Üniversite okumadan JÖH olmak

Teknopatc

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Asker olmak istiyorum. Yani tam olarak jandarma özel harekat personeli olmak istiyorum. Acaba liseyi bitirip askerlik yaşım gelince askere gidersem direkt askerde iken jöh olabilir miyim? Yani jöh olmak için üniversite okumak gerekli mi? Ayrıca MSÜ'ye girmek istiyorum ama sınav notum eğer tutmazsa ya kazanamazsam diye korkuyorum. Yani kısacası üniversite okumadan jöh olunur mu?

JÖH olmak Jandarma olmak demek ve İçişleri Bakanlığı´na bağlandığından beri iç kaynaktan alım yapılmıyor. Askerliğini Jandarma olarak yapmak zaten şans ve çok düşük bir olasılık. Çıksa bile KKK´da olduğu gibi iç kaynaktan alım ilanları yayınlanmıyor. Bu nedenle askerliğini yaparken Jandarma olarak kalamazsın.

Bunun yerine dış kaynaktan Jandarma alımı yapılan ilanlara bakabilirsin. Her yıl belli dönemlerde alımlar oluyor. Jandarma uzman çavuş olmak istiyorsan en az lise, Jandarma astsubay olmak istiyorsan en az önlisans, Jandarma subay olmak istiyorsan en az lisans diploman olmalı. Ayrıca KPSS´ye girmeli ve diğer şartları da karşılamalısın. Sınavları, fiziki yeterlilik testlerini, gerekli sağlık raporlarını, mülakatları geçersen Jandarma olabilirsin.

Okula giderek de Jandarma olabilirsin. Jandarma Astsubay MYO var. Eskiden Balıkesir´de idi fakat şu anda İstanbul´da. MSÜ içinde. Mezun olanlar Jandarma astsubay olarak göreve başlıyorlar. Kara Hârp Okulu da aynı yerde ve mezunları isterlerse (ve uygun kontenjan varsa) Jandarma subay olarak geçiş yapabiliyorlar.

Kısacası Jandarma´da iç kaynaktan alım yok. Dış kaynak alım yapılan ilanlara bakacaksın ya da okuluna gideceksin.

Yeni konular

Geri
Yukarı