Vitamin eksikliği için hangi birime başvurulmalı?

Genelde el ve ayak üşümesi, başka probleminiz yoksa anemiden de kaynaklanabiliyor. Ortalık yatışınca aile hekimine gidersiniz. Gerekli tahliller yapılınca ortaya çıkar zaten. Beslenmenize dikkat ediyorsanız vitamin eksikliği olmayabilir. Ama genetik ve çevresel bir çok faktör de vitamin eksikliğine neden olabilir. Onun için vitamin almak yerine tahlil verirsiniz, doktorunuz öneri sunar.

Başka vitamin eksikliği belirtisi gösteriyor musunuz? El ve ayaklarınızın soğuk olmasının birçok sebebi olabilir. Böbrek, dolaşım problemleri, vitamin eksikliği, tiroit problemleri...

Sağlık ocaklarında kan testi yapıyorlar ancak benim önerim bir dahiliye uzmanına görünmenizdir. Geçmiş olsun.

Aile hekiminin olduğu sağlık ocaklarında kan alımı yapılıyor, sonra bu kanlar hastanede tahlile gidiyor. Ben böyle yapmak yerine hep hastaneden randevu alıp orda yaptırıyorum. Bir önemi var mı? Sonuçları etkileyecek vb. diye gereksiz paranoya mı?

Her sene yapılan HBA1C testi şeker konusunda bir sıkıntı olmadığını göstermek açısından yeterli midir? Normal çıkıyor bende ama ayda 3-4 kere şeker düşmelerim oluyor.

Son olarak el ve ayak üşümesi tamamen normal, kişiye özgüde olabilir mi? Benimde ayaklarım çok üşüyor genelde :)

Cevaplar için şimdiden teşekkürler :)

D Vitamini güneşe çıkmak dışında doğal olarak çok zor karşılanıyor.
Aynen öyle. Bence her insanın özellikle kışın D vitamini takviyesi alması lazım, çok önemli bir vitamin özellikle kas ve kemikler için. Balık yağı hapı da çok iyi mesela.

Ayrı olarak Immun Gard diye bir ürün var içinde; C vitamini, Beta Glukan, Çinko, Propolis ve Probiyotik gibi vitaminler var bağışıklık sisteminin kuvvetli olması için çok gerekli zaten bunlar ilaç değil, gıda takviyesi. Zararı yok ve her insanın alması gerekiyor, özellikle spor yapanların.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aile hekiminin olduğu sağlık ocaklarında kan alımı yapılıyor, sonra bu kanlar hastanede tahlile gidiyor. Ben böyle yapmak yerine hep hastaneden randevu alıp orda yaptırıyorum. Bir önemi var mı? Sonuçları etkileyecek vb. diye gereksiz paranoya mı?
Bence biraz paranoyaya kaçıyor. Rahat olabilirsiniz. Neresi size daha kolay geliyorsa oraya gidin.
Her sene yapılan HBA1C testi şeker konusunda bir sıkıntı olmadığını göstermek açısından yeterli midir? Normal çıkıyor bende ama ayda 3-4 kere şeker düşmelerim oluyor.

A1C ortalama bir değer verir. Tanı(birkaç olay dışında) için değil takip içindir. Eğer anlık düşüşler oluyorsa bunun sebebini anlamak için yeterli değil maalesef. Bu düşmeler bir sorun kaynaklı da olabilir olmayadabilir.
Son olarak el ve ayak üşümesi tamamen normal, kişiye özgüde olabilir mi? Benim de ayaklarım çok üşüyor genelde :)
Tabii ki de bir sorun olacak diye şart yok. Kişiye özgü de olabilir. Benim de el ve ayaklarım çok üşür 🙂

Cevaplar için şimdiden teşekkürler :)
Ne zaman isterseniz soru sorabilirsiniz. Seve seve cevaplarım.

A1C ortalama bir değer verir. Tanı(birkaç olay dışında) için değil takip içindir. Eğer anlık düşüşler oluyorsa bunun sebebini anlamak için yeterli değil maalesef. Bu düşmeler bir sorun kaynaklı da olabilir olmayadabilir.

OGTT Yaptırmam lazım ama çok eziyet olduğu için yaptırmıyorum. Doktor bir arkadaşım şeker ölçüm cihazı ile sabah kahvaltısından sonra 30'ar dakka ile 4 saat ölçüm yap, OGTT'de verilen şeker oranı ile kahvaltın aşağı yukarı aynı değerde dedi. Başka bir doktor olmaz öyle dedi :)

Dediğin gibi herbesini kullanıyorsan ve hala elin ayağın buz gibiyse hemen hasteneye gitmelisin çünkü bu durumda kan yetmezliği sebebi oluyor bununda sebebi bir damarda ufak bir çatlaktan kan sızması yani kan kaybı demek oluyor. İnşallah böyle bir durumun yoktur.

A1C, HBA1C vs. tesleri ilk kez duydum. Fakat kalple ilgili olabileceği ihtimali aklıma hiç gelmedi. Yani bazı "uzun süreli ağrılar"ı gerçekten dikkate almamız lazım.
İlaç konusuna gelecek olursak, ilaçtan önce mutlaka gıda ve bitkisel çözümler üzerinde durmamız gerektiğini düşünüyorum. Hayati tehlikeyi doğuracak kadar risk alınmamalı tabii. Fakat dünyadaki tüm ilaç endüstrisinin, silah endüstrisinden büyük finansal kaynaklarının olduğu da yadsınamaz bir gerçek. Yorumlar için teşekkürler.

Doktor bir arkadaşım şeker ölçüm cihazı ile sabah kahvaltısından sonra 30'ar dakka ile 4 saat ölçüm yap, OGTT'de verilen şeker oranı ile kahvaltın aşağı yukarı aynı değerde dedi.
Öyle olmaz 🙂

Açlık kan şekeriniz kaç?
A1C, HBA1C vs. tesleri ilk kez duydum.
O testlerin sizinle bir alakası yok. Kafa karışıklığı yarattıysam kusura bakmayın.
Fakat kalple ilgili olabileceği ihtimali aklıma hiç gelmedi. Yani bazı "uzun süreli ağrılar"ı gerçekten dikkate almamız lazım.
Kesinlikle. Uzun süreli ağrılarda doktora görünmek lazım.

Öyle olmaz 🙂

Açlık kan şekeriniz kaç?

O testlerin sizinle bir alakası yok. Kafa karışıklığı yarattıysam kusura bakmayın.

Kesinlikle. Uzun süreli ağrılarda doktora görünmek lazım.

Sonuçlarıma bakıyorum aralarında 1 sene var; 77 var, 110 var, 90 var. Üşenmiyip kalksam dosya olarak var, daha geriyede giderim ama limitlerin üstünde açlık hiç yok hatırlıyorum. Tokken ise kendi ölçümlerimde hastane ölçümlerimde var bir sürü. Limitlerin üstünde de var altında da. Çok değişken. Yediğim şeye göre değişiyor demekki :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı