Üniversite için yurt dışı değer mi?

Türkiye'deki üniversitelerin neden işe yaramadığını özetleyeyim kısaca; tıp örneği veriyorsunuz. Doktorların neden artık yurt dışına çıkmaya başladığını, dayak yediğini veya verdikleri emeğin karşılığını neden alamadıklarını düşünüyorlar? Kaldı ki Türkiye genellemesi yapıyorum. Saydığınız üniversitelerin çoğuna herkesin gittiğini mi düşünüyorsunuz? Yazılım bölümünde doğru dürüst akademisyen bulamıyor bazı arkadaşlar. Çünkü akademisyenler özel sektörde daha fazla alıyor. Ve son olarak bir örnek daha vereceğim mesela öğretmen bölümü neden binlerce öğretmen işsiz? Neden hukuk okuyan insanlar işsiz? Türkiye birçok alanda zaten iyi buna kimse bir şey söylemiyor ama genel olarak maalesef değil.

Bu konuyu bilmiyordum. Demek ki iyi araştıramamışız daha detaylı araştırmak lazımmış. Çok teşekkür ederim. Siz okuyor iseniz hangi üniversiteden aldınız hocam? Tekrardan sağ olun.

Ayrıca şunu söylemekte yarar var Almanya'da okuyacağınız süre zarfında blokeli hesap açtırmanız ve içerisinde ocak 2022 itibarıyla 11.400€ bulunması gerekiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ayrıca şunu söylemekte yarar var Almanya'da okuyacağınız süre zarfında blokeli hesap açtırmanız ve içerisinde ocak 2022 itibarıyla 11.400€ bulunması gerekiyor.

Yakın zaman içerisinde Almanca öğrenmeye başlıyorum. Ama bundan önce İngilizce dilini B2 seviyesine getirmeye çalışıyordum. İkisini birlikte öğrenmeye çalışırsam kötü mü olur? Bilemedim yine de öğreneceğim.

Konuyu hortlatmak istemezdim ama şartlı kabul üniversitelerin başvuruları açılmış sanırım hocam siz başvurdunuz mu? @PargalıMuharremPasha

Son düzenleme:
Yakın zaman içerisinde Almanca öğrenmeye başlıyorum. Ama bundan önce İngilizce dilini B2 seviyesine getirmeye çalışıyordum. İkisini birlikte öğrenmeye çalışırsam kötü mü olur? Bilemedim yine de öğreneceğim.

Konuyu hortlatmak istemezdim ama şartlı kabul üniversitelerin başvuruları açılmış sanırım hocam siz başvurdunuz mu? @PargalıMuharremPasha

Hayır, bu sene YKS'ye hazırlanıp seneye başvurmaya karar verdim.

Hayır, bu sene YKS'ye hazırlanıp seneye başvurmaya karar verdim.

Şartlı kabul konusunda bilgiler kısıtlı kimisi bölümle ilgili YKS'te yerleşmiş olup o bölümle alakalı belgeleri verip şartlı kabul başvurabilirsin diyor veya lise mezunu olman yeterli diyor. Kafam allak bullak oldu. Açıkçası ne yapacağımı şaşırdım. Ayrıca seneye başvuracaksanız neden YKS hazırlanıyorsunuz? Sorunun cevabı ilk başta söylediğim cevaba geliyor sanırım.

Üniversiteye yerleşip hazırlıkta rahat rahat hazırlanmak için ertelemeye karar verdim. Ayrıca şartlı kabul için YKS puanınıda kullanabilirsin. Lise mezun kısmına gelirsek o olay üniversiteden üniversiteye değişiyor. Buradaki linkten ayrıntılı bakabilirsin.

Şartlı kabul konusunda bilgiler kısıtlı kimisi bölümle ilgili YKS'te yerleşmiş olup o bölümle alakalı belgeleri verip şartlı kabul başvurabilirsin diyor veya lise mezunu olman yeterli diyor. Kafam allak bullak oldu. Açıkçası ne yapacağımı şaşırdım. Ayrıca seneye başvuracaksanız neden YKS hazırlanıyorsunuz? Sorunun cevabı ilk başta söylediğim cevaba geliyor sanırım.
Bahçeli beyfendi üniversite sınavlarını kaldıracağız diye açıklama yaptı. Eğer öyle bir şey olursa kalemi kitabı bırakır o zaman TOEFL ve SAT çalışmaya başlarım.

Son düzenleme:
Okuyacaksanız Avusturya, Polonya, İsveç vs. ülkeleri, yani Doğu Avrupa hariç her yeri tercih edebilirsiniz. Eğitim zorluğu ve kapsamı olarak ODTÜ, Boğaziçi gibi zor olacağını sanmam ama çalışmaktan iflahınız kesilip düşük notlarla geçeceğinize aynı bölümü biraz daha rahat ve hakkını veren bir yerde okuman çok iyi olur. Aylık 1000 Euro gideriniz olur sanırım ama şu anki aklım olsa 18-19'ken burs bulamasam bile başvurumu yapardım. Burada yaşadığım hayat belki refah olarak iyi olabilir ama emin ol en iyi üniversitelerde en iyi bölümlerde okuyup mutlu olan bir kişi bile bulamazsın okurken. Eğer eğitimden sağ çıkabilirsen karşılığını bir nebze alırsın ama yolda harap olman olası.

Üniversiteye yerleşip hazırlıkta rahat rahat hazırlanmak için ertelemeye karar verdim. Ayrıca şartlı kabul için YKS puanınıda kullanabilirsin. Lise mezun kısmına gelirsek o olay üniversiteden üniversiteye değişiyor. Buradaki linkten ayrıntılı bakabilirsin.

Bahçeli beyefendi üniversite sınavlarını kaldıracağız diye açıklama yaptı. Eğer öyle bir şey olursa kalemi kitabı bırakır o zaman TOEFL ve sat çalışmaya başlarım.

Bahçeli ilk defa söylemiyor daha önce bu tarz açıklamalarda bulunmuştu yani kafaya taktı beyefendi yüksek ihtimalle sınavı kaldırtacak. Kalkmazsa eğer OBP puanımı harcamaktan korkuyorum bir yandan gidemez isem en azından burada tutunmaya çalışayım gibisinden fikrim var. Yanlış anlamadıysam tabii bir yere yerleşip başvur olarak algıladım yanlışım varsa kusura bakmayın, gelecek kaybım ve korkum iyice yükselmeye başladı.

Okuyacaksanız Avusturya, Polonya, İsveç vs. ülkeleri, yani doğu Avrupa hariç her yeri tercih edebilirsiniz. Eğitim zorluğu ve kapsamı olarak ODTÜ, Boğaziçi gibi zor olacağını sanmam ama çalışmaktan iflahınız kesilip düşük notlarla geçeceğinize aynı bölümü biraz daha rahat ve hakkını veren bir yerde okuman çok iyi olur. Aylık 1000 euro gideriniz olur sanırım ama şu anki aklım olsa 18-19'ken burs bulamasam bile başvurumu yapardım. Burada yaşadığım hayat belki refah olarak iyi olabilir ama emin ol en iyi üniversitelerde en iyi bölümlerde okuyup mutlu olan bir kişi bile bulamazsın okurken. Eğer eğitimden sağ çıkabilirsen karşılığını bir nebze alırsın ama yolda harap olman olası.

Hocam, ben burada iş bulamıyorum. Asgari ücret arttı biliyorsunuz ve birden iş ilanları azalmaya başladı. Belki de tesadüftür bilemiyorum. Zaten başvurumuza 100 şirketten 5i bakıyordu ve hiçbiri dönmüyordu. Mutsuzum, sosyal hayatım kalmadı ve geçinemiyorum. Kendi olanağımı oluşturmaya çalışıyorum oda bu imkanlarla bir yere kadar oluyor. Hiç olmazsa bu yolda harap olayım ve tecrübe edineyim. Yanlış mı düşünüyorum? Siz ne önerirsiniz? Söyleyin yapayım gerçekten şu an harap durumdayım artık.

Bahçeli ilk defa söylemiyor daha önce bu tarz açıklamalarda bulunmuştu yani kafaya taktı beyefendi yüksek ihtimalle sınavı kaldırtacak. Kalkmazsa eğer OBP puanımı harcamaktan korkuyorum bir yandan gidemez isem en azından burada tutunmaya çalışayım gibisinden fikrim var. Yanlış anlamadıysam tabii bir yere yerleşip başvur olarak algıladım yanlışım varsa kusura bakmayın, gelecek kaybım ve korkum iyice yükselmeye başladı.
Sınav kalkarsa yine iyi okullar kendi sınavını yapar, diğer okullar da bugünün meslek lisesi gibi olur.
Hiç olmazsa bu yolda harap olayım ve tecrübe edineyim. Yanlış mı düşünüyorum? Siz ne önerirsiniz? Söyleyin yapayım gerçekten şu an harap durumdayım artık.
Haklısınız tabiki YKS'ye girin, yurt dışının kötü yanı eğer yeterli donanıma ve dile sahip değilsen seni beni almaları için ayrıca bir sebep olmaması.

Ben şu an üniversiteyi burada bitirmeyi düşünüyorum, sonrasında yüksek lisans için tercih edebilirim yurt dışını.

Sınav kalkarsa yine iyi okullar kendi sınavını yapar, diğer okullar da bugünün meslek lisesi gibi olur.

Haklısınız tabii ki YKS'ye girin, yurt dışının kötü yanı eğer yeterli donanıma ve dile sahip değilsen seni beni almaları için ayrıca bir sebep olmaması.

Ben şu an üniversiteyi burada bitirmeyi düşünüyorum, sonrasında yüksek lisans için tercih edebilirim yurt dışını.

Şartlı kabul meselesine çok umutluydum çünkü sıfır Almanca seviyesinde dahi olsam bile hazırlık eğitimi olanağı sunuyorlardı. Orada kendimi geliştirip bir sebep verebilirdim. YKS ise hiç umutlu olmadığım için en son çare olarak yapacağım. Dediğim gibi gidemez isem ve tutunamazsam bunu yapacağım çünkü başka çarem yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı