Vatan Bilgisayar Personeli

Hayırlı günler. Vatan Bilgisayar'da geçen bir tecrübemi paylaşmak istiyorum. Bir bilgisayar dizdim, orada sorumlu eleman iyi, hoş yardımcı oldu. Ekran kartında Asus Strix 1050 TI seçtirdi. Ben en uygunu ararken, o en pahalıyı seçtirdi, pek önemli değil ama böyle hareketler hoş değil. Bunu her parçada tekrarladı.

Neyse; bilgisayarı aldım, eve geldim ve ekrana restart atmadan görüntü gelmiyor. Geri gittim, sorunu paylaştım, garantiye yollayalım diyor aynı eleman. Dün aldım, vasıta ayarlayamadım gelemedim, ben değişim istiyorum dedikçe; yok olamaz, açtınız cart curt dedi. Benim de sınavlarım vardı, 3 ay kadar kullanıp öyle verdim servise.

Gittim, hatadan dolayı ekran kartı ve anakarttan şüphelendik. Tüm parçaları gönderelim, nasıl olsa kullanılamayacak anakartsız dedi. Ben de tamam dedim, demez olaydım. Ekran kartına iade geldi, anakart sıkıntısız olarak geldi ama RAM değişik bir marka geldi. Verdiğim Gskill Aegis CL15 2400 8 GB idi. Gelen ise Corsair ValueSelect CL16 2400 8 GB. Bu benim değil dedim, servisten bunu göndermişler dedi, evrakta da öyle yazıyordu. Benim RAM'in gecikmesi CL15 fakat bu CL16 diyorum adama, asıl komedi burada; RAM'de gecikme süresi tam tersi, ne kadar çoksa o kadar iyi demesin mi? Üstelik bunu da savundu benim terslememe rağmen.

Bir de benim ADATA SU700 240GB SSD takılıydı kasada, başka bir çalışanın bu markadan haberi yok, gelip bide zeka fışkırırcasına gözündeki körlüğü ortaya koyarak logoya "O ne ya, ördek mi o?" demesi ve benimle ilgilenen personelin "Bilmem, yeni heralde" cümlesini dalga geçer edasıyla dile getirmesi. Bana önerdiği SSD'lerin fiyatı daha uygun fakat okuma/yazma hızları düşük, artı olarak hiçbirinin TBW değerinden haberleri yok, bunu anlatamadım. Gülsem mi ağlasam mı?

Neyse, bu tarz şeyler yaşanıyor. Personele güvenerek gitmeyin, bir şeyden haberleri yok. Öncelikle alacağınız bilgisayar sistemini belirleyip gidin. Orada sorarak seçerseniz, maksimum bütçeyi sorup biraz fazlasını çıkarıyorlar (mesela 3000 TL dediniz, 3200-3300TL çıkarıyorlar). Alacağınız parça hakkında az da olsa bilgi sahibi olun(RAM'deki gecikme değeri rezilliği yaşanmasın istiyorsanız). Elinizi hiçbir şeye sürmeyin. Bilgisayarı toplayıp, montajı tamamladıktan sonra mutlaka çalıştırtın ve birkaç defa kapatıp tekrar açtırın. Mümkünse bir bilen ile birlikte gidin.

Teknik personel bilir onlar diyerek giderseniz, hem saçma sapan ürünler alırsınız hem de bu saçmalığa daha da saçma paralar verirsiniz. Özellikle nakit alışveriş yapacaksanız kesinlikle internet üzerinden alın, abartısız olarak en az %10 daha uyguna geliyor. Şahsen ben nakit problemi çektiğim için bulaştım, keşke bulaşmasaydım dedirttiler. İnşallah başınıza böylesi denk gelmez, iyi geceler.

Bu ve benzeri mağazalarda, işi bilen değil de daha çok satış yeteneği iyi olan insanları çalıştırıyorlar. Bundan %100 eminim, bu yüzden bir daha ki sefere alacağınız parçaları belirleyip öyle satın almanız daha mantıklı olacaktır diye düşünüyorum.

Ben msi g43 970a diyorum satıcıya adam oradaki g gaming demek dedi başka bir kartı kitliyordu az daha ( belki kabul etsem daha iyiydi bozuldu çünkü ) [emoji3]

Arkadaşlar Vatan'da personel maaşı asgari+prim şeklinde ödeniyor. Onlar da ekmeğinin peşinde. Sana 1000 TL'lik W10 da önerirler 400 TL'lik Antivirüs de. Ne kadar pahalı satışlar yaparlarsa primi yani maaşları da daha yüksek olur.

Ben de dun Vatan PC'ye gittim. Gitmez olaydim bu kadar dandik insani ilk kez bir arada gordum. Geliyor istemedigim laptopu anlatiyor bana bu boyle soyle MSI'dan daha kaliteli sacma sapan laflar. Neyse bunu gonderdim digeri geldi bu sefer o da gelmis hepsiburadada satilan 4 bin TL fiyatli laptopu 6 bin TL'ye koymuslar bana diyor bu ozellikte laptopu bulamazsin bunu al soyle boyld yahu pahali diyorum ben vermem ona o kadar para. Anlamiyor ciktim hemen. Bildigin mahalle arasi pazar gibi lanet olsun nerden gittim. Nasil pazar da elemanlar satis yapmaya calisir ondan daha beter. Daha fazla anlatirdim ama gerek yok. Mediamark calisanlari daha oyo hic degilse derdimi anlatabiliyorum ve 6 bin TL laptopu 5850 TL'ye indirttim mediamarkda. Internet de bile daha pahaliydi.
Arkadaşlar Vatan'da personel maaşı asgari+prim şeklinde ödeniyor. Onlar da ekmeğinin peşinde. Sana 1000 TL'lik W10 da önerirler 400 TL'lik Antivirüs de. Ne kadar pahalı satışlar yaparlarsa primi yani maaşları da daha yüksek olur.
Yani bu yuzden bencillik yapabilirler oyle mi?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı