Umudum kalmadı, hiçbir şeyden zevk almıyorum

Gerçekten mi? belki resim çizmek hoşuma gidiyor? belki müzik yapmak? yılanı ağaca çıkıp çıkmayacağına bakarak yargılamamak gerekiyor. Çalışmamakmış, aynen kardeşim.

Gerek yok, çek krediyi git orda köpek gibi çalış daha mantıklı.
Kredi hazıra konmaktir bu tarz konularda. Emeğinle çalışıp gitmek en iyisi bana göre.

Kredi hazıra konmaktir bu tarz konularda. Emeğinle çalışıp gitmek en iyisi bana göre.
Ömür gidiyor alo?

At gözlüğümü çıkarıp neyi görmem gerekiyor peki?

Dünyanın en berbat eğitim sistemlerinden birine sahip bir ülkede olan vatandaşa çalışsan yaparsın diyorsun. Herkesin durumu eşit olsa hadi azcık hak vericeğim sana. Kendini pazarlayıp müzik yapan, youtuber olan insanlara ne diyorsun? lise mezunu adam youtuber. Sponsoru var mis gibi parasını alıyor. Biz ders çalışalım iyi olalım. Biz onlar gibi olamayız mı diyelim?

Hocam coğrafya kaderdir. Ama kaderini değiştirmek de senin elindedir. Bugün en zengin kişiler fedakarlık yaparak yokluktan geldiler. Sizin de bu durumu değiştirmeniz için çalışmanız lazım. En büyük örnek babam ve dedem. Dedem zamanın da çok fakirlikten gelirken sizin gibi sızlanmadı. Tırnaklarıyla kazıyarak fabrikamızı bu hale getirdi. Eskiden araba alabilecek durumu yokken şu an altında Mercedes E220d var. Sizde dedem gibi çok çalışkan ve azimli olursanız siz de çalıştığınızın meyvesini yersiniz. Ben dedemi çok takdir ediyorum. Babaannem anlatmıştı. Her gece uykusuz kalır,çalışırmış. Çalışınca meyvesini de aldı. Siz de çalışarak kaderinizi değiştirebilirsiniz.

Ömür gidiyor alo?

Dünyanın en berbat eğitim sistemlerinden birine sahip bir ülkede olan vatandaşa çalışsan yaparsın diyorsun. Herkesin durumu eşit olsa hadi azcık hak vericeğim sana. Kendini pazarlayıp müzik yapan, YouTuber olan insanlara ne diyorsun? Lise mezunu adam YouTuber. Sponsoru var mis gibi parasını alıyor. Biz ders çalışalım iyi olalım. Biz onlar gibi olamayız mı diyelim?

Bırak kardeşim. Bunlar bizi hiçbir zaman anlayamayacaklar. Neymiş çalışan başarırmış :D
"Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı ağaca çıkma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm ömrünü bir aptal olduğuna inanarak geçirecektir." A. Einstein.
Bir de diyorlar ki bu ülkede doğduğun için çalışmak zorundasın.
Kime göre? Neye göre? Bu insanlara sanki hangi ülkede doğacağını seçme şansı falan mı verildi? Neden Avrupa'lı gençler hayatını yaşarken ben burada karın tokluğuna yaşamak zorunda olayım?
Hayat hiç ama hiç adil değil.

"Refah bir hayat yaşamadığım sürece yaşadığım şeye hayat demeyeceğim, ben bu iğrenç dünyaya eğlenmek yaptıklarımdan keyif almak için gelmediysem neden geldim? Avrupa'da Amerika'da bizim yaşımızdakiler altında son model arabalarla kız tavlıyorken biz gelecek kaygısı yaşıyoruz, insanin en güzel yılları gençlik zamanları yani tam bu yaşlarımızken saçma sapan şeyler uğruna hayatımızı feda ediyoruz, sonra bir bakıyoruz ömür geçmis yaslanmaya başlıyoruz. Yahu gerçekten bana sorulsaydı orta doğu gibi bir klozet çukurunda doğmak ister misin diye hiç düşünmeden hayır derdim. En azından rahat bir şekilde yaşamak isterdim, bu ülkede iyi bir gelir elde etmek için gençliğini feda etmek zorundasın, her şeyin bir yaşı olduğunu düşünüyorum fakat ekonomik ve siyasi anlamda büyük sıkıntılar yaşayan, kültür karmaşası yaşayan, ikili ilişkileri bozuk olan bir orta doğu ülkesinde doğdum ve hiç umudum yok. Biyolojik yaşım 20 fakat ben 50 yaşında gibi hissediyorum, hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak çökmüş durumdayım. Bir şey de kendiliğinden olsun artık, karın tokluğuna yaşamanın anlamı ne?"
Seni teselli edebilir miyim, bilemem ama yorumunu görünce 15 yaşında olduğunu düşündüm. 20 yaşına gelmişsin hala olgunlaşamamışsın. Gençlikte herkes bu tarz duygular yaşar. Zevk almak, mutlu olmak vesaire hepsi psikolojik. Bakış açını genişletmen lazım. Olaylara ve insanlara hep kendi bakış açından bakmaya çalışma, diğer insanların bakış açılarıyla da bakmayı dene. Hayatın ne olduğunu daha iyi anlarsın. Karın tokluğuna yaşamanın hiçbir anlamı yok, evet ama bu sana kalmış. Sen hayattan zevk almayı bilmezsen hiçbir zaman mutlu olamazsın zaten + vücudundaki kortizolu yükseltiyorsun. Senin yaşlarındayken stresten çok kaslarım erimişti. Ne kadar üzülürsen kendine zarar veriyorsun. 2 yıldır emek verdiğim oyun hesabımı kaybettim 3 ay önce. Yaklaşık 15 bin lira civarı değeri vardı. Manevi değeri de çoktu. 5 yıllık hesaptı. Normalde mute cezası verilmesi gereken bir suça süresiz ban attı GM. Beni tanıyanlar şok oldu. Ağır depresyona girdim. Depresyondan uzaklaşmak için spora başladım. 8 yıldır spor yapmıyordum. Sporla birlikte beslenme düzenimi de değiştirdim. Ekmek, şeker, yağ, tatlı, hayatımda yok. 50-100 gr pirinç, 300-600 gr yağsız et yiyorum şimdi inanmazsın. Pirinç de lapa. Fasulye atıyorum içine bazen biraz haşlanmış ama hiç tadı yok yani. Hayat demezsin buna. İnsanların çoğu kaldıramaz bu yaptığımı. Yaklaşık 90 cm bel ölçüm vardı. 75-74'e indirdim. Yaklaşık 14 senedir sigara içiyordum. Bu sene sigarayı da bıraktım. Önceden ölü gibiydim. 5 tane şınav çekemiyordum. Bitik görüyordum kendimi. Hayattaki en değerli şey sağlık. Kendine bakmazsan uzun ve sağlıklı yaşamazsın. Beklentilerin karşılanmayabilir, bazı fikirlerinde haklı olabilirsin. Ne yaparsan kendine yaparsın. Kendini paralamanın sadece sana zararı olacak. Hatalarından ders çıkaracaksın ve o hatayı bir daha yapmayacaksın. Yeni bir insan olacaksın, hayatına devam edeceksin. İmkanlarının kıymetini bilip zevk almaya bak. Bakmak istemiyorsan sen bilirsin.

Hocam öyle diyorsun ama oyunları sen kolay zorlukta mı oynuyorsun? Okumaya devam et, belki iktidar değişir, değişmezsede çek krediyi harca hepsini karılarla kızlarla sonra intihar et. En azından hayattan zevk almış bir şekilde ölürsün. Şükretmeye falan da bakma, şükretmek fakirlik psikolojisidir, benden daha kötü olanlarda var diyip olduğun yerde durmaktansa benden daha iyilerde var diyip onlar gibi olmaya çalışmalısın. Yeteneğin neyse ona odaklan, mizahın sohbetin muhabbetin iyiyse git yayıncı ol. Okuyarak bir şey olmayacak kimseden. Okuyacaksanda Tıp falan oku yoksa sandalye kapmaca gibi iş ararsın.

@Artorias74 gören de 7/24 kamplarda çalıştırılan, ülkesi işgal altında olan insanlarız sanacak. Bu kadar da acıtasyon olmaz. Ne bu anlamadım? Ekmek elden su gölden yaşayan insanlar intihar etme derecesine gelmiş. Sana göre karılarla kızlarla para harcayınca hayattan zevk almış mı oluyor insan? Nasıl bir mantık bu?

@Artorias74 gören de 7/24 kamplarda çalıştırılan, ülkesi işgal altında olan insanlarız sanacak. Bu kadar da acıtasyon olmaz. Ne bu anlamadım? Ekmek elden su gölden yaşayan insanlar intihar etme derecesine gelmiş. Sana göre karılarla kızlarla para harcayınca hayattan zevk almış mı oluyor insan? Nasıl bir mantık bu?
Peki sence hayat sadece çalışıp ay sonunu getirmeye mi odaklanmaktır yoksa part time çalışıp eğlenmek mi? Hayat standartlarını acilen belirlemen gerek yoksa sende o köleler gibi olacaksın. Karılarla kızlarla para yemek cümlesini lafın gelişi olarak kullanıyorum zaten, kafasını kullanan ne olduğunu anlar.

@Artorias74 kimse köle falan değil. İstesen de istemesen de çalışmak zorundasın. Okursan, düzgün bir iş sahibi olursan ay sonunun a'sını bile düşünmezsin. Okumazsan da köle olmayı kendin seçmiş olursun. Bu durum böyle. Kimin oturduğu yerden para kazandığını gördün? Bu sistemden çok rahatsızsan uygulamazsın olur biter, kredi çekip intihar etmenin anlamı yok. Bana göre Part time çalışıp "karı kızla" eğlenmek bir eğlence türü değil.

@Artorias74 kimse köle falan değil. İstesen de istemesen de çalışmak zorundasın. Okursan, düzgün bir iş sahibi olursan ay sonunun a'sını bile düşünmezsin. Okumazsan da köle olmayı kendin seçmiş olursun. Bu durum böyle. Kimin oturduğu yerden para kazandığını gördün? Bu sistemden çok rahatsızsan uygulamazsın olur biter, kredi çekip intihar etmenin anlamı yok. Bana göre Part time çalışıp "karı kızla" eğlenmek bir eğlence türü değil.
Sistemin açığını bulup yararlanmak varken neden 8 saat çalışayım? Şu an okumayanlar başta zaten, Sayın Cumhurbaşkanın diplomasını nerede gördünüz acaba? Oturduğu yerden para kazanan çok var, işe gitmeyip, FETÖ uzmanı kartıyla maaşını almaya devam eden AKP'li işçi hakkında ne diyorsunuz? Çok çalışan değil akıllıca ve verimlice çalışan kazanır sistemde.

Geri
Yukarı