Üniversite okumadan yazılımcı olmak mümkün mü?

watchd

Centipat
Üniversite okumadan yazılım mühendisi olmak? Diploma ne kadar önemli? İllaki diploma mı lazım? İnternetten (BTK, Udemy vb.) gibi gibi yerlerden farklı farklı kişilerden eğitimler izleyerek anlayarak uygulayarak yapsak yazılımcı olamaz mıyız? Diploma olmadan iş bulamaz mıyız? Önerdiğiniz programlar nelerdir, örnek olarak şunu kesinlikle bilmen lazım dediğiniz şeyler?

Son düzenleyen: Moderatör:
Üniversite okumadan yazılım mühendisi olmak? Diploma ne kadar önemli? İllaki diploma mı lazım? İnternetten (BTK, Udemy vb.) gibi gibi yerlerden farklı farklı kişilerden eğitimler izleyerek anlayarak uygulayarak yapsak yazılımcı olamaz mıyız? Diploma olmadan iş bulamaz mıyız? Önerdiğiniz programlar nelerdir, örnek olarak şunu kesinlikle bilmen lazım dediğiniz şeyler?
Yazılım mühendisi olamazsın.Programcı,Tester gibi şeyler olabilirsin.

Kimse diplomaya bakmıyor geçin bunları. İşinin ehliysen projelerin seni öne çıkartır kardeşim.

Boşa mı okuyorum o zaman ben de üniversitede.

Kimse diplomaya bakmıyor geçin bunları.
Hiç belli olmaz. 2. cümlene katılıyorum orada belki bir şansın olabilir ama garanti değil. Diploman olursa en azından garanti diyebilirsin bir yere girmek için. Adam akıllı düzgün bir yer istersen ilk soracağı şey diploman olur.

Tabiki de mümkün fakat ekstra emek vermen gerekiyor o açığı da kapatabilmek için. Aynı derecede iş yapan iki eleman var biri üniversite mezunu diğeri değil . İş veren ya hangisi daha ucuza geliyorsa onu alır ya da yakın fiyatsa üniversiteliyi alır. Zaten Türkiye'de üniversiteli enflasyonu var. İnsanlar kopya çeke çeke üniversite bile diyemeyeceğin kurumlardan mezun oluyorlar. Türkiyenin en iyi üniversiteleri bile dünyada ilk 500de değil.

Bakarlar mı bakmazlar mı bilmiyorum ama mühendislik okursan imza yetkin olacak sanırım. Sistemlerin doğru çalıştığına dair imza atabilme durumu olabilir. Yanlışım var ise düzeltin, kesin bildiğim bir şey değil.
Tabii bu iş bulmana engel olmayabilir.

Geri
Yukarı