Virüs Programı Gerekli mi?

Bu tamamen kullanıcının bilgisiyle alakalı benim görüşümce. Ben aktif olarak 2007'den beri hem masaüstü hem de diz üstü bilgisayar kullanırım. İlk zamanlarda virüs programı kullanırdım. Sonra oyunlara girerken performans düşüklüğü yaşamaya başlayınca (bilgisayar ucuz tabibi, öğrenciyiz yazın çalışıp biriktirdiğimiz para ile almışız) kaldırdım.

Haliyle virüs doldu iki bilgisayarda. Sonra zamanla bilgisayara virüs veya trojan gibi zararlı yazılımlar bulaşınca neler oluyor fark etmeye başladım. 2014'ten beri kendi bilgisayarlarımda hiç virüs programı kullanmadım. Aşırı Torrent kullanırım. Dandik sitelere girmem Google'da aramayı filtrelerim her zaman.

Kredi kartını aşırı kullandığım ve Linux'a meraklı olduğum için 2013'ten başlayarak aktif olarak iki işletim sistemi kullanmaya başladım. Alışveriş yapacağım zaman ve oyun oynamayacaksam sadece girip film izleyecek, müzik dinleyecek veya Office'de ödev, proje, sunum vs. hazırlayacaksam hep Linux'u kullanırım.

Windows tarafında bilgisayarıma kesinlikle başkasının USB belleğini takmam. Mecbur kalır isem bilgisayarı Linux'ta açarım takar belleği içerisindeki dosyalara bakarım. Linux USB bellekteki gizli dosyaların hepsini görüntüler. Yabancı dosya varsa anlarsınız. Ben virüs programı kullanmıyorum, ihtiyaç da duymuyorum. Firewall yeterlidir benim için. Ama biri kalkıp kullanayım mı derse evet derim. Kendim kullanmam, gereksizdir benim için orası ayrı mesele.

Son düzenleyen: Moderatör:
En iyi virüs programı insanın kendisidir. Ne yaptığını bilen biri virüs programına ihtiyaç duymaz. Kanaatim budur. Ben de kullanmıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eski tarayıcı mühendisi olayı tarayıcı açısından bakacak. Tarayıcının işini zorlaştırıyor mu evet, çünkü daha dikkatli olmak zorunda, tehdit içeren bir güvenlik durumu yaşatmamakta.

Defender'da hips türevi özelleştirilmiş tespit teknolojisi mi var ? Yok. Bu yüzden Defender'ı önermekte.

Antivirüs yazılımı her sistem için gereklidir. Bir nevi zorunluluktur.

Aklıma nedense bir zamanlar MacOS kullanan ve ben hacklenmem diyen ünlü bir sosyal medya fenomeni geldi...

Olay bu kadar basit değil. Kullandığınız donanımlarda dahi bir bug vardır. Bu buglardan sisteminize sızmak işin ehlisi için hiç zor değil.

Gerçekten hesaplarınızın, kişisel bilgilerinizin ve işlemlerinizin önemi yoksa kullanmayın. Zaten önemli birisi değilseniz kimse sizinle uğraşmaz. En fazla banka bilgileri alma, bilgisayarınızı zombi olarak botnet ağına dahil etme gibi işlemler yaparlar.

Benim için güvenlik önemlidir. İkinci bir şahısla olan muhabbetimi dahi bir 3. şahısın görmesine tahammül edemem. Üst düzey güvenlik mi sağlıyorum dersem o da yok. Fakat sistem özelliklerime göre orantılı temel koruma sağlayan yazılımlar kullanıyorum. Gerisi de benim bilinçli davranışlarıma bağlı.

Aklıma nedense bir zamanlar MacOS kullanan ve ben hacklenmem diyen ünlü bir sosyal medya fenomeni geldi...
Konuyu açarken ''Beni hiç kimse hackleyemez ben süperim, yalan öyle şeyler'' düşüncesiyle açmadım zaten.
En fazla banka bilgileri alma, bilgisayarınızı zombi olarak botnet ağına dahil etme gibi işlemler yaparlar.
Bu dediklerinizi daha çok üst düzey kişilere yapıyorlar. Banka bilgileri de olsa bunlar sık rastladığımız şeyler değil.

Olay bu kadar basit değil. Kullandığınız donanımlarda dahi bir bug vardır. Bu buglardan sisteminize sızmak işin ehlisi için hiç zor değil.
Ama evet nasıl bir donanım olursa olsun bug olmayacağına ihtimal vermiyorum. Ve çokta zorlanacaklarını düşünmüyorum bu bugu kullanırken.

Tarayıcının işini zorlaştırıyor mu evet, çünkü daha dikkatli olmak zorunda, tehdit içeren bir güvenlik durumu yaşatmamakta.
Evet sıradan insanlar için bazen bu zulüm bile olabiliyor.

Daha önceki yorumlarıda toplayarak kanımca bu tür yazılımlar benim gibi sıradan kişiler için bir -. Yine de arada sırada bu tür yazılımları indirip taratmakta fayda var. Üst düzey kullanım içinse cidden gerekli olduğunu düşünüyorum fakat bu yazılımlar dahi tam yararı sağlar mı, işin orası kesin değil.

Yazım konu sahibine değil geneline idi.

O dediklerimi üst düzey kişilere yapmıyorlar. Zombie dediğin bilgisayar kullanıcısı olan her kişi olabilir. Aynı şekilde banka bilgileri de.

Burada zaten size antivirüs yazılımı kullanın da demedim. Daha önceden botnet satışı yapan birisi olduğumdan ve halen bu işte uğraşanlar olduğundan siz bu şekilde devam edin. Ayrıca herkes bilinçli bir kullanıcı olup kaliteli yazılımlar kullansa güvenlik kategorisine yardım konuları da açılmazdı. Yani bana ihtiyaç da kalmazdı Technopat'ta.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı