara ülkemizde bu tür tarikatlar en fazla 20 yıl, 20 yıl sonra olası bir tarikat darbesi görmemiz mümkün. Kim bilir bizim bilmediğimiz nasıl bir yapılaşma var ülkenin içinde.

Birkaç gün önce, akşam beni yabancı numaradan arayıp ismailoğlu tarikatına davet ettiler, gelin çay içelim falan. Ben şaşırdım numaramı nereden buldular anlamadım. Bir tık tırsmadım değil.

Kim bilir bizim bilmediğimiz nasıl bir yapılaşma var ülkenin içinde.
81 ülkede dini kurum var.
Kim bilir bir 20 sene sonra ne olacak?

Avrupalı adam yaşadığı olaydan ders alarak kendini geliştirir, biz de ise aynı olay kötü bir şekilde tekrar edip can kayıpları olduktan sonra önlem alınıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı