Gece yarısında uykuyu etkileyen etken nedir?

yucewalden

Hectopat
Makaleler
1
Bugün saat 20.45'de yemeğimi yedim 23.30'da da yattım. Yemek miktarını biraz fazla yediğim için mi yoksa yemek ile uyku arasına yeteri kadar süre koymadığım için mi uyandım? Bir de odanın camını da açmayı unutmuşum.
Bunlardan hangisi benim uykumu etkiledi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bugün saat 20.45'de yemeğimi yedim 23.30'da da yattım. Yemek miktarını biraz fazla yediğim için mi yoksa yemek ile uyku arasına yeteri kadar süre koymadığım için mi uyandım? Bir de odanın camını da açmayı unutmuşum.
Bunlardan hangisi benim uykumu etkiledi?
Uyumadan önce yemek yememelisiniz uyanma sebebiniz bu olabilir. Eğer yiyecekseniz uyuma saatinizin 3 saat veya 1 saat öncesinde yemelisiniz (İkisinden biriydi hatırlamıyorum). Ayrıca uyurken tok karına uyumayı deneyin.

Bu olabilir midemde de bir yanma hissi var şuan.
Son yemek, uyumadan en az 3-4 saat önce yenmiş olmalı (Sindirimi zor bitkisel gıdalar ise daha fazla, sindirimi kolay hayvansal gıdalar ise daha az). Sindirim için fırsat tanımalısın. Yemekten kısa süre sonra uyuduğunda, tabiri caizse yediklerin midende çürümeye başlar. Mide yanması, mide suyunun ağza gelmesi gibi sorunlar yaşarsın. Gastrit, reflü, ülser gibi hastalıklara neden olur. Çok yanlış bir alışkanlık yemek yedikten sonra mide doluyken uyumak. Hem sağlığını bozar hem uyku kaliteni bozar. Kötü uyku ise tüm hayat kalitesini bozar.

Son yemek, uyumadan en az 3-4 saat önce yenmiş olmalı (Sindirimi zor bitkisel gıdalar ise daha fazla, sindirimi kolay hayvansal gıdalar ise daha az). Sindirim için fırsat tanımalısın. Yemekten kısa süre sonra uyuduğunda, tabiri caizse yediklerin midende çürümeye başlar. Mide yanması, mide suyunun ağza gelmesi gibi sorunlar yaşarsın. Gastrit, reflü, ülser gibi hastalıklara neden olur. Çok yanlış bir alışkanlık yemek yedikten sonra mide doluyken uyumak. Hem sağlığını bozar hem uyku kaliteni bozar. Kötü uyku ise tüm hayat kalitesini bozar.
Ben makarna türevi yiyecekleri seviyorum ama yedikten 1 2 saat sonra bende reflü yapıyor ne yapabilirim?

Doktora danışmalısın en doğrusu bu. Fakat sana ön bilgi olarak şunları söyleyebilirim,

Rahatsız ediyorsa fazla yememeye gayret göstereceksin. İllaki yemek istiyorsan yemekten sonra sade maden suyu iyi gelir. Lansoprazol gibi proton pompası inhibitörleri iyi gelir. Kuru ekmek, kraker gibi yiyecekler mide asidini emdiği için biraz rahatlatır. Yemekten sonra yatmamalısın. Sadece uyumak değil, uzanmak da mide asidinin ağzına gelmesine neden olur. İllaki yatacaksan yüksek yastık kullanacaksın.

Haşlanmış hamurlar (makarna, mantı vb.), kızartmalar, yağlı yiyecekler, soğan, zeytin, biber, domates gibi sindirimi zor ve asitli yiyecekler, bulgur ve mercimek başta olmak üzere tahıllar, baharatlar, turşular rahatsız eder.

Haşlanmış patates ( çiğ patates suyu çok etkilidir ), muz, yarım bardak süt (fazlası değil), sumak ise iyi gelen bazı yiyecekler.

Geri
Yukarı