Valorant vs. CS:GO

Vuruş hissiyatı gerçekçiliği dışında hepsine katılıyorum. Valoda hs attıktan sonra gelen ses hiç tatmin etmiyor. Ama valorantın bu konuda önde olduğu şey öldürdükten sonra gelen kill sound. Mesela 4 kill aldıktan sonra ister istemez gelen müzikten dolayı ace atmaya çalışıyorsun. Geri kalanına katılıyorum güzel yazı olmuş.

(Öncelikle kendi şahsi düşüncelerim olduğunun altını çizmek isterim)

Valorantta belli bir rütbenin üstüne çıktıktan sonra takımınıza çoluk çocuk gelme ihtimali düşüyor ve keyifli, iletişimi düzgün olan olgun insanlarla rekabetçi maç yapabiliyorum ancak CS GO'da yaşını almış insan bile gelse sürekli bir trolleme, diğer oyuncuları ezikleme, dalga geçme, hakaret etme mevzusu oluyor. Hile konusuna değinmeme gerek dahi yok. Seçkin hesap olsun olmasın her türlü hileye denk gelme ihtimaliniz yüksek. Elo boost hesap sayısının çokluğu da malumunuz. Valorantta ise elo boost hesap satın alsanız veya boostlatsanız bile kısa sürede rankınız düşüyor zaten oynayamadığınız için. Eski bir CS GO oyuncusu olarak şu an CS GO'nun yüzüne bakmıyorum bile son bir kaç aydır.​

Bu iki oyunun karşılaştırmasını yapıyorum. İki oyunu da daha önce oynadım ve Valorant'ta elmas CS:GO'da dmg(leme kadar çıktım) olarak bu karşılaştırmaları yapıyorum birbirine kıyasla.

Valorant.

+Türklere önem gösterip Türkiye sunucuları açmaları ve Türkçe seslendirme yapmaları.

+128 tick servers.

+Anti hile sisteminin CS:GO'ya göre daha sağlam olması. Nadiren hile denk gelmesi ve donanın banı atması.

+Vuruş hissinin daha güzel olması.

+Skinlerin vuruş ve reload animasyonları olması.

+Daha akıl oyunları yapılmaya müsait CS monotonluğundan biraz uzak.

-Hilenin az olmasına rağmen smurf ve boosterlerrden geçilmemesi ki bana kalırsa hileden daha kötü bu çünkü hileciler ban yiyor eninde sonunda.

-Hilenin perma ban yememesi. Once a cheater always a cheater.

-Recoil sisteminin aşırı aşırı saçma yapılmış olması. Koşa koşa tarayan adamın sana headshot atması ki nerflendi güya ama bir değişklik yok. Ayrıca silahın dümdüz yukarı kalkması yüzünden gövdene nişan alan adamın silahının sekip sana headshot atması. Bir nevi silahı kontrol edemeyip yeteneksizliğinden dolayı headshot atması. Oyundaki fightlarda şansa öldürme oranı yüksek.

-Odin gibi bir silahın çok ucuz olması ve en yeteneksiz insan tarafından bile kullanılabilmesi.(bu ikisinden biri nerflenmesi lazım bence)

-Skinlerin alım satım pazarı olmaması ve TR için biraz pahalı olması.

CS:GO

+Şanstan çok yeteneğe bağlı bir oyun olması.

+Harita seçiminin olması ki bence valoranta da şart bu.

+Skin piyasasının hala şu anda bile yüksek olması. Bir şeye para yatırırsan sonra satıp başka bir skin alabilmek.

+Silahların fiyatlarına ve türlerine göre harika dengelenmiş olmaları. Mesela ar silahlarla run and gun yapamazken P90 gibi silahların da sadece yakın mesafe iş yapması.

+Yine çoğu mapde t de oynamak (özellikle yüksek ranklarda) daha zor olduğu için ct silah ve ekipman fiyatlarının daha pahalı tutularak dengelenmiş olması. Mesela ben Valorant'ta savunma başlayan takımın hemen hemen her haritada daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Hem karşı skor açısından hem karşı takımın demoralize olması açısından.

+Çocuk oyunundan ziyade daha gerçekçi olması ama bu kişisel görüş bazıları tam tersi sevebilir pubg/fortnitede olduğu gibi.

+Custom serverların ve modların olması zombie modu vs mapleri vb.

-Hile

-Hile

-Hile

-Hile

-Türkiye'de çok fazla oyuncusu olmasına rağmen asla TR sunucuları açmamaları ve hala 64 tickrate server kullanmaları.

-Hile konusunda asla radikal kararlar alarak büyük adımlar atamamaları, hile üreticisine dava açmak gibi vb ama bence bu kasıtlı yapılmış bir şey çünkü hile kullanıp ban yiyen salaklardan yeni hesap açtırıp çok para kazanıyorlardır.

-+Donanım banı atmamaları, ama hesaba perma ban atmaları. Yine büyük ihtimalle para mevzusu yüzünden.

-Oyuna uzun zamandır yenilik değişiklik vb getirmemeleri.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar başka şeyler de gelirse veya cevaplarda mantıklı gördüğüm yorumlar.

Bu iki oyunun karşılaştırmasını yapıyorum. İki oyunu da daha önce oynadım ve Valorant'ta elmas CS:GO'da dmg(leme kadar çıktım) olarak bu karşılaştırmaları yapıyorum birbirine kıyasla.

Valorant.

+Türklere önem gösterip Türkiye sunucuları açmaları ve Türkçe seslendirme yapmaları.

+128 tick servers.

+Anti hile sisteminin CS:GO'ya göre daha sağlam olması. Nadiren hile denk gelmesi ve donanın banı atması.

-Hilenin az olmasına rağmen smurf ve boosterlerrden geçilmemesi ki bana kalırsa hileden daha kötü bu çünkü hileciler ban yiyor eninde sonunda.

-Recoil sisteminin aşırı aşırı saçma yapılmış olması. Koşa koşa tarayan adamın sana headshot atması ki nerflendi güya ama bir değişklik yok. Ayrıca silahın dümdüz yukarı kalkması yüzünden gövdene nişan alan adamın silahının sekip sana headshot atması. Bir nevi silahı kontrol edemeyip yeteneksizliğinden dolayı headshot atması. Oyundaki fightlarda şansa öldürme oranı yüksek.

-Odin gibi bir silahın çok ucuz olması ve en yeteneksiz insan tarafından bile kullanılabilmesi.(bu ikisinden biri nerflenmesi lazım bence)

+Skin piyasasının hala şu anda bile yüksek olması. Bir şeye para yatırırsan sonra satıp başka bir skin alabilmek.

+Silahların fiyatlarına ve türlerine göre harika dengelenmiş olmaları. Mesela ar silahlarla run and gun yapamazken P90 gibi silahların da sadece yakın mesafe iş yapması.

+Yine çoğu mapde t de oynamak (özellikle yüksek ranklarda) daha zor olduğu için ct silah ve ekipman fiyatlarının daha pahalı tutularak dengelenmiş olması. Mesela ben Valorant'ta savunma başlayan takımın hemen hemen her haritada daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Hem karşı skor açısından hem karşı takımın demoralize olması açısından.

+Çocuk oyunundan ziyade daha gerçekçi olması ama bu kişisel görüş bazıları tam tersi sevebilir pubg/fortnitede olduğu gibi.

-Hile

-Hile

-Hile

-Hile

-Türkiye'de çok fazla oyuncusu olmasına rağmen asla TR sunucuları açmamaları ve hala 64 tickrate server kullanmaları.

-Hile konusunda asla radikal kararlar alarak büyük adımlar atamamaları, hile üreticisine dava açmak gibi vb ama bence bu kasıtlı yapılmış bir şey çünkü hile kullanıp ban yiyen salaklardan yeni hesap açtırıp çok para kazanıyorlardır.

-+Donanım banı atmamaları, ama hesaba perma ban atmaları. Yine büyük ihtimalle para mevzusu yüzünden.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar başka şeyler de gelirse veya cevaplarda mantıklı gördüğüm yorumlar olursa konuyu güncellerim. Sizin düşünceleriniz neler?

CS bu kadar laf edilmez 21 yıldır kendisi devam ettiriyor Valorant övme rehberi sanırım. Bu kadar aşağılamaz ve gereksiz yere yapmışsınız 10/0 yani.

Valorant.

+128 tick servers.

-Hile

-Hile

-Hile

-Hile

Aklıma gelenler şimdilik bunlar başka şeyler de gelirse veya cevaplarda mantıklı gördüğüm yorumlar olursa konuyu güncellerim. Sizin düşünceleriniz neler?

Net CS:GO

Valorantta belli bir rütbenin üstüne çıktıktan sonra takımınıza çoluk çocuk gelme ihtimali düşüyor ve keyifli, iletişimi düzgün olan olgun insanlarla rekabetçi maç yapabiliyorum ancak CS GO'da yaşını almış insan bile gelse sürekli bir trolleme, diğer oyuncuları ezikleme, dalga geçme, hakaret etme mevzusu oluyor. Hile konusuna değinmeme gerek dahi yok. Seçkin hesap olsun olmasın her türlü hileye denk gelme ihtimaliniz yüksek. Elo boost hesap sayısının çokluğu da malumunuz. Valorantta ise elo boost hesap satın alsanız veya boostlatsanız bile kısa sürede rankınız düşüyor zaten oynayamadığınız için. Eski bir CS GO oyuncusu olarak şu an CS GO'nun yüzüne bakmıyorum bile son bir kaç aydır.​

5-10 oyun atıp Plat 3'e yükseldim. Yükselme maçımda ise takımıma immortal rank bir eleman geldi geçen gün. Adam ''benim takımıma neden plat 3 geliyor ühüüü'' diye ağlayıp benden kötü oynadı, ilk yarıda adamın arkasını ben topladım hep. İkinci yarıda savunmada ben boş otururken karşı takımın ecolarında vura vura topladı KD'sini. Maalesef yüksek rank bile olsalar adamlar skoruma değil rankıma bakarak beni yargılıyor. Bunun dışında CS:GO'nun yüzüne bakamıyorum artık hileden evet.

Vuruş hissiyatı gerçekçiliği dışında hepsine katılıyorum. Valoda hs attıktan sonra gelen ses hiç tatmin etmiyor. Ama valorantın bu konuda önde olduğu şey öldürdükten sonra gelen kill sound. Mesela 4 kill aldıktan sonra ister istemez gelen müzikten dolayı ace atmaya çalışıyorsun. Geri kalanına katılıyorum güzel yazı olmuş.

CS'deki headshot sesinin yanından bile geçemez cidden. Açıkçası çoğumuzun gönlünden geçen oyun CS:GO gibi hissediyorum fakat hileler, 64 tick, yüksek ping derken bıktık işte.

Csgoda rus sorunundan bahseden arkadaşlar galiba sürekli nova elolarda oynamış arkadaşlar. Tabiki yüksek elolarda var bu sorun ama artık mm oynayan kalmadı gibi zaten :D Oynuyorsanız eğer mm kolay gelsin diyecek lafım yok arkadaşlar. Sorunun cevabı net olarak csgo bu arada. Vuruş hissi, çeşitlilik, hissiyat,ve firma deneyimi olarak net csgo derim. Riot daha fps konusunda çok yeni ve kat edeceği çok yol varken silah kaplamaları gibi şeylere çok önem veriyor. Run&Gun gibi çözümü kolay olması gereken şeyler oyunun içinde 3 4 aydır duruyor. Ayrıca anti cheati ve optimizasyonu övüldüğü kadar iyi çıkmadı. Biraz hayal kırıklığı gibi oldu fps oyuncuları için. Cs kusursuz mu değil tabiki. Mesela oyuncularının büyük bir yüzdesini türklerden karşılamasına rağmen hala bize yatırım yapılmaması ve alternatif queue uygulamalarının serverlarının bile karşılayabildiği 128 tick server standartlarını bile sağlayamayan serverları var. Anti cheat, bug ve glitchleri konuşmaya gerek yok herhalde. İnanılmaz derecede fazlalar. İkiside teknik anlamda vasat oyunlar ama oynanış anlamında şuanlık cs tek atar gibi.

Valorant'ın hitap ettiği kısım çocuk kitle. Karakterlerin sesinden, renk paletinden, vuruş hissiyatından belli. En son rankta gelir mi bilmem ama her Rank'ta vardır. CS'de de rankınız düşer öyle bir anlatmışsınız ki deliye PC verseler Global olur. Son olarak da eğer oynamayı bilmeyen, İngilizce konuşmayı bilmeyen bir insansanız insanlar sizi aşağılar, ben olsam ben de aşağılarım. Arkadaşınız yoksa ve rank kasacağım diyorsanız, İngilizce bilmek zorundasınız. Benim arkadaş yok İngilizce de yok diyorsanız oyuncu arama kısmında bir sürü Türk oyuncu var. Bulursunuz 4 tane adam girersiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı