Vicdan azabı çekiyorum

10TL'lik faturaya 50 TL ödüyorsan devlette dilenci o zaman.

Faturaya gerek yok. Senin devletin sıfırı tüketip halkına IBAN gönderip ve bunu 7-24 televizyon kanallarında yayınlıyorsa asıl dilencilik budur.
Hocam kağıt toplayan çocuklar için de aynısı geçerli. Onları görünce de bu duyguları yaşıyorum.

Onlar kendi ekmeğini o şekilde kazanıyor dostum.

Hocam eskiden bende sizin gibiydim bir arkadaş o dilenciye tam para vereceğim sırada. Aga o daha 1 hafta öncesinde evine taksi kiralayıp gitti deyince. O gün bugündür tınlamıyorum. Ama onun yerine yoğurt, ekmek vs. isteyenler varsa gidip alabilirsin. Sonuçta direk para vermeyeceğin için.

Hocam kağıt toplayan çocuklar için de aynısı geçerli. Onları görünce de bu duyguları yaşıyorum.
Bak kağıt toplayan emek veren insanlara saygım sonsuz.
Ama diğerleri senin gibi insanların duygularını sömürüp kolay yoldan para kazanıyolar.
Ve bu kolay olduğu için alıskanlık haline getirip hep devam ediyolar belki kendileri ediyor belki aileleri zorluyor bilemeyiz ama durum bu.

Hocam eskiden bende sizin gibiydim bir arkadaş o dilenciye tam para vereceğim sırada. Aga o daha 1 hafta öncesinde evine taksi kiralayıp gitti deyince. O gün bugündür tınlamıyorum. Ama onun yerine yoğurt, ekmek vs. isteyenler varsa gidip alabilirsin. Sonuçta direk para vermeyeceğin için.
Yoğurt ekmek süt zeytin kahvaltısı çıktı akşam yemeğinde ne ister acep.

Yaşadığım şehir küçük bir yer ve dershaneye yürüyerek gidip geliyorum. Son zamanlarda dershaneden geç çıkıyorum ve Migros carrefoursa gibi yerlerin önünde peçete satan çocuklar görüyorum ve içim kan ağlıyor. Bu soğukta üzerlerinde mont yok, bazen çıplak ayaklılar ve birinin gelip de onlardan peçete almasını bekliyorlar. İçimi acıtan kısımsa benimle yaşıt olmaları. Böyle bir durum olduğunda cebimdeki tüm para ile peçete almak istiyorum ve sonra benimle yaşıt oldukları, gururları incinebilir diye düşünüyorum. Oyunlara para yatırmak istesem aklıma bu çocuklar geliyor ve " salak Enes oyunlara yatıracağın para ile onları mutlu edebilirsin" diye bir düşünceye kapılıyorum ve vicdan azabı çekiyorum. Bu vicdan azabından nasıl kurtulabilirim? Artık ister istemez aklıma geliyor ve sebepsizce üzülüyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam bu gibi eylemleri ben de yapmak isterim fakat 14 yaşındaki bir çocuk bunları yapabilir mi? Karşısındakinde nasıl bir psikolojik iz bırakır? Bu gibi şeyleri düşünüyorum.

Hocam bu gibi eylemleri ben de yapmak isterim fakat 14 yaşındaki bir çocuk bunları yapabilir mi? Karşısındakinde nasıl bir psikolojik iz bırakır? Bu gibi şeyleri düşünüyorum.
Ayaküstü bir sohbet et bakalım, hemen para falan istiyorlarsa bir talepte bulunuyorlarsa %98,9 üzülmene değmez.

Geri
Yukarı