Undertale ve fanlarının yalanları

Genelde Dost Kayaoğlu gibi oyun inceleyen insanların haklı olarak böyle oyunları övmelerinden dolayı türüyorlar. Nasıl Enis Kirazoğlu The Witcher 3'ü öve öve oyunu herkese hayran etti, aynı mantık. The Witcher 1 ve 2'yi bilmeden, 3. oyunu oynayıp bir şey anlamamasına rağmen oyunu sağda solda öven insanlar eminim ki azımsanmayacak kadar çoktur. Koyunların sürü psikolojisi.

Karakterlerin gizemleri hakkında yanıldığını söyleyebilirim. Mesela Sans'tan örnek verelim. Sans normal bir Undertale oyuncusuna göre, çok klasik, normal, çok değeri olmayan, sıradan bir karakter gibi görür. Ama sans aslında senin yaptığın her harekerin en ufak detayına kadar biliyor, resetten sonrasını hatırlayabiliyor, oyunun kurallarını yıkabiliyor, ve birçok şey daha var. YouTube'a gidip yazarsan sans hakkında bulabileceğin bir sürü şey var. (Genellikle yabancı olanlara bak çünkü Türk olanlar pek de iyi anlatabilmiş diyemem) sansta bir sürü özellik olmasına rağmen sans oyunda çok az konuşuyor. Ama bu onun nasıl bir karakter olduğunu kanıtlamaz. Oyunun en gizemli karakterlerinden biri olan W.d. Gaster. Oyunda dosyalarla oynamadan asla bulamayacağın tek karakter. Sadece çok düşük bir şansla. O karakter hiç konuşmuyor. Ama yine de en gizemli karakter olarak geçiyor. Flowey diyelim. Flowey de bizim her yaptığımız her şeyi görebiliyor, algılayabiliyor, yargılayabiliyor ve buna göre davranabiliyor. Oyunda çok farklı çok değişik hikayeler var ama sen oyunu incelemeden buraya gelip yazarsan, hata yaparsın. Çünkü oyunu zerre incelememişsen, karakterleri hiç merak etmediysen burada pek de yazmaya hakkın yok diyebilirim. Tabii bu senin kararın. Ama oyundaki karakterleri ne kadar incelediysen bile oyunun bütün gizemlerini tekrardan araştırmanı tavsiye ederim. Çünkü karakterleri sadece konuşma sayısına göre yargılayan birisinin karakterler hakkına en ufak bir bilgisi olduğunu düşünmüyorum.

Yalan 2: Karakterler inanılmaz gizemli ve ilgili çekici
Bütün karakterleri toplasanız 20 dakika uzunluğunda bir konuşma yoktur. Burada ilgi çekici ne var? Dağlara taşlara ne anlatıyor bunlar? Xd.
Dark Souls'da bile uzun konuşan karakterler oluyor.

Sevmenize bir şey demiyorum. Ben de oyunu seviyorum. Mesela undyn çok güzel bir karakter. Ve Undyn'in müziği Spear of justice efsanedir?
[/QUOTE]

Karakterlerin inanılmaz çekici olma nedeni oyunun konuşmaları ne kadar sade görünse de öyle değil mesele belirli sans ona genocide run da ona ölüm sayınızı sayıyor oyunu iyi sonda 1 kez bitirip sonra kötü son yaptığınızı anlayabiliyor

2- Toriel oyuna başlayıp kek seçimini yapın ve oyundan çıkıp resetleyin o zaman önceki seçiminizi söyleyip içime doğdu falan diyor

3-Flowey
O zaten her şeyi anlıyor oyun boyunca arkadan takip ediyor bayağı koşup geri döerseniz onu yeraltına girerken görebilirsiniz
Mesela toriel i öldürdünüz ve pişman olup Save noktasına geri dönüp onu bağışladınız o zaman flowey anlıyor ve zekice onu öldürdün ama pişman olup onu bağışladın diyor.

Undertale 2D boyutlu bir sıra tabanlı bir oyundur ve hafiften RPG türünü de çağrıştır. Ama sıra tabanlı olmasına rağmen, oyunda farklı bir atmosfer vardır. Bu atmosferi ben de severim. Fena değildir.

Lakin bir oyunun seversiniz, abartırsınız tamam buna herkes saygı duyar ama kesinlikle bir oyun hakkında yalan konuşmamalısınız.
Fanlarının attıkları 2 yalanı anlatmak istedim;

Yalan 1: Çok büyük bir evreni var.
O kadar büyük bir evren ki, ben bu oyunu 2 saatte bitirdim. Bu oyunu en az 3-4 kez bitirmişimdir.
Çünkü oyunun dünyası çok küçüktür.

Hayır Batman Arkham Serisi, Dark Souls hatta Cyberpunk 2077 oynamasam, geçiştirmek için bunlar doğru konuşuyor diyeceğimde (aslında demem), diyemiyorum işte.

Yalan 2: Karakterler inanılmaz gizemli ve ilgili çekici
Bütün karakterleri toplasanız 20 dakika uzunluğunda bir konuşma yoktur. Burada ilgi çekici ne var? Dağlara taşlara ne anlatıyor bunlar? XD.
Dark Souls'da bile uzun konuşan karakterler oluyor.

Sevmenize bir şey demiyorum. Ben de oyunu seviyorum. Mesela Undyn çok güzel bir karakter. Ve Undyn'in müziği Spear of Justice efsanedir.
En sevdiğim oyun sıralaması yapsam Undertale birinci olabilecek bir oyun benim için. En az 3 kez bitirdiğimi hatırlıyorum yani GTA vice city haritasını ezbere bilirsiniz ya hani, Undertale da benim için harita dışındaki şeyleri de ezber gibi oldu. Neden bu kadar çok seviyorum? Oyunu ilk oynayışımda karlı bölgenin müziği ile atmosfer birleşimi beni benden almıştı. Söylediğin her iki madde de oyun hakkında hiçbir bilgisi olmadan sadece içerisindekileri kavrayarak oynayan birisi için yalan gelir. Çünkü Undertale o derin kısımlarını bizler oyunu oynarken direkt gözümüze sokmuyor. Oynayış olarak bakınca iki maddeyi de göremeyiz ama detaylarına bakıp incelersek her karakter olmasa da bazı karakterlerin gizemli ve derin olduğunu görebiliriz.(ilk madde evet abartılı) Ama şundan emin olabilirsin ki tüm karakterlerin tipi(görünüş anlamına gelmeyen tipi kastediyorum) ve kişiliği çok iyi yapılmış. O konuşma metinlerini okurken sadece cümle okuyoruz. Karakterlerin hangi vurgulamaları yaptığını vs. anlamıyoruz. "Undertale Musical" adlı ve tüm müziklerin melodileriyle yapılmış şarkılar var YouTube'da bulabilirsiniz. Ayrıca şarkıların hepsi %99 oyun içi metinlerdeki sözlerden oluştuğu için oyun içi geçen tüm olayları da az çok daha iyi anlamınızı sağlar. O şarkıları dinlediğimde karakterlerin tarzlarını da gördüm ve şu an bir daha oynasam hangi vurgulamalarla konuştuklarını iyi anlarım ve kafamda konuşmaları bile canlanabilir. Yani karakterlerin her biri, oyunun sadece 1 yerinde, 1 kütüphanenin içinde gördüğünüz ve belki de 3 cümle konuşan karakter bile düz konuşmayıp belli bir tarz gösteriyor. Sadece hikayenin gözümüze sokulmayan kısmından ibaret değil bu detay. Ana karakterlerin bazıları için ayrıca bize farklı şeyler söylemeleri, oyuna reset atışımızı anlamaları gibi oynayışa etki eden şeyler de mevcut. Örnekler verebilirim isterseniz özenilmiş karakterlere.

Bunda oyun yapımcısının suçu ne? Fan kitlesi böyle diye bir oyunu sevmemezlik de yapmazsın.
Sevmiyorum demedim ki.
En sevdiğim oyun sıralaması yapsam Undertale birinci olabilecek bir oyun benim için. En az 3 kez bitirdiğimi hatırlıyorum yani GTA vice city haritasını ezbere bilirsiniz ya hani, Undertale da benim için harita dışındaki şeyleri de ezber gibi oldu. Neden bu kadar çok seviyorum? Oyunu ilk oynayışımda karlı bölgenin müziği ile atmosfer birleşimi beni benden almıştı. Söylediğin her iki madde de oyun hakkında hiçbir bilgisi olmadan sadece içerisindekileri kavrayarak oynayan birisi için yalan gelir. Çünkü Undertale o derin kısımlarını bizler oyunu oynarken direkt gözümüze sokmuyor. Oynayış olarak bakınca iki maddeyi de göremeyiz ama detaylarına bakıp incelersek her karakter olmasa da bazı karakterlerin gizemli ve derin olduğunu görebiliriz.(ilk madde evet abartılı) Ama şundan emin olabilirsin ki tüm karakterlerin tipi(görünüş anlamına gelmeyen tipi kastediyorum) ve kişiliği çok iyi yapılmış. O konuşma metinlerini okurken sadece cümle okuyoruz. Karakterlerin hangi vurgulamaları yaptığını vs. anlamıyoruz. "Undertale Musical" adlı ve tüm müziklerin melodileriyle yapılmış şarkılar var YouTube'da bulabilirsiniz. Ayrıca şarkıların hepsi %99 oyun içi metinlerdeki sözlerden oluştuğu için oyun içi geçen tüm olayları da az çok daha iyi anlamınızı sağlar. O şarkıları dinlediğimde karakterlerin tarzlarını da gördüm ve şu an bir daha oynasam hangi vurgulamalarla konuştuklarını iyi anlarım ve kafamda konuşmaları bile canlanabilir. Yani karakterlerin her biri, oyunun sadece 1 yerinde, 1 kütüphanenin içinde gördüğünüz ve belki de 3 cümle konuşan karakter bile düz konuşmayıp belli bir tarz gösteriyor. Sadece hikayenin gözümüze sokulmayan kısmından ibaret değil bu detay. Ana karakterlerin bazıları için ayrıca bize farklı şeyler söylemeleri, oyuna reset atışımızı anlamaları gibi oynayışa etki eden şeyler de mevcut. Örnekler verebilirim isterseniz özenilmiş karakterlere.
Tek sevdiğim müziği, Spear of Justice. Bence Undertale oynadığın oyunlar da birinci olmamalı.
Öznel bir şey ama bir sürü güzel oyun var.

Ben bayağı oynadım, bitirdim ama güzel bir yanı yok.
1625138993316.png

İlginç şekilde Dost Kayaoğlu da hayranı oyunun. Gerçi ona uzak doğu de geri çekil ama bilemedim. Yorumlarına güvenirim. Bu arada ben de pek sevemedim. Tür olarak sarmadı yani.
Dost Kayaoğlu'nu ben de severim ancak Undertale incelemesi objektif değil ve duygusal davranmış. O oyun 100 üzerinden 99 puan hak ettiğini düşünen var mı gerçekten 😀
Hayır Batman Arkham Serisi, Dark Souls hatta Cyberpunk 2077 oynamasam, geçiştirmek için bunlar doğru konuşuyor diyeceğim de (aslında demem), diyemiyorum işte.
Özellikle Arkham serisinin evreni çok detaylı ve geniş, oyuncuyu içine çekiyor. Çok kaliteli bir evreni var Arkham'ın.

Geri
Yukarı