Vatan sağolsun saçmalığı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Konuyu acan tamamen haksiz degil.
Kurtarilmasi gereken bir vatan varsa, kurtaran insanlar hayatlari pahasina bu mucadelenin icine giriyorlar.
Peki o vatani, kurtarilmasi gerekecek hale getirenlerin kabahatlarinin cezasini neden bu insanlar cekiyor?
--
Bizlere milliyetcilik masali anlatiliyor. Vatan ugruna, kutsal sayilan degerler ugruna olenlerin arkasindan guzellemeler yapiliyor. "Vatan borcu" adi altinda, her jenerasyondan hayatinin bir parcasini feda etmesi bekleniyor. Peki bu borcu acan kim?
---
Ben ulkeyi kotu sekilde yonetirsem ve benim yuzumden birileri canlari pahasina anavatani savunmak zorunda kalirsa, siz ve sizin gibi bazi milliyetciler cikip diyecekler ki " Tabii ki vatan ugruna oleceksin. Sen oleceksin ki senden sonraki diger nesillerin hayati kurtulsun ". Ancak kimse cikip da ben ve benim gibi insanlarin ulkeyi yonetmesine engel olacak adimlari atmayacak. Bizim icin insanlarin cani onemli. Sehit olacak askere degil, bizi dogru duzgun yonetecek insanlari ayirt edebilecek bilincteki bir halka ihtiyacimiz var.
---
Kutsal oldugu iddia edilen degerler ya da abstrakt fikirler uzerinden onemli ilan edilen nesneler icin insan yasamini degersizlestirmeyin.

Vatanı severek askere gidecek kişi, zenginiymiş, garibanıymış tasasına düşmez. Paşa, paşa gider yapar. Ayrıca ben gitmezsem, sen gitmezsen kim gidecek? Oturup geleni gideni mi takip edeceğiz?

Askere gitmemiş ve neler yaşadığım hakkında bilgisi olmayanlar beni sakın yargılamasın.

Ya ben anlatamıyorum ya siz anlamak istemiyorsunuz. Ne yapıyorsunuz bu konu hakkında? "Vatan sağolsun" deyip 1 hafta sonra unutmuyor musunuz? Kimse 100 yıl önce ile kıyaslama yapmıyor zaten. Burada da gelip klavye artistliği yapmayın.

"Unutmak" kısmını kendi adına konuş. Şehit şehittir. Bunun 100 yıl öncesi, 2018'i olmaz. Tamam, herkes ister ki kimse ölmesin ama dünyanın sistemi bu. Maalesef, vatan savunması yapmak zorundayız. Sizlerin isyanının bir adım ötesi silahsızlanmadır. Oldu olacak devlet silah bıraksın, teröristler fink atsın. Elbette vatan savunmasını zengini de fakiri de yapmalıdır. Burada gelip, vatan savunması konusunda eşitsizlikler olduğu dile getirilse eyvallah. Ama gelip de "vatan" gibi kutsal bir olgunun üzerinden "saçmalık" algısı yaratmaya kimsenin hakkı yoktur.

Kimisi de diyor ki: Ülke savaş halinde değilse, bu devirde askere gidilmez. Kardeş; sınırlarda asker yoksa zaten savaş halinde oluruz merak etme. Düşmanın dört gözle seni gözetliyor. Ben bu kadar saçma bir kafa yapısı görmedim. Nöbette olacaksın ki savaşı önleyesin.

Ayrıca o klavye artistliği lafını da yediririm sana. O sebeple tanımadığın insanlar hakkında "fikir" beyan etme. Tamam mı güzel kardeşim? Benim kimseye artistlik falan yaptığım yok. Konuyu açan arkadaşa; "Vatan sağ olsun lafını şehitlere sor" dedim. Aklını başına devşir.

Upuzun yazdığım şey saçma telefon uygulaması yüzünden silindi neyse.

Bi' şey söylemeden önce iyice düşün istersen.

Bitecekse ve benim ölmem gerekiyorsa öleyim. Ama bitmeyecekse ve daha da çoğalacaklarsa ben neden öleyim veya ben ölümü göze alarak vatanımı korumaya gidiyorken onlar orada kıraathane açma planları kuruyorsa ben neden öleyim?

Vatan için canımı veririm diyorsun ancak öte taraftan 1 kişi canını verse ne olur vermese ne olur diyorsun. Sonradan kendinle çelişmene sebep olmasın yaptığımız eleştiriler.
Tekrar okuyun.

Eğer eleştirdiğin nokta buysa katılırım. Konunun başında biraz farklı şekilde yazınca yanlış anlaşılmışsın. Ben, çocuğu askerlik yapmasın diye doğuma yakın yurt dışına yollayıp, orada dünyaya getiren ebeveynler tanıyorum. Olan fakirin çocuğuna olur. O da bir gün akşam haberlerinde 5 dakika konuşulup unutulur gider. Bir yandan bir yerde şehitler gelirken, anneler feryat ederken bir yandan da ''askerlikten bilerek kaçırılmış'' zengin çocukları parti yapar, eğlenir. Bu konuda devleti ve adaletsiz sistemi eleştirmen son derece doğru. Devletin de bu konuda imkanlarını sonuna kadar kullanması gerekir. Devlet bunu kullanıyordur veya kullanmıyordur orasını bilemem. Ama hemen her gün şehit haberleri devam ediyorsa bir eksiklik vardır.

Eleştirdiğin nokta tam olarak bu. Farkındayım yanlış anlaşıldım ve hala yanlış anlaşılıyorum. Neyse.
@Jira keşke 5 dakika konuşulsa. 1 dakika bile konuşulmuyor 1 dakika. Devlet elindeki imkanları kullanmıyor bana göre. Kullansa 10 kişi öleceğine 2 kişi ölür. Benim derdim burada işte istese devlet o 8 kişiyi kurtarabilir ama benim evladım/abim/kardeşim/babam/annem o 8 kişi ile birlikte ölüyorsa (engellenebileceği halde) işte orada vatan sağolsun demem. Diyemem ya diyemem sen istesen öldürtmezsin gerekeni yapsan ölmez devletsin sen ya devlet. Koskoca devlet! İçindeki bir örgütü bitiremiyorsun nasıl olur ya?

Böyle saçma bir konu olmamalı. Hemen kapatılmalı. Ayrıyeten, konu sahibi siyasete çekilmesin demiş. İlk kendisi girmiş.
Haklısınız. Girmemeye çalışınca o batağa ben battım çünkü tek sorumlusu devlet.

"Unutmak" kısmını kendi adına konuş. Şehit şehittir. Bunun 100 yıl öncesi, 2018'i olmaz. Tamam, herkes ister ki kimse ölmesin ama dünyanın sistemi bu. Maalesef, vatan savunması yapmak zorundayız. Sizlerin isyanının bir adım ötesi silahsızlanmadır. Oldu olacak devlet silah bıraksın, teröristler fink atsın. Elbette vatan savunmasını zengini de fakiri de yapmalıdır. Burada gelip, vatan savunması konusunda eşitsizlikler olduğu dile getirilse eyvallah. Ama gelip de "vatan" gibi kutsal bir olgunun üzerinden "saçmalık" algısı yaratmaya kimsenin hakkı yoktur.

Kimisi de diyor ki: Ülke savaş halinde değilse, bu devirde askere gidilmez. Kardeş; sınırlarda asker yoksa zaten savaş halinde oluruz merak etme. Düşmanın dört gözle seni gözetliyor. Ben bu kadar saçma bir kafa yapısı görmedim. Nöbette olacaksın ki savaşı önleyesin.

Ayrıca o klavye artistliği lafını da yediririm sana. O sebeple tanımadığın insanlar hakkında "fikir" beyan etme. Tamam mı güzel kardeşim? Benim kimseye artistlik falan yaptığım yok. Konuyu açan arkadaşa; "Vatan sağ olsun lafını şehitlere sor" dedim. Aklını başına devşir.
Oy verdiğin adamlar neden bununla ilgili çalışma yapmıyorlar?
Zengin de yapmalı diyorsun. Hani hangisi yapıyor? Herkes diyor yapmalı- yapmalı diye ama boş. Ağzı olan konuşuyor. Bana kiminle savaş halinde olduğumuzu söyle.

Bence asıl saçmalık; böyle bir konuyu, kendini haklı zannederek açabiliyor olmanda.
Vatan denen kavramın önemini kavrayabilmen için illa Vatanından olman gerekmiyor.
Yeni nesil iyice bozdu bana kalırsa, kimlere özenip böyle yorumlar yapıyorsunuz bilmiyorum.

1 şehit ile Vatan elbette kurtulmuyor, kurtulmasını beklemen zaten saçmalık olurdu. Tam bağımsız bir Vatana sahip olduğun için bunları yazabiliyorsun bugün. Çanakkale'de 250 bin şehit boşuna mı verdik? Ve zaten bulunduğumuz coğrafya gereği şehit haberleri de susmayacak hiç. Bu ülke için canını veren birileri her daim olacak. Senin gibi şehitlere saygısızlık eden aylak gençlik de her zaman olacak.

Askerlik yapmaktan bile çekinen, aptallık olarak gören insanlar var aramızda. Oysa Vatanını koruyacağı için onurlanmalı bir insan. Askerlikten kaçmamalı bir insan. Türk Milleti korkak bir millet değildir çünkü.
Bu yüzden yapılan olumsuz eleştirilere bilenip iyice düşünce yapını bozma; biraz önerilere kulak ver, Türk olmanın gereği neyse ona göre düşün - ona göre davran. Vatanınıza sahip çıkın.

Eleştireceksen; bu ülkeyi neden hep fakir fukara savunuyor? Neden hep mahallelerden şehitler çıkıyor? Neden hiç villadan kalkan bir şehit cenazesi göremiyoruz bunları eleştir. Neden hep halkın çocukları ölüyor? Niçin zenginler ile halk arasındaki uçurum giderek büyüyor bunları sorgula, hak vereyim ben de.
Cok gereksiz bir milliyetcilik havasi var yazdiklarinda. Maddeler halinda katilmadigim ve katildigim noktalari yazacagim.
Katildiklarim:
1) Vatan 1 sehitle kurtulmuyor. Benim hayatimla vatan mi kurtulacak derse herkes, mucadele edecek adam bulamayiz. Haklisin.
2) Vatani icin mucadele etmek onur duyulacak bir seydir. Haklisin.
3) Zengin cocuklari sehit olmuyor, olan fakir fukaraya oluyor demissin. Haklisin.

Katilmadiklarim:
1) Bir kere, "Esas sacmalik senin boyle dusunmen" , "Elestireceksen bunu elestir" yaklasimi yanlis. Adam hakaret etmiyor kimseye ( basliga gore konusuyorum, mesajlarina bakmadim ). Onu birak da esas mesele burasi diyip insanlarin fikirlerini savusturamazsin.
2) Canakkale savasinda sehit vermek zorundaydik, vatan icin birileri olmek zorundadir gibi yazmissin. Hayir, dogru yonetilseydik, dogru zamanda dogru politikalar izlenseydi bu noktaya gelinmezdi. Tarihe savasin kapimiza dayandigi noktadan ibaretmis gibi bakamazsin. Yurtta sulh, cihanda sulh sozunu soyleyen insan ile, ben size savasmayi degil olmeyi emrediyorum diyen insan ayni insan. Sen yalnizca "olme" kismini guzelleyip diger kismi gozardi edemezsin.
3) "Turk milleti korkak degildir, gerekirse vatani icin olur" demek sacmaliktir bana gore. Her milletin korkagi da var, akillisi da var, aptali da var. Kimse birilerinin siyasi ihtiraslari ugruna hayatini feda etmemeli. Dusman kapiya dayanirsa savasmayi bilen "cesur" insanlar, ayni cesareti "sen benim vergimi ne yapiyorsun" diye sorarak gosteremiyorsa cesur degil, ahmaktir. Tankin altina yatmakla bitmiyor o isler. O tank oraya nasil geldi diye sorgulamakla basliyor.

Bu topraklarda cephede savasip olen asker kadar, cephe gerisinde ona destek olan insanlarin da, cepheye erzak tasiyan kadinin da hakki var. Vatan savunmak demek, gozunu kapatip kulaklarini tikayip olume kosmaktan ibaret degil. Insanlarin bilincli bir sekilde olaylari analiz etmesi gerekiyor. Yoksa cennetten tapu vaadiyle Vatikan'dan Istanbul'a hacli seferi yapan ortacag haclisindan pek farkimiz kalmiyor.

Haklısınız. Girmemeye çalışınca o batağa ben battım çünkü tek sorumlusu devlet.

Şu konuyu açmadan önce kendin düşündün mü gerçekten? Kendinle çelişiyorsun.
Son olarak da burada konuşanlar gidin savaşın olmayan bir savaşta. Gidemeyecekler. Ya bedelli beklerler ya da yaşı tutmaz. Ne adamlar gördüm milliyetçiyim diye gezinip şimdi bedelli bekleyen.

Yazmak istediğim her şeyi @BilgisayarKurdu ve @Jira açıklamış. Sadece şunu bilmelisin dostum, vatani duygular ve milli bilinç çok önemlidir. Bizim yaşadığımız toprakları savunmamız, sevmemiz çok doğal şeyler. Hem atalarımızın bize bıraktığı hem de bizden sonra gelecek nesillere bırakılacak en büyük miras vatandır. Vatanı olmayan milletler yok olmaya mahkumdur. Şuan sen bu ülkede yaşayıp, insani haklardan yararlanabiliyor isen bunun nedeni vatanının olması. Sadece bizim milletimiz için geçerli değil ama kendimizden bahsedecek olursak, Binlerce yıla yayılmış bir tarihimiz ve kültürümüz var. Eğer vatanımızı savunmazsak, onu ailemizi sevdiğimiz gibi sevmeyip, koruyup kollamazsak vatansız kalırız ve yok olup gideriz. Şunu da unutma;

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır…

Şu konuyu açmadan önce kendin düşündün mü gerçekten? Kendinle çelişiyorsun.
Son olarak da burada konuşanlar gidin savaşın olmayan bir savaşta. Gidemeyecekler. Ya bedelli beklerler ya da yaşı tutmaz. Ne adamlar gördüm milliyetçiyim diye gezinip şimdi bedelli bekleyen.
Tanimadigin insanlar hakkinda bu kadar emin konusma derim.
Ne adamlar gördüm milliyetçiyim diye gezinip şimdi bedelli bekleyen.
Zira burada lafi vurmak istedigin kisiler bu gordugun adamlara benzemiyor olabilir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı