Uzun vadede Intel mi AMD mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Render tarzı işler için evet kesinlikle haklısınız. Oyun oynamak için ise 7700K yine üstün, güçlü çekirdekler ve düşük gecikme , çok çekirdek ve yüksek gecikmeden daha iyi sonuçlar veriyor.
Ama çoklu çekirdeklere kayıyor artık sanki oyunlar. F1 2019(veya 2020 bilmiyorum) önerilen sistem gereksinimlerinde AMD için Ryzen 5 2600x önerilirken İntel tarafında 9600k önerildi.

7700K mı kullanıyorsunuz? :)

6600K ve R5 3600 işlemcilerini kullanıyorum.
Ama çoklu çekirdeklere kayıyor artık sanki oyunlar. F1 2019(veya 2020 bilmiyorum) önerilen sistem gereksinimlerinde AMD için Ryzen 5 2600x önerilirken İntel tarafında 9600k önerildi.

Sistem gereksinimleri bir anlam ifade etmiyor malesef. Battlefield 1 zamanında i5 6600K'ya karşılık FX 8000 serisi işlemcileri önermişti. (Daha Ryzen yok tabi). Sırf bir AMD karşılığı olsun diye koyuyorlar. Ve minimum olarak önerilen 6600K çatır çatır BF1 oynatıyordu açıkçası.(önerilen olarak 6700K vermişlerdi. Bana bazen kasıtlı şişiriyorlar gibime geliyor 6700K o dönemin en iyi gaming işlemcisiydi.)

Çoklu çekirdek konusunda haklısınız artık sonunda yavaş yavaş 6 çekirdek yeni minimum olmaya başlıyor, fakat mesele oyun oynamak ise 4 çekirdekli hızlı bir işlemci 8 çekirdekli yavaş bir işlemciden daha iyi oluyor her anlamda.

Son düzenleme:
Neden bu kadar kesin konuştunuz? On yıllık bilgisayarımda Intel işlemci kullanıyorum hiçbir sıkıntısı olmadı (masaüstü). Modelden modele ve kullanma şekline göre ömrü değişir.

Uzun vadede AMD kullanmanız daha mantıklı olur günümüzde. Yeni teknolojiler kullanılarak üretiliyorlar AMD işlemciler. Intel'e bakarsanız 3 nesildir aynı şey. Bi önceki neslin işlemcilerini bir tık iyileştirip yeni nesil diye satıyorlar (bazı modeller hariç tabii)
Eğer B450'lere 4. nesil desteği sunmasalar Ryzen 3000 işlemci alan kullanıcıların geliştirme yapabilecekleri bir işlemci bile olmayacaktı. AMD B550 serisini aşırı geciktirdiği için bu desteği sunmak zorunda kaldı, keyfinden sunmadı. İnsanlar isyan ettiler AMD'ye, onlarda mecburen geri adım attılar.

2. nesil olup 7700K'yı geçebilen bir AMD işlemci söyleyin bana. Bekliyorum buyrun lütfen. Ben de merak ettim şu an.
Herkes bir tutturmuş AMD şöyle iyi, AMD böyle iyi. Kulaktan dolma bilgilerle AMD övüp İntel’i kötüleyenlerin çoğunun doğru düzgün İntel işlemci kullandığını düşünmüyorum. Her 2 yılda bir sistemimi değiştiririm ve düzenli olarak, bir AMD bir İntel kullanırım. İntel hakkında atılan, 5 yıldan fazla götürmez gibi iftiraların hepsi yalan. Benim 2 yıl kullandığım, arkadaşıma hediye ettiğim sistem toplam 11 yıl kullanıldı. AMD kullandığımda ise hep sorun yaşadım. 90 dereceyi görmüşlüğüm var.(masaüstü) O yüzden, kulaktan dolma bilgilerle AMD fanboyu olanlara bir dur denmeli. AMD ısınıyor diyenin banlanması ama İntel’in sorunsuz olan soğutucusuna iftira atanların banlanmaması moderatörlerin yanlı karar verdiğini gösteriyor.(Ban sebebi ise yanlış bilgilendirme)

Oyun için İntel daha iyi K işlemcileri tabi kapalı olmayan. AMD veya İntel fark etmez kaliteli hava soğutucu alınması şart. Oyun için önerilen sistemlere takılmayın. Dengesiz veriyorlar onu.

@Tokiler
Siz AMD kullanmayı başaramamışsınız. İntel stok fanı çirkin ve soğutma konusunda kötü. Çok ses çıkartıyor ayrıca.

Uzun vade için AMD tercih ederim. Sadece oyun oynarım ve FPS değeri benim için her şey diyorsanız İntel tercih edin. İntel eski nesil işlemci fiyatları yeni nesil ile yarışıyor. İ7 7700K fiyatına baktığım zaman 2000-2500 lira görüyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı