Üniversite okumayan adam olamıyor mu?

Adam olmak hangi anlamda? Para icinse bazen olmayabiliyor. İlkokul mezunu mobilyacı akrabamız, 2. arabasını aldı. Durumları falan çok iyi. Ama üniversitesi okuyup da iyi durumda olanlar da az değil.

Cem Yılmaz'ın bir gösterisinde cam açma olayı vardı. İki araç sürücüsü tartışıyor, biri diğerine kolunu çevirerek camı aç diyor. Ötekisi de bende o yok, benimki basmalı diyor. :D

Bu durum gibi bazı şeyler artık eskide kaldı. Okumak eskiden farklı gözle bakılırdı. Artık nasıl çevirmeli cam kalmadıysa bu da kalmadı. Yani okuyup saçma sapan videolar çekip Tiktok mudur nedir ona video atan kişiye adam diyemem.

Eskiden de üniversite okuyup okunmaması benim için önemli değildi. Ki 2 üniversite bitirdim. Bana ne kattı derseniz. Hiç birşey. Ama bana katmadı, size ya da ona katabilir.

Not: Üniversite okuyup kendini adamdan sanan çok kişi tanıdım. Hem iş hem özel hayatta. Halen hayatlarına kereste olarak devam ediyorlar.

Ekleme; şimdi yazıları okuyorum da araba almak ile adam olmak arasında nasıl bir bağ kuruyorsunuz? Arabası olan adam mı oluyor? Entresan.

Okuyanların kendini Einstein zannetmesine sebep olan bir kurum üniversite. Ben ilkokul mezunuyum ama üniversite mezunlarının hepsinden üstünüm. Aylık gelirim 150.000 TL, yanımda çalışan üniversite mezunları önümde konuşamayacak duruma geliyorlar.

Kısacası üniversite boş iş, önemli olan hayat okulu.

Artı -5 Eksi
Ailelerin vazgeçilmez sözü olan "Üniversite okumadan adam olamazsın." sizce doğru mu?
Nusret bildiğim kadarıyla orta okulda bıraktı okulu. Adam olamadı mı düşün istersen adam dünyaya tanıttı kendini. Okulla adam olmak ölçülmez her şey kafanın içinde biter. Kafan çalışırsa her türlü para kazanırsın adam da olursun. Üniversite okuyup bomboş dolaşan insanlar da var.
Açıkçası bu ülkede üniversite okumayı düşünmüyorum. Gençlerin geleceği karanlık. Bekçi falan olurum herhalde (lise mezunu olunca) :D.
Katılıyorum ilk 800 e girmiş bir üniversite için neden kendimi paralayayım ki.

"Kafan çalışırsa her türkü para kazanırsın, adam da olursun."

Her para kazanan adam oluyor bu söylediğinize göre. Kafası çalışıp insanları kazıklayan veya dolandırıp hırsızlık yapan da adam o zaman sizin mantığınıza göre.

Geri
Yukarı