Çözüldü Wattman hatası nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Wattman ve cesitli kritik hatalar bazen karti ureten firmadan(MSI, Sapphire vs) kaynaklanabildigi gibi asagida yazdigim cesitli nedenlerden de olabiliyor. Sahsen kardesimi Sapphire Pulse RX 5600XT'ye gecirdim ve yaklasik 1 yildir kullaniyor ve hic boyle bir hata almadi. RX580 kullanan bir arkadasim da keza hic almamis. Yani gercekten de kimi kullanici alirken kimisi hic karsilasmiyor.

Baslica olabilecek nedenleri;
  • Ozel tasarim yapan firmanin(Sapphire, MSI vb) karti fazla OC etmesi
  • PSU'nun yetersiz gelmesi veya sorunlu olmasi
  • RAM kaynakli uyumsuzluk veya problem olmasi
  • Radeon panelinden yanlis ayarlamalar yapilmasi
  • Uretim hatasi bulunmasi (dusuk ihtimal)
Genel olarak bu nedenleri sayabiliriz. Cok spesifik bir hata degil, o yuzden birden fazla nedenden kaynaklaniyor olabilir. Sonuc olarak ayni model karti alan 100 kisinin, 99'u hatasiz kullaniyor ama 1 kiside hata veriyorsa buna ne diyecegiz yani? :)
Çünkü sebebi tam dediğiniz gibi üç ay boyunca ekran kartımdan dolayı Wattman hatası aldım. Meğer sorun ekran kartında değilmiş. Undervolt yaptım. Çeşitli güç tüketimi ayarlarını değiştirdim Windows üzerinden. Bir türlü düzelmedi. En sonunda RAM’in desteklemediği bir frekansta çalıştığını farkedip. Frekans değiştirdim. RAM kaynaklı bu sorun düzeldi. WattMan hatasını ekran kartı vermiyor bu arada, sistemsel bir sorundan dolayı wattman sıfırlanıyor. Neyse ki aylardır böyle bir derdim yok artık.
Wattman olayının tamamen donanımsal bir problem olduğu görüşündeyim. Mevcut kullandığım sistemimde sırasıyla RX570 ve 5500XT kullandığım dönemler bu hata ile hiç karşılaşmamışken 5600XT'e geçiş yaptım yapalı her gün muhakkak bir defa karşıma çıkıyor bu illet bela. Ve bazı arkadaşların dediği gibi bu sorun AMD kartı üreticilerin fütursuzca bu kartlara overclock yapıp piyasaya bu şekilde sunmalarından kaynaklı. Kart maksimum frekans ile çalışacağım diye bir tarafını yırtarken tam yırtılma anında bu hata oluşuyor ve oyundan atma, sistem resetleme gibi sonuçlar ortaya çıkıyor. Olası iki çözümden biri manuel ayarlamalar ile frekans ve voltaj değerini düzenleme, diğeri ise daha basit haliyle kartı performans switch yerine silent switch olarak kullanmak diye düşünüyorum. Şahsi çözümüm; manuel ayarlama işlerinde kendime güvenemediğim için kartı silent bios olarak kullanıyorum fakat hata devam ediyor.

Çünkü sebebi tam dediğiniz gibi üç ay boyunca ekran kartımdan dolayı WattMan hatası aldım. Meğer sorun ekran kartında değilmiş. Undervolt yaptım. Çeşitli güç tüketimi ayarlarını değiştirdim Windows üzerinden. Bir türlü düzelmedi. En sonunda RAM'in desteklemediği bir frekansta çalıştığını fark edip. Frekans değiştirdim. RAM kaynaklı bu sorun düzeldi. WattMan hatasını ekran kartı vermiyor bu arada, sistemsel bir sorundan dolayı WattMan sıfırlanıyor. Neyse ki aylardır böyle bir derdim yok artık.

RAM'le alakalı olup olmadığını nasıl anlayabilirim? RAM'in frekanslarını nasıl değiştirebilirim? Gerçekten bu sorun canımı aşırı sıkmaya başladı.

Ben buna yazılımsal demem açıkçası. WattMan hatası daha çok donanımsal bir sorun. Ekran kartı cevap vermeyi kestiği zaman bu hata ortaya çıkmakta. Bunun sebebi gördüğüm kadarıyla Sapphire gibi üreticilerin kartlarını fütursuzca overclock etmesi.

Çözüm önerim? GPU frekansını 100 MHz aşağıya çekin ya da biraz voltajı artırın. Özetle, GPU'yu daha kararlı çalışacak hale getirin.

Bu hatanın eski adı AMD sürücüsü yanıt vermeyi kesti idi. Şimdi sürücüler güncellenince adı WattMan oldu. Sorun aynı, hata farklı...

Abi VRAM ayarından mı düşürüyoruz?

Son düzenleyen: Moderatör:
RX 460 ASUS 2 GB OC modeli kart aldım ve sistemimde Xeon 3440 işlemcili overclock sistemi. 16 GB 1600 MHz de RAM kullanıyorum. RAM frekansını düşürdüm eski yazılım yükledim hiçbir şey fayda etmiyor. Tek çözümü kartın hızını düşürmek o da 4 saat ortalama fayda ediyor, sonra yine WattMan günde 10 defa hiç yoksa alıyorum bu hatayı. RAM'lerden şüphelniyorum. Herkes RAM veya PSU demiş PSU da olabilir nasıl anlayabilirim? Ekran kartına stress testi yapsam anlaşılır mı? Veya RAM'lerimi test nasıl edebilirim? Bıktırdı artık WattMan verip donması PC'nin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Nasıl Çözücem Bu Sorunu Bilmiyorum Bütün Forumları Okudum Bütün Yapılanları Yaptım Hiçbir Şey Fayda Etmedi. GPU Frekansını Düşürdüm DDU İle Yazılımı Sildim Eski 19.6.1 Yazılımını Yükledim Açtı Gibi Oldu Oyunu Girdim Yine Dondu Ram Frekansın Düşürdüm Yine Çözülmedi Ne Varsa Yaptım AMD Pişmanlıktır Gerçekten Anladım. En Yakın Zamanda Kartı Satıp NVDIA Kart Alıcağım. Tek Çözüm Bu Arkadaşlar.
Nasıl Çözücem Bu Sorunu Bilmiyorum Bütün Forumları Okudum Bütün Yapılanları Yaptım Hiçbir Şey Fayda Etmedi. GPU Frekansını Düşürdüm DDU İle Yazılımı Sildim Eski 19.6.1 Yazılımını Yükledim Açtı Gibi Oldu Oyunu Girdim Yine Dondu Ram Frekansın Düşürdüm Yine Çözülmedi Ne Varsa Yaptım AMD Pişmanlıktır Gerçekten Anladım. En Yakın Zamanda Kartı Satıp NVDIA Kart Alıcağım. Tek Çözüm Bu Arkadaşlar.

RX 460 ASUS 2 GB OC modeli kart aldım ve sistemimde Xeon 3440 işlemcili overclock sistemi. 16 GB 1600 MHz de RAM kullanıyorum. RAM frekansını düşürdüm eski yazılım yükledim hiçbir şey fayda etmiyor. Tek çözümü kartın hızını düşürmek o da 4 saat ortalama fayda ediyor, sonra yine WattMan günde 10 defa hiç yoksa alıyorum bu hatayı. RAM'lerden şüphelniyorum. Herkes RAM veya PSU demiş PSU da olabilir nasıl anlayabilirim? Ekran kartına stress testi yapsam anlaşılır mı? Veya RAM'lerimi test nasıl edebilirim? Bıktırdı artık WattMan verip donması PC'nin.

Bende de ASUS Radeon RX560 o4g EVO var. Bana da öyle dediler gittim PSU aldım değişen bir şey olmadı. Kartı 2 kere servise gönderdim(özel) ilk gönderdiğimde reballing yaptılar tekrar gönderdiler. Taktım kullandım başta sorun yoktu. Forza Horizon 4'e menü de donuyordu daha öyle deyim. Servisten geldikten sonra maksimum 1 saat oynatıyor şimdi ama gene donuyor. Bende tekrar servise gönderdim. Adamlar 3hafta oyun oynadı videolar çektiler bana gönderdiler onlarda problem yok kart bana geliyor bende donuyor. Şimdi anakartı değiştirmeyi planlıyorum. Hem günümüze göre eskidi hem de belki değiştirdikten sonra düzelir bilemiyorum.

Merhaba,
Uzun zamandır bende WattMan hatası alıyorum.
İnternetten uzun zamandır araştırdım ama kesin bir çözüm bulamamıştım, arkadaşın çözüm olarak dediklerini teker teker deneyeceğim ekran kartı markası Asus DUAL-RX580-O8G 256Bit 16X Ekran Kartı (VGA16XATIASU1079)
PSU markası xigmatektauro 700W 80Plus Bronze Power Supply.
Ekte BIOS'tan sistem özellkikleri ve Radeon ayarları mevcut.
Nasıl bir yol izlemem konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂

Dosya Ekleri

• 9e1af8f5-80ea-481f-9d38-ce3bd524e561.jpg
    9e1af8f5-80ea-481f-9d38-ce3bd524e561.jpg
    82,4 KB · Görüntüleme: 52
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    202,5 KB · Görüntüleme: 54
Merhaba,
Uzun zamandır bende WattMan hatası alıyorum.
İnternetten uzun zamandır araştırdım ama kesin bir çözüm bulamamıştım, arkadaşın çözüm olarak dediklerini teker teker deneyeceğim ekran kartı markası Asus DUAL-RX580-O8G 256Bit 16X Ekran Kartı (VGA16XATIASU1079)
PSU markası xigmatektauro 700W 80Plus Bronze Power Supply.
Ekte BIOS'tan sistem özellkikleri ve Radeon ayarları mevcut.
Nasıl bir yol izlemem konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂

Hocam bende çözülme olayı biraz karmaşıktı açıkçası. Undervolt yaptım, mavi ekran verdi. Ben de birkaç defa tekrardan undervolt yapıp Radeon sürücülerini silip geri yükledim. Çözüldü gibi. Tek sıkıntı sadece Fortnite 10 FPS falan 😃

Yeni konular

Geri
Yukarı