Uyku Düzenim Darmadağın

Kiznaiver

Kilopat
Makaleler
1
Yer
whitechapel
Daha fazla  
Yaklaşık 5 yıldır yaşadığım sıkıntılar sayesinde uyku düzenim darmadağın. Bu zamana kadar aklıma gelen her türlü şeyi denedim ama ne yapsam sanki geç uyumaya mahkummuş gibi uyku düzenim hep bozuldu. Diyorum ki düzene soktum gece 1'de falan da yatsam okey, gece saat 1 oluyor yattığım yerde dönüp duruyorum, aklıma bir şeyler geliyor uykuya geçemiyorum. Okul varken okula 2 saat uykuyla veya genelde hiç uyumadan gidiyordum. Okul varken beni çok kötü etkiliyordu, dersi adam akıllı dinlediğimi bile hatırlayamıyorum. Geç uyumak falan da değil, örnek vereceğim ama veremiyorum çünkü hep değişiyor. Mesela bugün saat sabah 11'de 3 saatlik uykuyla kalktım ve hala uyuyamadım. Muhtemelen saat 8'e kadar falan da uyuyamam hatta yarın saat 15.30-16.00 civarı uyanırım diye düşünüyorum. Bilmiyorum sanki böyle yaşamaya alışmışım gibi geliyor gün boyu ölü gibi gezsemde. İçim sıkıldı 1 saat uyumak için yatakta kıvrandıktan sonra bunu yazmak, duyurmak istedim.

Son düzenleme:
Mesela gece 1 civarı yattınız. Yatmadan önce çok yüksek sesli bir alarm kurun saat sabah 9 civarına. Zaten alarmın sesinden dolayı mecbur uyanacaksınız. Gün içerisinde uyumamak için de kahve falan yapın. Gece 12'de yatın, sabah 9 da kalkın. Bunu birkaç gün alarm kullanarak yapın belki vücudunuz alışır ve bir düzene girer.

Bir süre önce bende böyleydim. Çoğu zaman sabaha karşı 5-6 gibi uyuyordum, arada 2-3'te uyuyordum bazen ise hiç uyumazdım. İyiliğim için düzeltme kararı aldım. Bir gün boyunca hiç uyumayıp akşam erken yattım. Bu kez rahat uyuyabildim, her gün erken yatacaktım artık. Şuan uykum düzenli ve hayata döndüm diyebilirim. Gerçekten istiyorsanız başarabilirsiniz.

Birkaç gün boyunca uykunuzdan fedakarlık ederek oturtabilirsiniz. Yani ben gece 4 de yatıp uyku düzenimi oturtmak için 9'a alarm kurduğumu hatırlıyorum. Gün içinde baş ağrısı vs çekiyorsun fakat ağrı kesiciler, kahve gibi şeylerle ayakta durabiliyor insan. Alarm, ağrı kesici ve kahve bu uyku düzenini çözebilen etkili bir takımdır.

Alarma kalkıyorum fakat kapatıp yeniden uyuyakalıyorum. 2 gün boyunca uyanık kalıp düzene soktuğum çok oldu ama yine bozuluyor hatta hiç uyumamış olsam da yine gece 3'e kadar sarkıtabiliyorum ve doğal olarak geç kalkıyorum. Şuana kadar sanırım en fazla 3 ay tutmuşumdur normal uyku düzenimi. Bu sefer iyice üstüne gideceğim, olmayacak gibiyse doktora gitmeyi düşünüyorum uyku hapı için.

Alarma kalkıyorum fakat kapatıp yeniden uyuyakalıyorum. 2 gün boyunca uyanık kalıp düzene soktuğum çok oldu ama yine bozuluyor hatta hiç uyumamış olsam da yine gece 3'e kadar sarkıtabiliyorum ve doğal olarak geç kalkıyorum. Şuana kadar sanırım en fazla 3 ay tutmuşumdur normal uyku düzenimi. Bu sefer iyice üstüne gideceğim, olmayacak gibiyse doktora gitmeyi düşünüyorum uyku hapı için.
Art arda 5-10 alarm kurun uyanmak zorunda kalırsınız

Mesela gece 1 civarı yattınız. Yatmadan önce çok yüksek sesli bir alarm kurun saat sabah 9 civarına. Zaten alarmın sesinden dolayı mecbur uyanacaksınız. Gün içerisinde uyumamak için de kahve falan yapın. Gece 12'de yatın, sabah 9 da kalkın. Bunu birkaç gün alarm kullanarak yapın belki vücudunuz alışır ve bir düzene girer.
Ben Powerwolf'un Christ And Combat şarkısını fulleyip "30 dakika çal" ı seçiyorum fakat uyanmıyorum. :D Şarkıyı biraz dinlerseniz nasıl bir şey olduğunu anlarsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı