Uyku Düzenim Berbat

Her türlü çözüm bana da yardımcı olur. 3 günde bir 3 saat uykuyla duruyorum. Ben akıl sağlığımı, ailem de sabrını yitiriyor. Direk 5 gün ayakta kaldığım falan da oluyor. İşin garip kısmı okulun son 2 ayında başladı bu daha sınavlar bitmemişken.

Arkadaşlar doğru demiş uyumak için yorulmak lazım. Kendini yorduğun zaman vücut halsiz düşeceği için uyumak ve dinlenmek isteyecek. Ayrıca gece kalkarsan yatman zor olur. Özellikle gece 2 veya 3 sularında kalkarsan uyumak senin için zor bir iş olacaktır. O saatlerde kalkmamaya çalış. Zaten yorgun olursan gece kalkacağını sanmıyorum. Günlük olarak ağır spor yapman, dolaşman, koşman, yüksek tempo yürümen gibi aktiviteler vücudunu yormaya yeter. Bunun haricinde her şey beyinde bitiyor. Uyumayı istemeli ve sabahları da erken kalkmalısın. Alarm kurman iyi olur ancak ilk alarmda kalkmaya çalış kapatma. Bunları düzenli olarak yapmaya çalışırsan vücudunu düzene sokabilirsin. Ayrıca sağlıklı beslenmeyi unutma ne kadar yorulma desek de sağlıklı bir beslenme vücudun ihtiyacı olan şeyler.

Yatağa girişin en erken 23:00 ve en geç 23:59 olsun. Yatağa girmeden 2-3 saat önce 2-3 tane bira al, bir güzel içip misler gibi uyu. Fakat yatağa girişinden 7 saat sonrasına mutlaka alarm kur, en fazla 7 saat uyu. Bir sonraki gün kendiliğinden olur. Olmuyorsa tamamen senin suçun sayarım. Bilgisayar...vb başında uykun gelse bile hemen kaçar, geldiği an yatağa gir, hatta geldi gibi olduğunda aç bir belgesel falan, (film olmasın) yatakta dinlerken/izlerken uyuya kalırsın. Daha sonraki günlerde alarm kurmazsan; her seferinde daha geç kalkarsın ve daha geç uykun gelir. Her gün 7-8 saat sonrasına alarm kur.

Yaşını bilmiyorum ama bir otelde işe girebilirsen mutlaka uyursun emin ol.
Zamanım yok onun için. Ayrıca en fazla 1.5 hafta kadar çalışabilirim. Dolayısıyla bir yerde çalışmak pek mümkün değil. Akşam 8'den sonra tempolu yürüyüş iyi fikir gibi geldi. Önceliğim o olur. Olmazsa artık bakacağız çaresine. Hiçbir şey yapamazsam 5 saat uykuyla gün geçirmek bana zaman kazandırıyor hemde çok. Dikkatimi toplamayı becerebilirsem belki işime de gelir.

Açıkçası fiziksel işlerde çok yorulduğumu da hissetmiyorum. Günde 2 defa köpeklerimle yürüyüşe çıktığımız da sallanmıyorum olduğum yerde. Genelde ders çalışırken veya satranç varyantlarına vs. bakarken kısaca kafamı kullanmam gerektiğinde cidden yorulduğumu hissediyorum. Sadece zihnim yorulunca da büyük ihtimal 5 saat uyku yetiyor gibime geliyor ama bu işin uzmanı değilim sadece öyle olması daha muhtemel sanki. Yürümek, yüzmek gibi spor aktiviteleri ile fiziksel olarakta yorulursam sanırım uyumam daha kolay olacak.

Son düzenleme:
Ramazandan sonra benimde sayko bir düzene girmişti saat 4 e kadar uyuyamıyordum hiç. 1 gün uyumadım olmadı. Sonra 1 gün uyumayıp sabah akşam spor yapıp evin heryerini temizledim dip köşe o yorgunlukla saat 22.30 uyudum. Üzerine sabah saat 8 e alarm kurup uyandım. Böyle böyle düzene soktum

Ramazandan sonra benimde sayko bir düzene girmişti saat 4 e kadar uyuyamıyordum hiç. 1 gün uyumadım olmadı. Sonra 1 gün uyumayıp sabah akşam spor yapıp evin heryerini temizledim dip köşe o yorgunlukla saat 22.30 uyudum. Üzerine sabah saat 8 e alarm kurup uyandım. Böyle böyle düzene soktum.
Saat 4'te uyusam yine çok kötü değil ki. Ben uyuduğumda saat 7-8 oluyor. Bunu düzelttim akşam uyumaya başladım bu sefer erken kalktım. Bugün hafif tempoyla yürüyüşe çıktım ancak eve gelince yine çok şey değişmedi. Bir şekilde düzelecek artık bilemiyorum.

Dün akşam baktım bu saçma uyku düzeninde boşa zaman harcıyorum bende biyoloji çalışmaya başladım. Artık o kadar umursamıyorum açıkçası. Uykum ne zaman gelirse yatarım kafasıyla düşünmeye başladım. Benim asıl sıkıntım zamanı verimli kullanamamak çünkü bu saçma uyku düzeninden dolayı kafamı bir işe odaklamaya çalıştığımda çabuk yorulduğumu hissediyordum ve pek fazla şey yapamıyordum. Şimdi ise chill bir playlist oluşturdum onu dinleyip ders çalışıyorum. Pek sıkıntı yok şimdilik ama sonrasında ne olacağını bilemiyorum.

Birde dün saat 4 gibiydi yine erken uyanmıştım birkaç saat öncesinde ama bu sefer kendimi yorgun hissedip uzandım. Uyuyacak gibi oldum ama sadece yatakta sağa sola dönüp durdum. En sonunda yeter bu kadar dediğimde saat 7 olmuştu. O saatte kalktım ve şimdi hala ayaktayım işte. Bu şekilde geçen her gün sanki eski düzene dönmeye değilde yeni düzene alışıyor gibiyim. Eğer sabahları uyusaydım benim için çok problem olurdu ama sabahları uyumuyorum. Yani normal biri gibi akşam 22.00 gibi yatıyorum ama uyandığımda saat 6.00 değil 2.00 ya da 3.00 oluyor genelde.

Saat 4'te uyusam yine çok kötü değil ki. Ben uyuduğumda saat 7-8 oluyor. Bunu düzelttim akşam uyumaya başladım bu sefer erken kalktım. Bugün hafif tempoyla yürüyüşe çıktım ancak eve gelince yine çok şey değişmedi. Bir şekilde düzelecek artık bilemiyorum.

Dün akşam baktım bu saçma uyku düzeninde boşa zaman harcıyorum bende biyoloji çalışmaya başladım. Artık o kadar umursamıyorum açıkçası. Uykum ne zaman gelirse yatarım kafasıyla düşünmeye başladım. Benim asıl sıkıntım zamanı verimli kullanamamak çünkü bu saçma uyku düzeninden dolayı kafamı bir işe odaklamaya çalıştığımda çabuk yorulduğumu hissediyordum ve pek fazla şey yapamıyordum. Şimdi ise chill bir playlist oluşturdum onu dinleyip ders çalışıyorum. Pek sıkıntı yok şimdilik ama sonrasında ne olacağını bilemiyorum.

Birde dün saat 4 gibiydi yine erken uyanmıştım birkaç saat öncesinde ama bu sefer kendimi yorgun hissedip uzandım. Uyuyacak gibi oldum ama sadece yatakta sağa sola dönüp durdum. En sonunda yeter bu kadar dediğimde saat 7 olmuştu. O saatte kalktım ve şimdi hala ayaktayım işte. Bu şekilde geçen her gün sanki eski düzene dönmeye değilde yeni düzene alışıyor gibiyim. Eğer sabahları uyusaydım benim için çok problem olurdu ama sabahları uyumuyorum. Yani normal biri gibi akşam 22.00 gibi yatıyorum ama uyandığımda saat 6.00 değil 2.00 ya da 3.00 oluyor genelde.
Günde sadece 5-6 saatmi uyuyorsun. Belki vücut buna alışmıştır. Ama yorgun oluyorum diyosan bir doktora gidebilirsin. Doktor kontrölünde uyku ilaçları kullanarak uykunu normal hale getirebilirsin.

Yoğurt ye :)
Güzel uyutuyor. Ye demişken uykunun yemek yeme alışkanlığıyla da çok alakası var. Onun sa düzenli olması lazım. Onun dışında eğer yorucu bir iş yapmıyorsan maksimum 5 saat uyu. Daha fazla uyursan bir sonraki gece uykun gelmez.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı