Üniversite öğrencisi hiç okula gitmezse ne olur?

FalconPaw

Kilopat
Makaleler
8
Üniversiteye kaydımı yaptırdım. 1 sene boyunca gidemeyeceğim. Devamsızlıktan ve notlardan kalacağım. Herhangi bir zararı olur mu? Seneye başlayacağım eğitimime. İlişik kesilme durumu falan olur mu?

Genelde her dönem için teorik derslere %70, uygulamalı derslere %80 devam zorunluğu var. Bu da 4-5 hafta gitmezsen dönem sonu finallere giremezsin demektir. Zincirleme bir şekilde kalırsın dersten. Yıl sonu ortalaman yeterli değilse sınıfta kalmış sayılırsın. Sonraki sene seçtiğin tüm dersleri zorunlu olarak tekrar alman gerekir.

Yanlış hatırlamıyorsam 2014 gibi azami eğitim süresi için saçma sapan bir yasa çıkartıldı. Buna göre ön lisans öğrencileri 3, lisans öğrencileri 7, tıp gibi bölümleri okuyan öğrenciler 9 yılda okulu bitirmek zorunda. Her üniversite kendi kuralları ile birlikte bu yasayı uyguluyor. Genellikle hazırlık sınıfı azami eğitim süresinden sayılmıyor ama okulu dondurmak sayılıyor. Azami eğitim süresini aşarsan çoğu okul ilişiğini kesmiyor ama artık derslere giremezsin. Kalan derslerin sınavlarını verip çıkman için mümkünse fırsat sağlıyorlar (son sınıflar için). Kesin bilgi için okuluna sorman gerek.

Ben 3 yıl gitmedim. Bu sene birinci sınıftan okumaya başladım. Umarım yarıyolda atmazlar beni. Yada yarıyolda iş bulup bu okul derdinden kurtulabilsem keşke.

Geri
Yukarı