Üniversitede seçilen bölümden memnun olmamak

Vivaldi12

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Girişimci
Birkaç ay önce üniversite sınavına girdim ve bitti. İleride kendi işletmemi kurmak istediğim için işletme yönetimi, pazarlama gibi ticari alanda olan iki yıllıı bir üniversite okumak istiyordum. Ailem ve akrabalarım buna izin vermedi. İzin vermekle kalmayıp benim yerime de kararı vermişlerdi. Her ne kadar onlara tamam, kabul... Desem de hiçbir zaman bu bölümü kendim seçmedim. Şu an çok yanlış giden bir şey yok ama umursayamıyorum. Vizelere birkaç gün kaldı fakat hala çalışmadım. Umursamıyorum değil, umursayamıyorum. İçimden bir şey gelmiyor. Kütahya'da yaşıyorum. Bölümüm Kastamonu'da. Henüz uzaktan eğitimdeyiz. Hoş, ondan bile hiçbir verim alamıyoruz. Hazır henüz ilk senemde iken ve uzaktan eğitim dolayısıyla herhangi bir yere taşınmadığımızdan dolayı ailem ile konuşup bölümü bırakmak ve bir sene daha hazırlanmayı düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım? Bu kararsızlığı aşmamda Technopat Sosyal'in desteğini bekliyorum. Lütfen kendinizi benim yerime koyarak düşünün.
Bu arada ailemi yanlış yansıtmak istemem. Çok iyi insanlardır. Bana gerekli ve daha fazla ilgiyi gösterirler. Aklınızda acımasız figürler canlanmasın.

Çok basit. Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş veya sınava tekrar girmek suretiyle bölüm değiştiriyorsun.

Ben inşaat yazdım. Kendim yazdım. Severek yazdım. Ama gidince sevmedim. Yatay geçiş yaptım. Olabiliyor böyle şeyler.
Bir sürü kişinin çok saçma bölümler okuduğunu görüyorum. Tanıdıklarımdan kendisinin o bölümü istemediğini bildiğim halde gidip okuyanlar var. İnsanlar niyeyse bu dediğimi yapmıyor.

Benim de durumum senin gibiydi. Öğretmenlik istemiyordum ama ailem istiyordu. İlk sene okudum daha 2. dönemde her sabah küfür ederek uyanmaya başlayınca bölümü bitiremeyeceğimi anladım. Benim şansıma 2. sene arkadaşlarımla eve çıktık ve aileme hiçbir şey söylemedim, hep derslere gittiğimi sanıyorlardı ama ben sınava hazırlanıyordum 1 derse bile girmedim 2. sınıfta. Şu an istediğim bölümdeyim ve sınavlarım da iyi gidiyor. Ailem de alıştı bu duruma ilk başta hiç istememişlerdi. Demem o ki hayat senin hayatın ne okumak istiyorsan onu oku.

Benim de durumum senin gibiydi. Öğretmenlik istemiyordum ama ailem istiyordu. İlk sene okudum daha 2. dönemde her sabah küfür ederek uyanmaya başlayınca bölümü bitiremeyeceğimi anladım. Benim şansıma 2. sene arkadaşlarımla eve çıktık ve aileme hiçbir şey söylemedim, hep derslere gittiğimi sanıyorlardı ama ben sınava hazırlanıyordum 1 derse bile girmedim 2. sınıfta. Şu an istediğim bölümdeyim ve sınavlarım da iyi gidiyor. Ailem de alıştı bu duruma ilk başta hiç istememişlerdi. Demem o ki hayat senin hayatın ne okumak istiyorsan onu oku.

Hangi dersin öğretmenliğiydi merak ettim.

Mesajlarınız ve gösterdiğiniz destek için çok teşekkür ederim. Beni anlıyor ve destekiyorsunuz. Bir hafta sonra vizelerim bitecek. Durumu değerlendireceğim ve bölümün geleceğini düşüneceğim. 4 yıl sonra mezun olduktan sonra bu mesleği yapabilmek için bir daha YDS sınavına girmemiz lazım. Ben bunun doğru ve gerekli olduğunu düşünmüyor ve geleceğimi burada net göremiyorum. Tekrardan, cevaplarınız için teşekkürler.

Kararından pişman olacağını düşünüyorsan yol yakınken vazgeç. Henüz uzaktan eğitimdeyiz ve bir süre de böyle kalacağız. Eğer aklında daha mutlu, daha iyi olabileceğin bir bölüm varsa düşünme derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı