Vatan Bilgisayar dün alınan işlemcinin iadesini kabul etmiyor

• Konuyu başlatan furs0n
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 915

furs0n

Hectopat
Selamlar, önceki kullandığım işlemcinin arıza sebebiyle bozulduğunu düşünüp yenisini alma kararı aldım. Bugün bilgisayarcı biriyle tekrar kontrol ettiğimizde sorunun işlemci olmadığı ortaya çıktı ardından işlemciyi test ettiğimizde çalıştı. Ben de işlemcinin bozuk olduğunu düşündüğüm sırada (dün) Vatan'dan gidip yeni bir işlemci aldım. Eski işlemcim artık çalıştığı için yenisine gerek kalmadı. Yeni aldığım işlemcinin kutusunu çok düzgün bir şekilde açtım ve pinlerinde herhangi bir sorun yok. Buna rağmen müşteri hizmetleri arızalı ürün olmadığı sürece iade kabul etmiyoruz dedi. Ancak kanunen bir tüketici olarak 14 günlük her halükarda benim iade hakkım var. Mağazayla gidip bizzat konuşmadım iade durumunu fakat olası bir iade kabul etmeme durumunda nasıl bir yol izleyebilirim? Başına gelenler bu sorunla nasıl uğraştı cevaplayabilirse sevinirim.

Mağazalardan alınan ürünlerin iadesi olmuyor diye biliyorum. İnternetten almış olsaydınız cayma hakkı kapsamında 14 gün içerisinde koşulsuz iade edebilirdiniz.

Bizzat giderek cayma hakkının olduğunu ve ürünün satışına engel bir durum olmadığını belirt. Kabul etmezlerse hakem heyetine başvuruda bulunacağını söyle. Kabul etmezlerse de hem THH'ye başvur hem de Şikayetvar'a yaz. Bundan anlıyorlar çünkü.

Selamlar, önceki kullandığım işlemcinin arıza sebebiyle bozulduğunu düşünüp yenisini alma kararı aldım. Bugün bilgisayarcı biriyle tekrar kontrol ettiğimizde sorunun işlemci olmadığı ortaya çıktı ardından işlemciyi test ettiğimizde çalıştı. Ben de işlemcinin bozuk olduğunu düşündüğüm sırada (dün) Vatan'dan gidip yeni bir işlemci aldım. Eski işlemcim artık çalıştığı için yenisine gerek kalmadı. Yeni aldığım işlemcinin kutusunu çok düzgün bir şekilde açtım ve pinlerinde herhangi bir sorun yok. Buna rağmen müşteri hizmetleri arızalı ürün olmadığı sürece iade kabul etmiyoruz dedi. Ancak kanunen bir tüketici olarak 14 günlük her halükarda benim iade hakkım var. Mağazayla gidip bizzat konuşmadım iade durumunu fakat olası bir iade kabul etmeme durumunda nasıl bir yol izleyebilirim? Başına gelenler bu sorunla nasıl uğraştı cevaplayabilirse sevinirim.
14 gün sadece internet üzerinden alışverişlerde geçerli diye biliyorum.

14 günlük her halükarda benim iade hakkım var.
Hayır yok.

Müşteri hizmetleri tabii ki de sana iade edemezsin diyecek. Mağazaya git ve işlemcini iade et. Fakat iadeni kupon olarak mı verirler yoksa direkt ödeme şeklini nasıl yaptıysan ona göre mi verirler emin değilim. Paketlemesini aldığın gibi yap ve iadeye git. Almak zorundalar. Almazsa tüketici hakem heyetine başvurursun. Başım bile ağrımaz.

Bilerek mağazadan aldım çünkü işlemcinin yine pinlerinin hasar görmesini istemedim.
Hocam 14 günlük koşulsuz cayma hakkı internet ve telefon alışverişlerinde geçerlidir, mağazadan alınan üründe iade almıyorlar. Ama buna rağmen mağazaya gitmenizi ve ısrarla durumu izah ederek iade almalarını isteyin, sonuçta sarf malzeme değil bu, işlemci. Bu arada eğer fandaki macunu falan kullandıysanız yine de iade almayabilirler.

Merhaba; 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun; sadece ''iş yeri dışındaki'' alışveriş çeşitlerini yani mesafeli sözleşmeleri vb. içinde belirtilen ( internet üzerinde alınan) kapsar.

Konuda arkadaş mağazadan alışveriş yapmış yani görerek alışveriş yapıyor, alım satım görerek gerçekleştiği için üründe ayıp yani kusur bulunmadıkça iade yapamaz maalesef. Ancak bunun istisnası var o da mağazanın müşteri memnuniyeti içinde verdiği taahhütleri, yani firma mağazadan alışverişlerimizde örnek 7 gün içinde iade alırız diyorsa bu taahhüte girer ve artık bunu sağlamakla mükelleftir.
Vatan Bilgisayar'da buna değinmiş ve "değişim" yapma taahhüdü ama vermiş ve bazı şartları saymış. Satın alınan malın hasarsız olması ve kapalı ambalajının yırtılmamış olması gibi.

Bu tamamen Vatan Bilgisayar'ın kendi taahhüdü olup her firmada olmayabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı