Uykum var ama uyuyamıyorum

Yukarıdaki dedim zaten. Teşekkürler şimdiden.

1) küçüklüğünden beridir veya doğuştan uyku problemin varsa (en azından bendeki öyle)
2) stress heyecandan uyuyamıyorsan.
3) uyuduğun yer rahatsız geliyorsa.
4) çok fazla düşünüyorsan (o zaman düşünme diyenlerin ağzının ortasına çakasım varda neyse)

Sana denenmiş ve benim tarafımdan onaylanmış tavsiyeler (en azından bundan sonraki geceler için)

1) uyumadan 1 saat falan önce yemek yeme, su içme, ekrandan uzak dur, yapabiliyorsan tuvalete git (azıcık bile gideceğin varsa) sonra da elini yüzünü yıka (neden olduğunu bilmiyorum ama bunu yaptığımda daha rahat uyuyorum) (ardından dişlerini de fırçalayabilirsin)

2) sen yatağa istediğin zaman girdikten sonra 1 saat 2 saat uyuyamazsan bu senin ritme alışamadığın veya gerçekten yorgun olmadığını gösterir. Böyle zamanlarda yataktan kalkmayıp telefonu eline almayıp gözünü kırpıp beklemek veya kendini rahat veya iyi hissettiğin bir şeyler düşünmek her zaman iyidir.

3) her insanın ortalama uyku süresi mevcuttur (15-25) dakika olur genellikle. Eğer ki gözünü kırpmazsan uyuyamazsın ve gözünü kırparak rahatlamak uykunun verdiği yenilenmenin neredeyse yarısını verir. Sadece yorgun olmasan bile. Telefonu (uyku kalitesizliği ve uyku direnci artırıcını) eline alma, gözünü kırp ve rahatla (yarım uyku hali) sonrada sabit durmaya çalış (hareket etmek zihni dinç tutar)
tebrikler bu şekilde maks 20 dakika gibi sabr ederseniz %99 ihtimalle uyursunuz.

Normalden erken uyumaya çalıştığın (veya zorladığın) vakitlerde bunun kendinin sağlığı için ne kadar önemli olduğunu, yarın sabah kendini nekdar iyi hiss edeceğini, tüm işlerinin normalden defalarca kez verimli geçeceğini, yaratıcılığının ve yeni fikirlere açık olmanın tavan yapacığının, motivasyonun yüksek olacağını ve iradenin normalden daha güçlü olacağını düşün. Uyuyarken yarın yapacaklarını da düşünürsen tam verimli ve eğlencelerine daha çok vakit ayıra bileceğin gün seni bekliyor olacak.

Geri
Yukarı