Uzun Vadede AMD İşlemci Mi Intel İşlemci Mi?

bloudosia

Kilopat
Merhabalar, yaklaşık 3-4 ay içinde yeni bir bilgisayar toplama planım var. Bu bilgisayarda ya şuanlık Ryzen 5 3600 alıp Ryzen 7 4. nesil işlemcisi ile sonra değiştireceğim, ya da Ryzen 7 3700x - 3800x alacağım şuanda AMD tabanında. Intel tabanında ise i7 9700k düşüncesindeyim. Sizin fikirleriniz neler? Amacım bu senelerde işlemciyi yüksek tutup ekran kartını 2060 alıp, 2100 serisinde -alırsam- çok güçlü bir ekran kartı alacağım. Bu fikirler dahilinde sizce en mantıklı karar nedir?

AMD 2020'de yeni nesilde soket değiştirecek (intelde aynı şekilde). Yani 3.Nesil çıkan işlemciler ve X570 için aslında yolun sonu bu yıl. Sistemi toplama amacınız oyun ise ve piyasadaki mevcut parçalar ile toplayabileceğiniz en fiyat performans sistemi 1080P oyun ve yüksek HZ monitörde yüksek FPS almak için R5 3600 B450M ve 2060-5700 civarı bir kart almak olacaktır. İleride İşlemci-Anakart şeklinde elinizdekileri satıp yeni nesil İşlemci-Anakart alıp sisteminizi güncelleyebilirsiniz mesela 2K a geçip ekran kartınızı da yenileyip yolunuza bakabilirsiniz.

Tabiki Ryzen. Cünkü arkaplanda hem yayın, video, ve oyun çalıştırabiliyor. Özellikle de yayıncıların tercihi. Fiyatı da Intele göre daha uygun.

Mithrain, Jahrein, wtcN bu yayıncılar hepsi intel kullanıyor ve İntel öneriyor. Bende AMD alacaktım 6C 12T diye Bi baktım 6C 6T İ5 9400f 6C 12T R5 2600x'i şamarlıyor.

Ve İnternet cafelerede gidersen hep intel var.
Bizim İnternet cafedede 4 yıldır i3 2120 İşlemci var ve GTX 750 ti ekran kartı var. Pubg mobile ve Pubg lite gibi oyunları oynuyoruz.

Bende İ5 9400f ve B365 Anakart almayı planlıyorum.

AMD 2020'de yeni nesilde soket değiştirecek (intelde aynı şekilde). Yani 3.Nesil çıkan işlemciler ve X570 için aslında yolun sonu bu yıl. Sistemi toplama amacınız oyun ise ve piyasadaki mevcut parçalar ile toplayabileceğiniz en fiyat performans sistemi 1080P oyun ve yüksek HZ monitörde yüksek FPS almak için R5 3600 B450M ve 2060-5700 civarı bir kart almak olacaktır. İleride İşlemci-Anakart şeklinde elinizdekileri satıp yeni nesil İşlemci-Anakart alıp sisteminizi güncelleyebilirsiniz mesela 2K a geçip ekran kartınızı da yenileyip yolunuza bakabilirsiniz.
Yazmak istediğimi birebir yazmış arkadaş. Şuanda ileriye yönelik plan yapmak için sistem toplanacak zaman değil. Üreticiler biz değişeceğiz dediklerinden ötürü.

Mithrain, Jahrein, wtcN bu yayıncılar hepsi intel kullanıyor ve İntel öneriyor. Bende AMD alacaktım 6C 12T diye Bi baktım 6C 6T İ5 9400f 6C 12T R5 2600x'i şamarlıyor.

Bizim İnternet cafedede 4 yıldır i3 2120 İşlemci var ve GTX 750 ti ekran kartı var. Pubg mobile ve Pubg lite gibi oyunları oynuyoruz.

Jahrein yayını kendi 9900K lı sisteminde yapmıyor, 2.sistemi olan ve içerisinde 2700X işlemcinin bulunduğu PC'den yapıyor.
9400F ile 720P 60FPS yayın açıp GTA5 e girin ve karşılaştığınız manzarayı görün :)

Oyun performansında her zaman intel daha iyidir. Bunun sebebi tekli çekirdek performansı olarak adledilir. Sebebi budur evet. İmkanım olsa oyun için intelden şaşmam. Ancak fiyat/performans ve uygun fiyat için AMD.

Ryzen. Çünkü çekirdek/thread sayısı Intel'den çok daha fazla. i7 8 çekirdek 8 thread, Ryzen 7 8 çekirdek 16 thread.
O adamlar teknolojiden anlıyor mu sence? Onlara beleşe geliyor o bilgisayarlar sponsorlardan. Bana da beleşe gelse sokakta haykıra haykıra "Intel-Nvidia muhteşem, en iyisi!" diye gezerim.

Ayrıca onlar iki sistem kullanıyor. Yayın yaptıkları sistemde Ryzen var.

Burada kimse ne AMD ne de NVIDIA'nın üst segment kartlarının altından kalkamayacağı işler yapmıyor forumun editörleri dışında. Gerçi onların işlerini de çok rahat görür. Ondan kalkıp dizilimine akıl ermeyecek i9 9900k ya da i7 9700k gibi işlemciler şunu yapamaz bunu yapamaz demesin komik oluyor çünkü.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı