Rehber web ön yüz programlama

eneskt

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Web programlamaya başlamak hakkında kısa bir rehber yazmam gerektiğini düşündüm. Çünkü artık o kadar fazla bilgi var ki yeni başlayan herke bocalıyor. Bende aynı durumdaydım hatta bazen hala aynı duruma düşüyorum. not olarak söylemeliyim bu rehber biraz yanlı olacak PHP'nin adı dahi geçmeyecek.

Alan seçimi
Hangi alanda çalışmak sizin daha çok hoşunuza gider? Ön yüzü kodlamak kodladığınız her şeyin karşılığını anında görebilmek mi?
Yoksa arka planda olan bitenleri düzenlemek mi?

Ben ön yüz alanında kendimi geliştiriyorum ve rehber bu alanda devam edecek.

Her şeyden önce HTML-CSS
Sadece bu iki dili iyice öğrenmeniz sizi çok ileriye götürecektir. Bu iki dili tamamen öğrendiğiniz takdirde web-site ön yüz tasarımlarını yapmaya başlayabileceksiniz.

Tamamen öğrenmek dediğim nedir?

- Aklınızdaki projeyi koda dökebilmektir.

Peki bu iki dili nasıl öğrenelim?

- Tabi ki de "HTML ve CSS web siteleri tasarlamak ve oluşturmak- jon duckett " kitabı ile. Bu kitap başlangıç ve orta seviye bilgiyi çok iyi öğretiyor. Video kursları yerine bu kitabın tercih edilmesi çok daha yararlı olacaktır diye düşünüyorum. Eğer kitabı alamıyorsanız video eğitim serileri ile devam edebilirsiniz. Video eğitim serilerine değinmeyeceğim çünkü çok ücretsiz kaynak var. Size en uygununa başlayabilirsiniz.

Ardından git
Git'in ne olduğunu ve nasıl çalıştığını kesinlikle bilmeniz gerekiyor. Önce mantığını ardından ne için ve nasıl kullanıldığını öğrenmenizi tavsiye ederim.
Temel düzeyde bilgi edindikten sonra bir git servisine üye olmanız (GitHub, gitlab vs. benim tercihim GitHub), ve ardından HTML-CSS kullanarak
Yazdığınız projelerinizi profilinize yüklemenizi tavsiye ederim. Buraya kadar yaptıklarınız, hem sizin işlerin mantığını kavramanızı hem de doğru zamanlarda doğru alanlara odaklanmanızı sağlamış olacaktır. Düzgün repoları bulunan, aktif kullanılan bir GitHub profili günümüzde bir diplomanın dahi önüne geçebilir?

Son olarak JavaScript ve çatılar(Framework)
Artık son nokta da gerçek bir yazılım diline geliyoruz, JavaScript.
JavaScript günümüzün en popüler programlama dillerinden biridir. Java ile hiçbir bağlantısı yoktur (sadece ticari bir hamle olarak adı böyle koyuldu).
Birbirinde farklı onlarca alanda kullanılabilen. Öğrenmesi çok zor olmayan ama emek ve sabır isteyen bir dildir. (Her dil gibi). Öğrenmek için herkesin farklı teknikleri olsa da ben yine en çok okuyarak öğrenmeye başladım ve devam ediyorum. Çok güzel video serileri de var (gerçekten çok güzel) araştırarak bir sürü eğitim serisi bulabilirsiniz ya da isterseniz sizle kitap isimlerini paylaşabilirim. HTML ve CSS'in ardından çok zor ve karışık gelebilir fakat sabır edip öğrenerek temellerini kavramanız gerekli hatta şart. Temelleri kavrandığı takdirde daha kolay ve eğlenceli olan Framework'lere geçebilmeye hazırsınız demektir. Fakat Framework'ler hakkında bir şey yazmayı düşünmüyorum çünkü zevkler ve renkler tartışılmaz oradan sonrası size kalmış.

Sadece HTML ve CSS yeterli olur mu sizce? Örnek bir site atabilir misiniz bu şekilde?

Sadece HTML ve CSS bir noktaya kadar yeterli olabilir. Örneğin eski bir projemin web sitesini inceleyebilirsiniz LİNK bu sitenin yapımında sadece HTML ve CSS kullanıldı.

Sadece başlıkta ki animasyon için JS kullandım.

Geri
Yukarı