Ümit Özdağ: "Bütün tarikatlar kapatılmamalı"

Denetlenemeyecekse kapatılsın zaten hocam niye bana en tarikatçı benmişim gibi yorum yapılıyor anlamadım.
Denetlemeyecekler işte, sıkıntı bu zaten. "Allah yolunda insanlar" deyip halka tehlikesizlermiş gibi gösterecekler. Yıllardır yaptıkları şey bu zaten.
Niye bana en tarikatçı benmişim gibi yorum yapılıyor anlamadım.
O tarz bir iddiada ya da yorumda bulunmadım, sadece mesajınıza cevap verdim.

Denetlemeyecekler işte, sıkıntı bu zaten. "Allah yolunda insanlar" deyip halka tehlikesizlermiş gibi gösterecekler. Yıllardır yaptıkları şey bu zaten.

O tarz bir iddiada ya da yorumda bulunmadım, sadece mesajınıza cevap verdim.

Sadece siz değil hocam daha öncesinde birkaç arkadaş daha yazdığı için sanki körü körüne tarikatçıymışım gibi bir algı oluştu aksi taktirde kapatılmasını destekliyorum zaten.

Tarikatların halka yayılmasını önlememiz gerekiyor. 97'yi unuttunuz galiba. Almanya Neo-nazizm yayılmasın diye bu tarz örgütleri yasakladıysa biz neden yasaklamayalım?

Almanya ile Türkiye'nin durumunu bir tutmak saçma olur.

Ha faaliyetlerini tamamen durdurabileceğinize inanıyorsanız yapın tabii.
Karşılaştırmamın sebebi Almanya'da tıpkı Türkiye'de olduğu gibi ülkenin bekasını tehlikeye atan fikirlerin olmasıydı. Almanya bu tarz örgütleşmeleri yasaklayarak faaliyetleri çok zor bir hale getirdi.

Ne ben ne ailem tarikatlara üye veya sohbetlerini dinliyor fakat insanların toplu bir şekilde dini sohbet yapmasını engellemek mantıklı değil ama içinde siyasi yönlendirmeyi engellemesi gayet mantıklı.
Bu tip toplanmalar muhakkak siyasi ögeler içerir. Bu oluşumların kuruluş sebepleri ortada, hiçbirinin masum olmadığı gerçeği ile yüzleşmen lazım. Din -özellikle Kur'an dikkate alınırsa- bu şekilde öğrenilmez. Hiçbir ayet sana cemaatleş demez, aksine aklını kullan der.

Bunların önüne geçilmeli, sarmaşık dalları budanmalı. Yarım asır kadar sürede verilen serbest alan titizlikle daraltılmalı.

Bu tip toplanmalar muhakkak siyasi ögeler içerir. Bu oluşumların kuruluş sebepleri ortada, hiçbirinin masum olmadığı gerçeği ile yüzleşmen lazım. Din -özellikle Kur'an dikkate alınırsa- bu şekilde öğrenilmez. Hiçbir ayet sana cemaatleş demez, aksine aklını kullan der.

Bunların önüne geçilmeli, sarmaşık dalları budanmalı. Yarım asır kadar sürede verilen serbest alan titizlikle daraltılmalı.
Kesinlikle katılıyorum. Bu oluşumlar insanları kontrol etme görevini görüyor sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı