Uykuyu alamamak

Ben haftanın ilk 3 günü saat 10 ile 6 arası uyuyorum uykumu alıyorum. Son 2 gün ise geç yatsamda birşey değişmiyor senin bünyene kalmış.

11. sınıf Psikoloji dersinde işlemiştik bununla ilgili bir konu. Uykunu üçer saatlik evrelere bölmen lazım uykunu alabilmen için. Eğer altı saat uyursan uykunu almış olursun ama eğer altı buçukta uyanırsan uykunun yarısında uyanmış oluyorsun ve bedenin uyku istiyor. Yedi buçuk yerine altıda uyan veya mümkünse dokuzda uyan ve bu şekilde üçer saatlik evrelerden düzen kur. Biraz alışman lazım ama alışınca sorun olmuyor. Ben iki buçuk haftada halletmiştim. Yine bilimsel olarak bir şeye alışma süremizin yirmi bir gün olduğunu varsayarsak normal bir süre. Şu an üç saat uyumamla dokuz saat uyumamın arasında hiçbir farkı yok. Alışma dönemindeki psikolojinin de önemi var tabii. Sabah benim uykum var diye kalkarsa olmaz, alarm çaldığı gibi fırla yataktan ve elini yüzünü yıka.

Herkesin fiziksel bir uyku saati vardır ve bu kanıtlanmıştır. Mesela senin için gerekli uyku saati atıyorum 4 saat olsun. Sen 5 saat uyur isen bu sana 1 saat gibi gelecek. Yani o düzenini bulman lazım. Her gün dene işte. Bakalım kaç saat sana ideal.

Şimdi yattığın yerde önemli yediğin besinler de. Hatta uyuduğun odanın karanlığı bile etkiliyor uykunu. Duvarların rengi... Uyku apnesi... Saymakla bitmez. Belki senin biyolojik saatin gece 1'de kapatıp sabah 9'a açılmaya programlanmış bilemeyiz. Belki az uyumak yetiyor sana...

Eğer uzun süredir uykunu alamama şikayetin varsa ve gün içinde yorgunluk gitgide artıyorsa öncelikle bir doktora görün. Tiroid, hormon, vitamin vs. bunların bakılması lazım. Örneğin B12 eksikliği unutkanlık ve yorgunluk, potasyum eksikliği yine yorgunluk, kas ağrısı ve kramp vb. semptomlar gösterir. Belki dengeli beslenmiyorsun. Belki yoğun stres yaşıyorsun. Belki her şey psikolojik ve biraz rahatlamaya ihtiyacın var. Üniversite stresi bile başlı başına sorun zaten. Kendine fazla yüklenme.

Çoğunlukla 7:30'da kalman gerekiyorsa bi' yarım saat erken uyanmaya çalış alarm kullanıyorsan saat 7'ye kur ve 7:30'a kadar bir parça daha uyu. Yatak keyfin olsun. Aniden yataktan fırlayıp kalkmak zorunda kalmazsın. Bu aradaki zamanı ayılmaya harca.

Ayrıca hafıza için balık yağı, B12 için kırmızı et, süt ve yumurta, potasyum için muz yiyebilirsin. Eğer bu gıdaların kendine iyi gelmediğini düşünüyorsan alternatif birçok besinde bu vitaminler bulunuyor. Kafana göre multi vitamin hapları vb. alma. Böbrekleri çok etkiliyor.

23:00-23:30 arası yatıp 5:00'de kalkıyorum ve neredeyse her teneffüsüm koşturmacalı filan geçiyor ve hiç yorgun hissetmiyorum gün sonunda ben yastıksız yatıyorum ve inan bana uykudan soğudum sabahları direk dikiliyorum(Ayağa). Ah yine çok boş yaptım [emoji58]

Geri
Yukarı